Bugungi kunda kafedrada Filologiya va tillarni o’qitish yo'nalishida nemis, fransiz va ingliz tilllari bo'yicha bakalavrlar tayyorlanmoqda. Kafedrada 65 nafar professor-o'qituvchi faoliyat ko'rsatmoqda. Shulardan 1 nafari professor, 3 nafari dotsent, 5 nafari fan nomzodi, 3 nafari katta o'qituvchi va 53 nafari o’qituvchilardir. Kafedra Germaniya elchixonasi, Fransiya elchixonasi, Gyote instituti, Gerder instituti, Maks Plank instituti, Bonn universiteti, Konrad Adenauer jamg'armasi, Sorbonna universiteti va boshqa nufuzli tashkilotlar bilan ilmiy va amaliy hamkorliklar qilib kelmoqda.
Kafedrada tilshunoslikning dolzarb muammolari, folklorshunoslik, tarjimashunoslik, adabiy aloqalar, qiyosiy adabiyotshunoslik, chet tili o'qitishning zamonaviy muammolariga bag'ishlangan ilmiy yo'nalishlar mavjud bo'lib, professor-o'qituvchilar ana shu yo'nalishlarda ilmiy faoliyat olib borishmoqda. Kafedra professori O.Jumaniyozov 2006 yilda Germaniyaning Brokxaus nashriyotida chop qilingan 30 jildlik entsiklopediyaga hammualliflik qildi. Bundan tashqari kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan 6 ta darslik, 10 dan ortiq o'quv va 40 dan ortiq o'quv uslubiy qo'llanmalar chop qilindi.
Kafedra qoshida ta'lim yo'nalishlari va mutaxassisliklar tashkil qilingandan buyon 1000 ga yaqin bakalavr, 10 ga yaqin magistrlar tayyorlandi.
Kafedra o'qituvchilari Germaniya, Fransiya, Bolgariya, Rossiya, Xitoy, Hindiston va Malayziya kabi dunyoning yetakchi davlatlarining nufuzli oliygohlarida o'z malakalarini oshirib kelmoqdalar.
Bundan tashqari har yili nemis tili ta’lim yo’nalishi talabalari ham Germaniyaning bir qancha universitetlarida 1 oylik yozgi kurslarida o’qishni qo’lga kiritib kelmoqdalar.

В настоящее время бакалавры обучаются немецкому, французскому и английскому языкам. На кафедре работают 65 профессоров и преподавателей. 1 из них - профессор, 3 - доценти, 5 - кандидаты наук, 3 - старшие преподаватели и 53 учителей. Кафедра проводит научно-практическое сотрудничество с посольством Германии, посольством Франции, Институтом Гёте, Институтом Гердера, Институтом Макса Планка, Боннским университетом, Фондом Конрада Аденауэра,Университетом Сорбонны и другими известными организациями.
На кафедре существуют научные направления по актуальным проблемам лингвистики, фольклористике, переводам, литературным отношениям, сравнительной литературе, современным проблемам преподавания иностранных языков, профессорам-преподавателям в этих направлениях. Профессор О. Джуманиезов был соавтором 30-томной энциклопедии, опубликованной Брокгаусом в Германии в 2006 году. Кроме того, преподаватели кафедры опубликовали 6 учебников, более 10 учебных и 40 учебно-методических пособий.
С момента образования образовательных направлений и специализаций в отделе прошли обучение до 1000 бакалавров и 10 магистров.
Преподаватели кафедры обучаются в престижных университетах ведущих стран мира, таких как Германия, Франция, Болгария, Россия, Китай, Индия и Малайзия.
Кроме того, каждый год студенты, изучающие немецкий язык, также зачисляются на месячные курсы в нескольких университетах Германии.