Hashar – elga yarashar!
Hashar  xalqimizning qadimiy va asl qadriyatlaridan biridir. Uning zamirida obodlik, hamjihatlik, mehr-oqibat, xayr-saxovat, bunyodkorlik mujassam.
21-avgust — umumxalq obodonlashtirish xayriya hashari kuni
Sana munosabati bilan, bugun 21-avgust  kuni erta tongdan  Urganch davlat universiteti rahbariyati, professor-o‘qituvchilar hamda ishchi-xodimlari  universitet hovlisi, ochiq maydonlar, ariq va ko‘chalarini tozalash, obodonlashtirish ishlariga bel bog‘lashdi.
Jarayon davomida hududlar begona o‘tlardan tozalandi, daraxtlarning ortiqcha shox-shabbalari kesildi va oqlandi, universitet atroflari  supurilib, suvlar sepildi. O‘quv binolari va talabalar turar joylarining atroflarida  tozalik va ta’mirlash ishlari olib borildi.
"Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!" shiori ostida yurtimiz bo`ylab  o‘tkazilayotgan ushbu xayriya hashari vatanimizni  yanada obod etish,  shu bilan birga, xalqimiz ruhiyatini ko‘tarish, milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash va mustaqilligimizning 30 yillik bayramini munosib kutib olishga xizmat qiladi.

August 21 is the day of the Nationwide charity hashar
Hashar is one of the ancient and original values   of our people. It is based on prosperity, solidarity, kindness, generosity and creativity.
On the occasion of this date, early in the morning on August 21, the administration, professors and staff of Urgench State University decided to clean the university yard, open spaces, canals and streets.
During the process, the areas were cleared of weeds, excess tree branches were cut and whitewashed, the university grounds were swept, and  sprinkled water. Study buildings and dormitories were cleaned and repaired.
This charitable hashar, which is being held across the country under the motto of "Let's live freely and prosperously in the new Uzbekistan!" serves to the further development of our country, as well as to raise the morale of our people, to glorify our national values   and to celebrate the 30th anniversary of our independence.