O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30 iyundagi “Talabalar va yoshlar forumi”dagi nutqida yosh avlod manfaati yuzasidan bir qator masalalar, xususan, iqtidorli yoshlar orasidan yangi avlod zaxira kadrlari – “Kelajak liderlari”ni shakllantirish tashabbusi ilgari surildi. Ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan holda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi tomonidan intellektual jihatdan salohiyatli va faol fuqarolik pozitsiyasiga ega, teran fikrlaydigan, mustaqil dunyoqarashga ega yosh liderlar qatlamini shakllantirish maqsadida agentlikning hududiy filiallari qoshida 20-35 yoshli oliy ta’lim muassasalari talabalari hamda davlat organlari va tashkilotlarida faoliyat yuritib kelayotgan yosh davlat fuqarolik xizmatchilari uchun “Kelajak liderlari” klubini tashkil etish bo‘yicha tanlov o`tkazilib, nomzodlar saralab olindi.
2021-yilning 26-avgustida  “Kelajak liderlari” klubining  ochilishi bo`lib o`tdi. Klubning tashkil etilishi hamda saralash tanlovlarining o`tkazilishida Urganch davlat universiteti professor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlari o‘z hissasini qo‘shdilar. 4 bosqichli klubga a’zolik tanlovlarining ikki bosqichi Urganch davlat universitetida olib borildi.
Eng quvonarlisi, tanlov bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 50 nafar klub a’zolarining 38 nafari (76%) davlat xizmatchilari, 12 nafari (24%) talabalar bo‘lib, shundan 10 nafar talaba Urganch davlat universiteti talabalaridir.
Klubni asosiy ish faoliyati davomida yoshlarni davlat fuqarolik xizmatiga qiziqish, yuksak kasbiy salohiyat, yetakchilik, boshqaruvchilik va vatanparvarlik sifatlarini shakllantirish yo‘lida davlat fuqarolik xizmati va inson resurslarini boshqarish va rivojlantirishga oid turli mavzularda amaliy mashg‘ulotlar, uchrashuvlar, ochiq davra suhbatlari, hududdagi muvaffaqiyatli davlat xizmatchilari tomonidan ishtirokchilar uchun mahorat darslari, davlat organlari va tashkilotlariga ekskursiyalar, seminar-treninglar tashkil etilib, bu talabalarimizni yetuk kadr Yangi O‘zbekistonning yangi avlod kadrlari bo‘lib shakllanishida yordam beradi.

Сотрудничество Ургенчского государственного университета в открытии клуба
В выступлении Президента Республики Узбекистан на “Форуме студентов и молодежи” от 30 июня 2021 года был затронут ряд вопросов в интересах молодого поколения, в частности, выдвинута инициатива формирования из талантливой молодежи нового поколения кадрового резерва – “Лидеров будущего”.
В поддержку данной инициативы агентством по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан в целях формирования интеллектуально одаренного и активного слоя молодых лидеров с активной гражданской позицией, самостоятельным мировоззрением при территориальных филиалах агентства для студентов высших образовательных учреждений в возрасте 20-35 лет, а также молодых государственных гражданских служащих, работающих в государственных органах и организациях, проведен конкурс по организации клуба “Лидеры будущего” и отобраны кандидаты.
26 августа 2021 года состоялось церемония открытия клуба “Лидеры будущего”. Профессорско-преподавательский состав и студенческая молодежь Ургенчского государственного университета внесли свой вклад в создание клуба и проведение отборочных конкурсов. В Ургенчском государственном университете прошли два тура четырехэтапного конкурса на членство в клубе.
Отрадно то, что из 50 членов клуба, успешно прошедших отборочные туры, 38 (76%) являются государственными служащими, 12 (24%) - студентами, 10 из которых студенты Ургенчского государственного университета.
В ходе основной деятельности клуба были организованы практические занятия, встречи, круглые столы по различным темам, связанным с государственной гражданской службой и управлением человеческими ресурсами, мастер-классы для участников, экскурсии в государственные органы и организации, семинары-тренинги, направленные на формирование у молодежи интереса к государственной гражданской службе, высокого профессионального потенциала, лидерских, управленческих и патриотических качеств, и все это будет способствовать формированию студентов как зрелых кадров нового поколения Узбекистана.