Urganch Davlat Universiteti rektorining 2019 yil 1 – fevral №22 sonli buyrug’i asosida Tabiiy fanlar fakultetida “Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi” kafedrasi faoliyat ko’rsata boshladi. Kafedraga q/x.f.n. dotsent Tajiyev Zokirjon Rajabovich kafedra mudirligi lavozimiga saylandi. 2020 yildan boshlab kafedraga PhD, Dotsent Bobojanova Sanobar Yuldashbayevna boshchilik qilib kelmoqda. Kafedrada jami 15 ta professor-o’qituvchi bo’lib, shundan 6 ta dotsent. E.I.Samandarov, q/x.f.n. G’.Q’Yoqubov, p.f.n. Xudayberganova O’.B., PhD. Bobojanova S.Yu., Babadjanova Sh.K., A.A.Masharipov va M.B.Doschanoza 4 ta katta o’qituvchi Mahmudova D.I., Jumaniyazova Sh.I.,Pirova M.Q.,Madrimov X., 2 nafar o'qituvchi 3 nafar stajyor o'qituvchilar faoliyat yurutmoqda. Kafedrada faoliyat olib borayotgan professor-o’qituvchilari turli yillarda turli-xil respublika miqyosidagi tadbirlarda muvaffaqiyatli ishtirok qilib, sovrin va unvonlarga erishib kelishgan. Xususan, kafedra dotsenti Masharipov A.A. 2017 yilda “Oliy ta’lim muassasasining eng yaxshi pedagogi” respublika ko‘rik-tanlovining g‘olibi bo’lib dotsent unvonini oldi. [Biologiya fanlari nomzodi, professor Ruzmat aka Egamberdiyevning ekologiya, tibbiyot va hayot haqidagi bir qancha o’quv qo’llanma, monografiya va darsliklari chop qilingan]. Shuningdek, kafedra professor-o’qituvchilari tomonidan hayot faoliyati xavfsizligi sohasida har yili Universitet bo’yicha fuqorolarning favqulodda vaziyatlarga tayyorgarligi bo’yicha sinov-nazorat tadbirlari o’tkazilib kelinmoqda. Kafedrada 5630100-Ekologiya va atrof muhit muhofazasi mutaxassisligi bo’yicha bakalvrlar tayyorlanadi. Kafedrada fakultetlararo ”Hayot faoliyati xavfsizligi”, ”Fuqaro muhofazasi”, ”Ekologiya”, ”Ekologiya va tabiatni muhofaza qilish”, ”Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi” va 5630100-Ekologiya va atrof muhit muhofazasi ta’lim yo’nalishi talabalari uchun mutaxassislik fanlari o’qitiladi. Talabalar orasida ham respublika fan olimpiadalari va turli-xil ko’rik tanlovlar g’olib hamda ishtirokchilari tahsil olishmoqda. Xususan, Jumaniyazova Shaxnoza rahbarligida Abdullayeva R. 2018 yilda ”Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi” yo’nalishida Respublika fan olimpiadasida faxrli I o’rinni, 2019 yilda III o`rinni, Yoqubov Gayrat rahbarligida "Bologiya" yonalishi bo`yicha Respublika fan olimpiadasida faxrli III orinni, Tajiyev Zokir rahbarligida "Xayot faoliyati havfsizligi" yo`nalishi bo`yicha Respublika fan olimpiadasida faxrli III o`rinni olganlar , Kafedramizda 15 ta iqtidorli ekologiya va atrof-muhit muhofazasi yo’nalishi talabalari tahsil olmoqda.
2020 yil 30 - iyul kuni kafedra katta o'qituvchisi S.Yu.Babajanova qishloq xo'jaligi fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini oldi va 2020 yil 2 - sentyabridan kafedraga mudiralik qilib kelmoqda. RASM
2020 yil 31 - dekabrda kafedraning yana bir katta o'qituvchisi Sh.K.Babadjanova biologiya fanlari bo'yicha falsafa (PhD) ilmiy darajasini oldi. RASM 2
2022 yil 10- fevral kafedraning katta o`qituvchisi M.B.Docshanova biologiya fanlari bo'yicha falsafa (PhD) ilmiy darajasini oldi
2023 yil 5 avgustda kafedraning katta o`qituvchisi X.B. Rajapov iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun ximoya qildi.
Hozirgi kunda
Kafedraning ilmiy yo‘nalishi: «Agroekologiya: ilm-fan yutuqlari va innovatsiya».
Kafedraning ilmiy salohiyati:– 40%, ulardan dotsentlar 6 ta, kafedra xodimlarining o‘rtacha yoshi – 42.4 yosh.
Himoya qilgan dissertantlar:
Babajanova Sanobar Yuldashbaevna, PhD
Babadjanova Shirin Kadamovna, PhD
Daschanova Manzura Babajanovna PhD
2023– 2024-o’quv yilida Urganch davlat universiteti Таbiiy va qishloq xo`jaligi fanlar fakulteti Ekologiya va HFX kafedrasida jami 18 nafar professor- o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Kafedramizda 7 nafar dotsentlar, 6 nafar katta o‘qituvchi, 2 nafar o‘qituvchi va 3 nafar stajyor o‘qituvchilar va 2 doktarant faoliyat yuritmoqda. Ilmiy salohiyat asosiy shtatdagilar(15nafar) hisobiga 40% ni, ichki va tashqi o’rindoshlar(18 nafar) hisobiga 33 % ni tashkil qiladi.

On the basis of the order of the rector of Urganch State University dated February 1, 2019 No. 22, the Department of “Ecology and Safety of Life Activities” began to operate at the Faculty of Natural Sciences. To the department q/x.f.n. Associate Professor Tajiyev Zakirjon Rajabovich was elected to the position of head of the department. Since 2020, the department has been headed by PhD, Associate Professor Sanobar Yuldashbayevna. The department has a total of 15 professors: 6 associate professors  E.I. Samandarov, Ph.D. G’.Q’Yakubov, Ph.D. Khudayberganova O’.B., PhD. Bobojanova S.Yu., Babadjanova Sh.K., A.A.Masharipov and M.B.Doschanoza, 4 senior teachers Mahmudova D.I., Jumaniyazova Sh.I., Pirova M.Q., Madrimov Kh., 2 teachers, 3 trainee teachers are operating. Professors and teachers working in the department have successfully participated in various republic-wide events in different years and won awards and titles. In particular, associate professor of the department Masharipov A.A., in 2017, received the title of associate professor as the winner of the republic competition “The best pedagogue of a higher educational institution”. [Several textbooks, monographs and textbooks on ecology, medicine and life by professor Ruzmat aka Egamberdiyev, Candidate of Biological Sciences, have been published]. Also, the professors-teachers of the department are conducting test-control activities on the preparation of citizens for emergency situations every year in the field of life safety. The department prepares bachelor’s degrees in the specialty 5630100-Ecology and environmental protection. Specialization for students of inter-faculty “Safety of life activities”, “Civil protection”, “Ecology”, “Ecology and nature protection”, “Ecology and environmental protection” and 5630100-Ecology and environmental protection education line at the department subjects are taught. The winners and participants of republican science olympiads and various competitions are also studying among students. In particular, under the leadership of Jumaniyazova Shakhnoza, R. Abdullayeva won the first place in the Republican Science Olympiad in the field of “Ecology and Environmental Protection” in 2018, the third place in 2019, in the Republican Science Olympiad in the field of “Bology” under the  leadership of Yakubov Gayrat. 15 talented students of ecology and environmental protection are studying in our department.
On July 30, 2020, the senior teacher of the department, S. Yu. Babajanova, received the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in agricultural sciences and has been the head of the department since September 2, 2020. Picture
On December 31, 2020, Sh.K. Babadzhanova, another senior teacher of the department, received the degree of philosophy (PhD) in biological sciences. Picture 2
On February 10, 2022, the senior  teacher of the department, M.B.Docshanova, received the scientific degree of philosophy (PhD) in biological sciences.
On August 5, 2023, the senior teacher of the department Kh.B. Rajapov defended the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in economics.
Nowadays
Scientific direction of the department: “Agroecology: scientific achievements and innovation”.
The scientific potential of the department:- 40%, 6 of them are associate professors, the average age of the department’s employees is 42.4 years.
Defended dissertation candidates:
Babajanova Sanobar Yuldashbaevna, PhD
Babadzhanova Shirin Kadamovna, PhD
Daschanova Manzura Babajanovna PhD
In the academic year 2023-2024, a total of 18 professors-teachers are working in the Department of Ecology and HFX of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences of Urganch State University. 7 associate professors, 6 senior teachers, 2 teachers and 3 trainee teachers and 2 doctoral students are working in our department. Scientific potential is 40% due to those in the main state (15 people), 33% due to internal and external positions (18 people).