“Меҳнат  таълими” кафедраси 1980 йилда Физика-математика факультети қошида “Математика ва умумтехника фанлари” номи билан ташкил этилган. Бу кафедра 1991 йилдан “Ишлаб чиқариш асослари” номи билан юритила бошланган. 1992-1996 йилларда кафедрага педагогика фанлари номзоди, доцент  Э.И.Рўзиев мудирлик қилган.  2011 йилнинг март ойида кафедра “Меҳнат таълими” деб қайта номланиб, уни педагогика фанлари номзоди Р.Ф.Ражабов бошқарган. Кафедрага 2011 йил сентябрдан 2012 йил сентябргача педагогика фанлари номзоди А.Н.Худойберганов, 2012 йил сентябрдан 2015 йил июнь ойигача катта ўқитувчи  Й.Д.Бобожонов, 2015 йил июн ойидан 2016 йил июнгача п.ф.н. Р.Ф.Ражабовлар мудирлик қилишган. 2016 йилнинг июнь ойидан бошлаб педагогика фанлари доктори, профессор Э.И.Рўзиев кафедра мудири лавозимида ишлаб келмоқда.
Ҳозирги кунда кафедрада 1 нафар фан доктори, профессор, 4 нафар фан номзоди, 5 нафар катта ўқитувчи, 2 нафар ўқитувчилар фаолият кўрсатмоқда.
Кафедра 5112100 – “Меҳнат таълими” (2019-2020 ўқув йилида “Технологик таълим”) йўналиши бўйича бакалаврлар тайёрлашда мутахассислик кафедраси ҳисобланади. 2018-2019 ўқув йилида “Меҳнат таълими” бакалавриат йўналишида 231 нафар талаба таҳсил олди. Кафедра қошида компьютер синфи, дурадгорлик, металлга ишлов бериш ва бадиий лойиҳалаш бўйича ўқув устахонаси, тикувчилик ва сервис хизмати кабинетлари, замонавий жиҳозланган маъруза заллари ташкил этилган. Талабаларнинг амалий ва лаборатория машғулотларини корхона, муассаса ва ташкилотларда ўтказиш бўйича “Урганчкорммаш” АЖ, “Хоразм иссиқлик манбаи” ДУК ва Урганч қурилиш КҲК лари билан ҳамкорлик шартномалари имзоланган. Кафедра асосан таълим тизимига кадрлар тайёрлашга ихтисослашганлиги сабабли вилоятдаги таълим муассасалари, хусусан, Урганч шаҳридаги 19-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Урганч автомобиль ва йўллар КҲК, Урганч туман саноат КҲК лари билан инновацион корпоратив ҳамкорлик шартномалари тузилган.
Кафедрадаги “Таълим тизимида умумтехника, графика ва технология фанларини ўқитиш мазмуни ва методларини такомилаштириш” мавзусидаги методик семинар йиғилиши ҳар ойда бир марта ўтказилиб, шу йўналишдаги долзарб муаммолар, кафедра аъзолари томонидан тайёрланган ўқув ва методик қўлланмалар, илмий мақолалар муҳокама қилиниб келинади.
Кафедрада 13.00.02 – таълим ва тарбия назарияси ва методикаси ихтисослиги бўйича таянч докторантлар ва мустақил тадқиқотчилар илмий-тадқиқот ишларини олиб бормоқдалар. 2019-2020 ўқув йилидан бошлаб “Таълим ва тарбия назарияси ва методикаси (технология таълими)” мутахассислиги бўйича магистратурага қабул қайтадан йўлга қўйилди.
Ҳозиргача кафедра аъзолари томонидан “Муҳандислик графикаси ва уни ўқитиш методикаси” (дарслик), “Геометрик ва проекцион чизмачилик” (ўқув қўлланма), Қурилиш чизмачилигидан машқлар ва топшириқлар тўплами (КҲК лари ўқувчилари учун ўқув қўлланма). “Архитектура-қурилиш чизмачилиги” (ўқув қўлланма), “Архитектура-қурилиш чизмачилигидан топшириқлар” (ўқув қўлланма), “Чизмачилик. Топшириқлар тўплами” (КҲК лари учун ўқув қўлланма)лари нашрдан чиқарилиб республикамиз таълим тизимидаги ўқув жараёнида фойдаланиб келинмоқда. 2018-2019 ўқув йилида “Муҳандислик графикаси, архитектура ва қурилиш чизмачилигидан русча-ўзбекча-инглизча қисқача тасвирли луғат” ўқув қўлланмаси тайёрланиб, ОЎМТВ тавсияси бўйича нашрга топширилди.
Технологик талими  таълим йўналиши бўйича  (2-курс) 25    (3-курс)  80      (4-курс) 69  талаба  бўлиб шундан ўқишни  149  нафар талаба битказди..
2022-2023 ўқув йилидан 5112100 – Технологик таълим йўналиши  мутахассислар тайёрланмокда. Бакалаврлар умумий ўрта таълим мактабларида   ўқитувчи ,  ёшлар ижодёти  марказларида тўгарак раҳабарлари    сифатида  фаолият  кўрсатишлари мумкин.
Кафедра мудири проф.Рузиев Э.И., ва бошқалар томонидан тайёрланиб   “Умумтаълим ва касб-ҳунар мактабларида чизмачилик фанини ўқитиш методикаси (“Тасвирий санъат ва муҳандислик графикаси” таълим йўналиши талабалари учун дарслик). Т.: “BOOMANY PRINT” нашриёти, 2023.-  248 б.  чоп қилинди. Кафедра ўқитувчилари доц. Худойберганов А ва ўқитувчи Каландаровалар томонидан “Технологик таълимда инноватцион педагогик технологиялар ” фанидан ўқув кулланма чоп килинди. Кафедра доценти Матяқубов Х.Р. томонидан “Маҳсулот тайёрлаш технологияси” ўқув қўлланмаси чоп қилинди. Доц.. Х. Якубов томонидан  режага мувофиқ бакалавриат мутахассислиги учун Якубов Хушнуд Каландарович UZ; ; Эгамберганова Фазилат Давронбек қизи UZ; "Машинасозлик технологияси асослари" фанидан электрон ўқув қўлланмаси учун ЭҲМ дастур, OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI ADLIYA VAZIRLIGI № DGU 22999.  Катта ўқитувчи Рахимова Н. томонидан “Технология таълимини ўқитиш методикаси” номли ўқув қўлланма нашрдан чиқди.Катта ўқитувчи Рўзметова З томонидан “Синфдан ташқари машғулотларни ташкил қилишнинг замонавий методлари” номли ўқув қўлланмаси чоп қилинди.

HISTORY OF THE DEPARTMENT
Department of Labor Education was founded in 1980 at the Faculty of Physics and Mathematics under the name of "Mathematics and General Engineering.Since 1991, the department has been called "Fundamentals of Production". In 1992-1996, the department was headed by Candidate of Pedagogic Sciences, Associate Professor Ruziev E. I. In March 2011, the department was renamed to "Labor education" and headed by the Candidate of Pedagogic Sciences R. F Rajabov. From September 2011 to September 2012 Candidate of Pedagogic Sciences A.N.Khudoyberganov, from September 2012 to June 2015 senior teacher Y.D.Bobojonov, from June 2015 to June 2016 Ph.D. R.F Rajabovs were in charge. Since June 2016, the head of the department is Doctor of Pedagogic Sciences, Professor E.I Ruziev. At present there are 1 doctor of science, 4 candidates of sciences, 5 senior teachers and 2 teachers in the department.
At the current time there are 1 doctor of science, 4 candidates of sciences, 5 senior teachers and 2 teachers in the department.
Department 5112100 – “Labour Education” ("Technology education" in the 2019-2020 academic year) is considered as a specialized department for teaching bachelor students. In the 2018-2019 academic year, 231 undergraduate students were enrolled in Bachelor of Education. There are computer classes, carpentry, metalworking and artistic design workshops, sewing and service offices, modern equipped lecture halls. Cooperation agreements were signed with “Urgenchkormmash” JSC, “Khorezm heat source” and Urgench construction and vocational education department to conduct practical and laboratory studies of students in enterprises, institutions and organizations. For the reason that the department specialized making personnel especially for the system of education made an agreement with the educational institutions of the region, in particular, No 19 secondary school in Urgench, Urgench RCC, Urgench district industrial complex.
Methodical seminar meeting on the theme: "Improving the content and methods of teaching general technical, graphic and technology disciplines in the education system", is held once a month and methodological manuals, scientific articles are discussed.
The department conducts research works of the main doctoral students and independent researchers on the specialty 13.00.02 - Theory and methods of education and training. From the 2019-2020 academic year, the admission to the master's degree in "Theory and Methods of Education and Training (Technology Training)" has been renewed.
So far, members of the department "Engineering Graphics and Methods of Teaching" (textbook), "Geometric and projection drawing" (textbook), Exercises and Tasks from Civil Engineering (for CCC students) manual). “Architectural and Construction Drawing” (textbook), “Architectural and construction drawing assignments” (study guide), “Drawing.
The task packages are published and used in the educational system of the Republic. In the 2018-2019 academic year, a Russian-Uzbek-English Short Glossary from Engineering Graphics, Architecture and Construction, has been prepared and published by the Ministry of Education and Science.
Since the 2022-2023 academic year, specialists are being trained in the direction 5112100-technological education. Bachelors can work as teachers in secondary schools, leaders of clubs in youth creativity centers.
Head of the Department Prof.Ruziev E.I. published textbook "Methods of teaching drawing in general education and vocational schools (textbook for students of educational direction“Fine Arts and engineering graphics”). T.: BOOMANY PRINT Publishing House, 2023.- 248 P. Teachers of the Department of Dos. Khudoiberganov A. and teacher Kalandarova U. published a textbook on the discipline “Innovative pedagogical technologies in technological education". Associate Professor of the department Matyagubov H.R. the textbook "Manufacturing technology of products" was published. Dos.. X. Yakubov Khushnud Kalandarovich and Master Egamberganova Fazilat Davronbek kyzy EXPO program for an electronic textbook on the discipline "Fundamentals of mechanical engineering technology".