INNOVATsIYa JAMG'ARMA
1. "Innovatsion jamg'arma" (keyingi o'rinlarda "Jamg'arma") nomidagi Urganch davlat universiteti (bundan keyin matnda "Universitet" deb ataladi) O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 30 noyabr, 2017-son «O'zbekiston Respublikasi Innovatsion O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "Tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish sohasidagi faoliyatni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi PQ-3416-sonli qarori va 7 may, 2018-son. "Qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" Sonli buyrug'i, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligining 5-sonli buyrug'i, 5-iyul, 594-son buyrug'i,Universitetning Kengashi 2013 yil 18 iyundagi №11-sonli qaroriga asosan va Universitet rektori tomonidan 2018 yil 4 avgustda № 140-IB-2 sonli buyrug'i asosida tashkil etilgan va Universitetning tashkiliy tuzilmasiga kiradi.
2.      Ushbu Nizom Jamg’armaning mablag’larini shakllantirish, boshqarish va foydalanish tartibini belgilaydi.
3.      Jamg’arma yuridik shaxs hisoblanmaydi, Universitetning gerbli muhridan va hisob raqamlaridan foydalanib o’z faoliyatini olib boradi.
4.      Jamg’arma o’z faoliyatida O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga, O’zbekiston Respublikasining qonunlariga, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlariga, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va boshqa qonun hujjatlariga, Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Oliy va o’rta maxsus ta'lim vazirligining normativ-huquqiy hujjatlariga, Universitet Kengashining qarorlari va rektorining buyruqlariga, shuningdek, ushbu Nizomga amal qiladi.
II. Jamg’arma mablag’larini shakllantirish va sarflash
5.      Jamg’arma mablag’lari quyidagilar hisobidan shakllantiriladi:
innovatsion mahsulotlarni tijoratlashtirishdan olinadigan daromadlar;
universitetning ish haqi, stipendiya to’lash, shuningdek, boshqa joriy xarajatlari qoplangandan keyin to’lov-kontrakt mablag’larining 5 foizdan kam bo’lmagan miqdorini yo’naltirish hisobidan;
yuridik va jismoniy shaxslar, shu jumladan chet ellik yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik mablag’lari;
qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa tushumlar.
6.      Jamg’arma mablag’lari quyidagilarga yo’naltiriladi:
ilmiy tadqiqotlar va innovatsion ishlanmalarni rag’batlantirishga;
ilmiy-laboratoriya uskunalari, sarflash materiallari va butlovchi buyumlar sotib olishga;
ilmiy-tadqiqot infratuzilmasini shakllantirish va yangilashga, ilmiy xodimlarni moddiy rag’batlantirishga;
Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo’yicha universitet bo’linmasi faoliyatini moliyalashtirishga;
har yili o’tkaziladigan Innovatsion g’oyalar haftaligi - «InnoWeek.Uz»  ko’rgazmalarida ishtirok etish bilan bog’liq xarajatlarga;
talabalar, magistrantlar, doktorantlar va professor-o’qituvchilar tomonidan yaratilgan innovatsion ilmiy ishlanmalarni patentlash hamda respublika va xorijiy jurnallarda ilmiy maqolalarni nashr etish ishlariga;
davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida yaratilgan intellektual mulk huquqlari (patentlar)ni xorijda ro’yxatdan o’tkazish va qo’llab-quvvatlash xarajatlarini qoplashga;
yosh olimlarning yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarda (markazlar, universitetlar va boshqalar), shu jumladan ilmiy laboratoriyalarni jihozlash uchun sotib olinadigan yuqori texnologik asbob-uskunalarda ishlash metodikasini o’zlashtirish uchun qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarda bo’lish xarajatlariga;
jahon ta'lim resurslaridan, ilg’or ilmiy adabiyotlar elektron kataloglaridan va ma'lumotlar bazalaridan foydalanishga;
innovatsiya faoliyati bilan bog’liq boshqa xarajatlarni amalga oshirishga yo’naltiriladi.
7.      Jamg’arma tomonidan mazkur Nizomning 6-bandida ko’rsatilmagan tadbirlarni moliyalashtirish, shuningdek Jamg’armadan pul mablag’larini ajratish tasdiqlangan daromadlar va xarajatlar smetasi Jamg’arma kuzatuv kengashining qaroriga asosan amalga oshiriladi.
III. Jamg’arma faoliyatini tashkil etish
8.      Jamg’armani boshqarish universitet rektori boshqaradigan Kuzatuv kengashi tomonidan amalga oshiriladi. Jamg’arma Kuzatuv kengashi tarkibi rektor tomonidan tasdiqlanadi.
Jamg’arma Kuzatuv kengashining a'zolari o’z faoliyatini jamoatchilik asosida amalga oshiradi.
9.      Jamg’arma Kuzatuv kengashi zaruratga qarab har chorakda kamida bir marta majlis o’tkazadi. Zarur hollarda, Jamg’arma Kuzatuv kengashining navbatdan tashqari majlislari chaqirilishi mumkin.
10.    Jamg’arma Kuzatuv kengashi majlisi unda Kuzatuv kengashi a'zolarining kamida uchdan ikki qismi ishtirok etgan taqdirda vakolatli hisoblanadi.
Jamg’arma Kuzatuv kengashining qarori ishtirok etuvchi a'zolarning oddiy ko’pchilik ovozi bilan qabul qilinadi va Kuzatuv kengashi raisi tomonidan imzolanadi.
Ovozlar teng bo’lgan taqdirda Jamg’arma Kuzatuv kengashi raisining ovozi hal qiluvchi ovoz hisoblanadi.
11.    Jamg’arma Kuzatuv kengashi:
har yili Jamg’armaning daromadlari va xarajatlari prognozi parametrlarini, shuningdek, Jamg’armaga tushgan va sarflangan mablag’lar bo’yicha hisobotni tasdiqlaydi;
ilmiy tadqiqotlarning tasdiqlangan ustuvor yo’nalishlariga muvofiq ilmiy laboratoriyalarni yaratish va qo’shimcha jihozlash bo’yicha tanlovlarni o’tkazish tartibini, shuningdek, zarur sarflash materiallari va butlovchi qismlar bilan ta'minlashni belgilaydi;
yosh olimlarni yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarda (markazlar, universitetlar va boshqalar), shu jumladan ilmiy laboratoriyalarni jihozlash uchun sotib olinadigan yuqori texnologik asbob-uskunalarda ishlash metodikasini o’zlashtirish uchun qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish maqsadida ularni tanlov asosida saralash tartibini belgilaydi;
Universitet Kengashi takliflari asosida davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida yaratilgan intellektual mulk ob'ektlariga (patentlarga) bo’lgan huquqlarni ro’yxatdan o’tkazish uchun ularning ro’yxatini tasdiqlaydi;
etakchi xorijiy elektron ilmiy ma'lumotlar bazalaridan erkin foydalanish uchun talab etiladigan xarajatlarni Jamg’arma mablag’lari hisobidan qoplashni nazarda tutgan holda Vazirlik takliflari asosida ma'lumotlar bazasi ro’yxatini tasdiqlaydi;
Jamg’armaga xorijiy investitsiyalar, grantlar hamda homiylik xayriyalarini jalb qilishda ko’maklashadi;
Jamg’arma oldiga qo’yilgan vazifalarni hal etishga manfaatdor davlat organlari va tashkilotlarini jalb qiladi;
Jamg’arma daromadlarini to’liq shakllantirish hamda mablag’laridan maqsadli foydalanish yuzasidan Jamg’arma faoliyati ustidan nazoratni amalga oshiradi;
Jamg’arma mablag’larini shakllantirish hamda ulardan foydalanish bilan bog’liq boshqa vakolatlarni amalga oshiradi.
IV. Jamg’arma mablag’laridan foydalanilishini hisobga olish
va nazorat qilish
12.    Jamg’arma mablag’larining kelib tushishi va undan foydalanilishining buxgalteriya hisobini yuritish, shuningdek, hisobotlarni tuzish Universitetning buxgalteriya bo’limi tomonidan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
13.    Jamg’arma mablag’laridan Universitet kengashi tomonidan tasdiqlangan xarajatlar smetasiga muvofiq maqsadli foydalanilishi uchun mas'uliyat Innovatsion jamg’arma ijrochi direktori zimasiga yuklatiladi.
V. Yakunlovchi qoidalar
14.    Jamg’armani tugatish va qayta tashkil etish qonun hujjatlariga muvofiq Universitet Kengashi qarori va rektor buyrug’i bilan amalga oshiriladi.

Statute of Innovation Fund
1. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-3416 of November 30, 2017 "On the establishment of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan" and General Resolutions No. PP-3698 of May 7, 2018 "On the mechanisms of innovation in industry and economy Resolution of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of July 5, 2018 №594, University It is part of the organizational structure of the University on the basis of the decision of the Council No. 11 of June 18, 2018 and the order of the Rector No. 140-IB-2 of August 4, 2018.
2. This Regulation determines the procedure for formation, management and use of the Fund.
3. The other fund is not a legal entity and operates using the university’s stamp and registration numbers.
4. The Fund ensures compliance with the Constitution of the Republic of Uzbekistan, laws of the Republic of Uzbekistan, decrees, resolutions and orders of the President of the Republic of Uzbekistan, resolutions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and other legislation. Normative legal acts of the Ministry of Innovative Development and Higher and Secondary Special Education, orders of the Rector and decisions of the University Council and this Regulation shall apply.
2) Formation and spending of the fund
5. Expenses of the Fund:
Income from the sale of innovative products;
Manage at least 5 percent of the University's funds to pay salaries, stipends and other current expenses;
Sponsorship of legal entities and individuals, including foreign ones;
Other income not prohibited by law;
6. The Fund focuses on the following areas:
Encouraging research and innovation;
Purchase of scientific and laboratory equipment, materials and components;
Creation and modernization of research institutes, financial incentives for researchers;
Financing the activities of the University for the Commercialization of scientific and innovative developments;
Week of innovative ideas - the costs associated with participation in exhibitions "Innoweek.me";
Patenting of innovative scientific researches created by students, masters, doctoral students and professors, as well as publication of scientific articles in national and foreign journals;
Reimbursement of expenses for registration and support of intellectual property rights (patents) abroad, established within the framework of state scientific and technical programs;
Short-term scientific training costs for young scientists for the development of working methods of foreign scientific organizations (centers, universities, etc.), including for high-tech equipment purchased to equip scientific laboratories;
Access to world educational resources, electronic catalogs and a database of advanced scientific literature;
Focus on other innovation costs;
7. Actions by the Fund not specified in paragraph 6 of this Regulation, as well as the distribution of the Fund's resources made because of approved decisions of the Supervisory Board of the Fund;
3) Everything is in order. Establishment of the fund
8. The Fund is managed by the Supervisory Board headed by the Rector of the University;
The Rector approves the composition of the Supervisory Board of the Fund;
9. The Supervisory Board of the Society shall meet at least once as necessary. If necessary, an extraordinary meeting of the Supervisory Board of the Fund convened.
10. Meeting of the Supervisory Board of the Company shall be valid if attended by at least two-thirds of the members of the Supervisory Board;
The decision of the Supervisory Board of the Fund shall be made by a simple majority vote of the members, signed and signed by them Chairman of the Supervisory Board;
In the event of a tie, the vote of the Chairman of the Supervisory Board of the Fund shall be decisive;
11. Supervisory Board:
Annually approves the forecast parameters of the Fund's revenues and expenditures, as well as the report on the receipt and expenditure of the Fund's funds;
Determines the order of competitions for the creation and additional equipment of scientific laboratories in the approved priority areas, as well as provides the necessary materials and components;
Determines the procedure for selection of young scientists on a competitive basis for short-term scientific training for the development of working methods of foreign scientific organizations (centers, universities, etc.), including the equipment of scientific laboratories;
Approves the list of intellectual property rights (patents) created under the state scientific and technical programs based on proposals of the University Council for registration;
Approves the list of databases based on proposals of the Cabinet of Ministers to cover the costs required for access to leading foreign electronic scientific databases at the expense of the Fund;
Assists in attracting foreign investment, grants and sponsorship to the Fund;
Involves interested government agencies and organizations in solving the tasks set for the Fund;
Supervises the activities of the Fund to ensure the full formation of its revenues and its targeted use;
Exercises other powers related to the formation and use of the Fund;
4) Control over the use of the Fund's resources
12. Accounting for the receipt and use of the Fund, as well as the preparation of reports carried out by the Accounting Department of the University in the manner prescribed by law;
13. The Executive Director of the Innovation Fund is responsible for the targeted use of funds approved by the Board of the Fund, taking into account the funds at the disposal of the Fund;
Final rules
14. Implementation of the liquidation and reorganization of the Fund in accordance with the laws of the University Council and the order of the rector.