t.f.d., prof. Jumaniyazov Maqsud Jabbievich, 2022 yil 8 aprel kuni Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti rektori Kirkor Maksim Aleksandrovich bilan uchrashdi, dastlab UrDU rektori tomonidan berilgan esdalik sovg‘alar almashinuvi bo‘ldi.
Rektor Kirkor Maksim Aleksandrovich rasmiy yig‘ilish o‘tkazdi. Yig‘ilishda mas’ul prorektorlar va xalqaro bo‘lim rahbariyati qatnashdilar. Qizg‘in muhokamalardan so‘ng, universitetlar aro o‘zaro imzolangan shartnomaning har bir bandining bajarilishi muhokama qilindi. SHuningdek, shartnomani har ikki tomon taklif qilgan qo‘shimchalarni kirib, yangidan imzolashga kelishib olindi. Yig‘ilish har ikki tomon uchun o‘ta samarali yakunlandi. Urganch davlat universiteti va Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti bilan yangidan shartnoma va dastur loyihasi tayyorlanib, yig‘ilganlarga taqdim qilindi.
Ushbu uchrashuvda Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti ilmiy ishlar prorektori -t.f.d., prof. Akulich Aleksandr Vasilevich, Xalqaro aloqalar prorektori Mirenkova Vera Sergeevna va o‘quv ishlari prorektori, professor Davidovich Igor Yurevich bilan fikr almashinildi.
SHundan so‘ng universitetning etakchi professor o‘qituvchilarini UrDUga maxsus mutaxassislik fanlarini o‘qitishga taklif qilish masalalarida kafedralarda suhbatlar o‘tkazildi.
Oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi mudiri, taniqli akademik (1000dan ortiq publikatsiyasi, 100 ortiq patenti bor, 30 ta ilmiy ishlanmasi ishlab chiqarishga qo‘llangan) Vasilenko Zoya Vasilevna bilan qizg‘in suxbat
Sut va sut mahsulotlari texnologiyasi kafedrasi mudiri, t.f.n., dotsent SHulyak Tatyana Leonidovna bilan takliflar muhokama qilindi
Yuqori molekulalar birikmalar kafedrasi mudiri, k.f.d., professor Sherbin Leonid Aleesandrovich bilan o‘zaro ilmiy ishlar olib borishga kelishildi.
Oziq -ovqat kafedrasi professori, texnika fanlari doktori, Sed Elena Aleeseevnaning o‘zini maxsus kurs ma’ruzalarini UrDUda olib borishi taklif etildi.
Rasmiy muzakoralar tugandan so‘ng Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universitetining magistraturada bosqichida o‘qib turgan magistranlarimizning o‘quv-tarbiya jarayonlari, yashash sharoitlari, muammo va kamchiliklari bilan batafsil tanishildi. Har bir magistrantning disertatsiyasi ilmiy rahbarlari bilan uchrashib, dissertatsiya ishining real ahvoli aniqlandi. Ochiq-oydin o‘tgan muloqatda kamchilik va muammolarning yechimlar kelishib olindi. Kechqurun magistrantlarga iftorlik tashkil etilib, barchasi o‘zbekcha palov bilan siylandilar.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsadga to‘la erishildi. Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti va Urganch davlat universiteti butunlay yangi formatda xamkorlikni davom qildirishiga asos solindi.
XAMKORLIKNING ASOSIY JIHATLARI
Birinchidan - ularning yetuk professorlari bizda ayrim maxsus fanlarni o‘qitib berishiga kelishildi. O‘zimizning kadrlarning ilmiy ishlarining bajarilishida qonun darajasida ilmiy maslahatchilik qilish va birgalikda har ikki davlatning oziq ovqat texnologiyasi sohasidagi ilmiy muammolarini hal qilishda xamkorlik qilish.
Ikkinchidan - magistraturadagi 1+1 qo‘shma dasturi bo‘yicha bir yilda etuk mutaxasislik tayyorlash qiyinligidan kelib chiqib, yangi formatdagi 2+2 qo‘shma dasturiga, ya’ni bakalavrdan xamkorlikni boshlash taklifi berildi.
Uchinchidan- 2+2 dasturi bo‘yicha o‘qishgi tugatgan bitiruvchiga biraniga 2 diplom olishi, ya’ni ham ularnikini (mutaxasis), ham bizlarnikini (baklavr) oladi
To‘rtinchidan -bizning oziq-ovqat texnologiyalarini o‘qituvchi prof. o‘qituvchilarni stajirovkasini Belarussiyada o‘tkazish masalarini kelishildi, Aynan shu stajirovka davrida ilmiy ishlar bilan shug‘illanishi, Belarussiyadan ilmiy konsultant olishi ta’minlanadi.
Beshinchidan -ilmiy ishlari yakunlangandan so‘ng Belarus oziq ovkat va kimyoviy texnologiyalar universitetidagi ixtisoslashgan sovetda himoyasi bo‘lib o‘tadi, ya’ni o‘ziging ilmiy maslahatchisi a’zo bo‘lgan kengashda himoya qiladi. Fan nomzodi ilmiy darajasini oladi
Oltinchidan- Belarussiyaning ilmiy jurnalini -oziq-ovqat texnologisi bo‘yicha O‘zb.Respublikasining OAK tan olgan ekan. Ushbu jurnalda bizning kadrlarning maqolalarini navbatsiz chop qilishga kelishdik
Ректор Киркор Максим Алеесандрович ва ўқув ишлари проректори, профессор Давидович Игорь Юрьевич билан йўлга чиқиш олдидан финал учрашув
Шунингдек, илмий ишлар проректори -т.ф.д., проф. Акулич Александр Васильевич, Халқаро алоқалар проректори Миренкова Вера Сергеевна ва ўқув ишлари проректори, профессор Давидович Игорь Юрьевичилар ҳам хамкорлигимизнинг янада юксалишини тилаб, УрДУнинг барча профессор ўқитувчиларига самимий саломларини етказишни сўраб, кузатиб қолдилар

т.ф.д., проф. 8 апреля 2022 года Джуманиязов Максуд Джаббиевич встретился с ректором Белорусского государственного университета пищевой и химической технологии Киркором Максимом Александровичем, где состоялся обмен сувенирами, впервые переданными ректором УрГУ.
Ректор Киркор Максим Александрович провел официальную встречу. На встрече присутствовали ответственные проректоры и руководство международного отдела. После оживленной дискуссии обсуждалась реализация каждого пункта межвузовского соглашения. Также было решено переподписать соглашение, включая поправки, предложенные обеими сторонами. Встреча закончилась очень результативно для обеих сторон. Подготовлен и представлен аудитории новый проект договора и программы с Ургенчским государственным университетом и Белорусским государственным университетом пищевых и химических технологий.
Во встрече приняли участие проректор по научной работе Белорусского государственного университета пищевых и химических технологий - д.т.н., проф. Акулич Александр Василевич, проректор по международным связям Миренкова Вера Сергеевна и проректор по учебной работе, профессор Давидович Игорь Юрьевич обменялись мнениями.
После этого на кафедрах прошли обсуждения о приглашении ведущих профессоров и преподавателей вуза для преподавания спецпредметов в УрГУ.
Напряженная беседа с заведующей кафедрой технологии пищевых продуктов, известным академиком (более 1000 публикаций, более 100 патентов, 30 научных разработок, используемых в производстве) Василенко Зоей Васильевной
Предложения обсуждались с заведующей кафедрой молока и молочной технологии, к.м.н., доцентом Шуляк Татьяной Леонидовной
Было согласовано проведение исследований с заведующим кафедрой высокомолекулярных соединений, д.м.н., профессором Щербиным Леонидом Александровичем.
Профессор кафедры питания, доктор технических наук, Сед Елена Алесеевна была приглашена для чтения спецкурса в УрГУ.
После официальных переговоров мастера Белорусского государственного университета пищевых и химических технологий подробно ознакомились с учебным процессом, условиями проживания, проблемами и недостатками. Диссертация каждого магистранта встречалась с научными руководителями и определялось реальное состояние диссертационной работы. Недостатки и проблемы были согласованы в открытом диалоге. Вечером для мастеров был организован ифтар, и всех угостили узбекским пловом.
Цель визита была достигнута. Для продолжения сотрудничества в совершенно новом формате созданы Белорусский государственный университет пищевой и химической технологии и Ургенчский государственный университет.
ОСНОВНЫЕ ОБЪЕДИНЕНИЯ СОТРУДНИЧЕСТВА
Прежде всего было условлено, что их ведущие профессора будут преподавать нам некоторые специальные предметы. Оказывать научные консультации на юридическом уровне при выполнении научной работы наших сотрудников и сотрудничать в решении научных задач двух стран в области пищевых технологий.
Во-вторых, из-за сложности подготовки совместной магистерской программы 1+1 за один год был предложен новый формат совместной программы 2+2, т.е. бакалавриата.
В-третьих, выпускник программы 2+2 получит по 2 диплома за каждый из них, т.е. и свой (специалист), и наш (бакалавр)
В-четвертых, наш учитель пищевой технологии, проф. Достигнута договоренность о проведении педагогической стажировки в Беларуси, во время которой студент будет заниматься научно-исследовательской работой и получит научного консультанта из Беларуси.
В-пятых, после завершения своих исследований он защитит диссертацию на специализированном совете Белорусского университета пищевой и химической технологии, которую будет защищать совет, членом которого он является. Кандидат наук получает ученую степень
В-шестых, белорусский научный журнал по технологии пищевых продуктов получил признание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. Мы согласились публиковать статьи наших кадров в этом журнале вне очереди.
Заключительная встреча с ректором Киркором Максимом Александровичем и проректором по учебной работе, профессором Давидовичем Игорем Юрьевичем перед отъездом
Также проректор по научной работе -т.ф.д., проф. Акулич Александр Васильевич, проректор по международным связям Миренкова Вера Сергеевна и проректор по учебной работе, профессор Давидович Игорь Юрьевич также пожелали дальнейшего развития нашего сотрудничества и просили передать искренний привет всем профессорам и преподавателям УрГУ.