Axborot texnologiyalari markazi universitetda o`quv jarayoniga yangi axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilish bo`yicha asosiy bo`linma hisoblanadi va ilmiy ishlar prorektoriga bo`ysunadi. Axborot texnologiyalari markazining faoliyati «Ta'lim to`g`risidagi» qonunga, Oliy va o`rta maxsus ta'lim vazirligining me'yoriy hujjatlari va buyruqlariga, universitet ustaviga va mazkur nizomga muvofiq ravishda o`quv ishlari prorektori tomonidan tasdiqlangan reja asosida tashkil qilinadi.
Axborot texnologiyalari markazining boshlig`i ilmiy ishlar prorektori taklifiga binoan, o`rnatilgan tartibda, rektor tomonidan lavozimiga tayinlanadi va undan ozod qilinadi.Axborot texnologiyalari markazi o`z faoliyati yuzasidan universitet rektoriga, ilmiy ishlar prorektoriga, shuningdek, universitet ilmiy kengashiga yilda bir marta hisobot beradi.
Axborot texnologiyalari markazi strukturasi va shtatlari ilmiy ishlar prorektorining taklifiga binoan va OO`MTV bilan Moliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan «O`zbekiston Respublikasi oliy ta'lim muasassalarining boshqaruv, xizmatchi va texnik xodimlarining namunaviy shtatlari»ga muvofiq rektor tomonidan tasdiqlanadi.
Axborot texnologiyalari markazi xodimlari orasida vazifalar bo`lim boshlig`i tomonidan taqsimlanadi. Axborot texnologiyalari markazi xodimlarining huquq va vazifalari bo`lim maqsadlari va vazifalariga, shuningdek amaldagi qonuniyatga muvofiq ishlab chiqilgan va ilmiy ishlar prorektori tomonidan tasdiqlangan xizmat instruktsiyalari bilan belgilanadi.

Центр цифровых образовательных технологий (ЦДЭТ)
Центр цифровых образовательных технологий является основным отделом по внедрению новых информационных и коммуникационных технологий в образовательный процесс в университете и подчиняется проректору по научной работе. Деятельность Центра цифровых образовательных технологий организуется на основании плана, утверждаемого проректором по учебной работе в соответствии с Законом «Об образовании», положениями и приказами Министерства высшего и среднего специального образования, Уставом Университета и настоящий Регламент выполнен.
Руководитель Центра цифровых образовательных технологий назначается и освобождается от должности ректором по представлению проректора по научной работе. Центр цифровых образовательных технологий ежегодно подотчетен ректору университета, проректору по научной работе, а также ученому совету университета.
Структура и штатный состав Центра цифровых образовательных технологий утверждаются ректором по представлению проректора по научной работе и в соответствии со «Стандартным составом руководящего состава, служащих и технических специалистов высших учебных заведений Республики Узбекистан». утвержден Министерством финансов.