t.f.d., prof. Jumaniyazov Maqsud Jabbievich, 2022 yil 8 aprel kuni Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti rektori Kirkor Maksim Aleksandrovich bilan uchrashdi, dastlab UrDU rektori tomonidan berilgan esdalik sovg‘alar almashinuvi bo‘ldi.
Rektor Kirkor Maksim Aleksandrovich rasmiy yig‘ilish o‘tkazdi. Yig‘ilishda mas’ul prorektorlar va xalqaro bo‘lim rahbariyati qatnashdilar. Qizg‘in muhokamalardan so‘ng, universitetlar aro o‘zaro imzolangan shartnomaning har bir bandining bajarilishi muhokama qilindi. SHuningdek, shartnomani har ikki tomon taklif qilgan qo‘shimchalarni kirib, yangidan imzolashga kelishib olindi. Yig‘ilish har ikki tomon uchun o‘ta samarali yakunlandi. Urganch davlat universiteti va Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti bilan yangidan shartnoma va dastur loyihasi tayyorlanib, yig‘ilganlarga taqdim qilindi.
Ushbu uchrashuvda Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti ilmiy ishlar prorektori -t.f.d., prof. Akulich Aleksandr Vasilevich, Xalqaro aloqalar prorektori Mirenkova Vera Sergeevna va o‘quv ishlari prorektori, professor Davidovich Igor Yurevich bilan fikr almashinildi.
SHundan so‘ng universitetning etakchi professor o‘qituvchilarini UrDUga maxsus mutaxassislik fanlarini o‘qitishga taklif qilish masalalarida kafedralarda suhbatlar o‘tkazildi.
Oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi mudiri, taniqli akademik (1000dan ortiq publikatsiyasi, 100 ortiq patenti bor, 30 ta ilmiy ishlanmasi ishlab chiqarishga qo‘llangan) Vasilenko Zoya Vasilevna bilan qizg‘in suxbat
Sut va sut mahsulotlari texnologiyasi kafedrasi mudiri, t.f.n., dotsent SHulyak Tatyana Leonidovna bilan takliflar muhokama qilindi
Yuqori molekulalar birikmalar kafedrasi mudiri, k.f.d., professor Sherbin Leonid Aleesandrovich bilan o‘zaro ilmiy ishlar olib borishga kelishildi.
Oziq -ovqat kafedrasi professori, texnika fanlari doktori, Sed Elena Aleeseevnaning o‘zini maxsus kurs ma’ruzalarini UrDUda olib borishi taklif etildi.
Rasmiy muzakoralar tugandan so‘ng Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universitetining magistraturada bosqichida o‘qib turgan magistranlarimizning o‘quv-tarbiya jarayonlari, yashash sharoitlari, muammo va kamchiliklari bilan batafsil tanishildi. Har bir magistrantning disertatsiyasi ilmiy rahbarlari bilan uchrashib, dissertatsiya ishining real ahvoli aniqlandi. Ochiq-oydin o‘tgan muloqatda kamchilik va muammolarning yechimlar kelishib olindi. Kechqurun magistrantlarga iftorlik tashkil etilib, barchasi o‘zbekcha palov bilan siylandilar.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsadga to‘la erishildi. Belarussiya davlat oziq-ovqat va kimyo-texnologiya universiteti va Urganch davlat universiteti butunlay yangi formatda xamkorlikni davom qildirishiga asos solindi.
XAMKORLIKNING ASOSIY JIHATLARI
Birinchidan - ularning yetuk professorlari bizda ayrim maxsus fanlarni o‘qitib berishiga kelishildi. O‘zimizning kadrlarning ilmiy ishlarining bajarilishida qonun darajasida ilmiy maslahatchilik qilish va birgalikda har ikki davlatning oziq ovqat texnologiyasi sohasidagi ilmiy muammolarini hal qilishda xamkorlik qilish.
Ikkinchidan - magistraturadagi 1+1 qo‘shma dasturi bo‘yicha bir yilda etuk mutaxasislik tayyorlash qiyinligidan kelib chiqib, yangi formatdagi 2+2 qo‘shma dasturiga, ya’ni bakalavrdan xamkorlikni boshlash taklifi berildi.
Uchinchidan- 2+2 dasturi bo‘yicha o‘qishgi tugatgan bitiruvchiga biraniga 2 diplom olishi, ya’ni ham ularnikini (mutaxasis), ham bizlarnikini (baklavr) oladi
To‘rtinchidan -bizning oziq-ovqat texnologiyalarini o‘qituvchi prof. o‘qituvchilarni stajirovkasini Belarussiyada o‘tkazish masalarini kelishildi, Aynan shu stajirovka davrida ilmiy ishlar bilan shug‘illanishi, Belarussiyadan ilmiy konsultant olishi ta’minlanadi.
Beshinchidan -ilmiy ishlari yakunlangandan so‘ng Belarus oziq ovkat va kimyoviy texnologiyalar universitetidagi ixtisoslashgan sovetda himoyasi bo‘lib o‘tadi, ya’ni o‘ziging ilmiy maslahatchisi a’zo bo‘lgan kengashda himoya qiladi. Fan nomzodi ilmiy darajasini oladi
Oltinchidan- Belarussiyaning ilmiy jurnalini -oziq-ovqat texnologisi bo‘yicha O‘zb.Respublikasining OAK tan olgan ekan. Ushbu jurnalda bizning kadrlarning maqolalarini navbatsiz chop qilishga kelishdik
Ректор Киркор Максим Алеесандрович ва ўқув ишлари проректори, профессор Давидович Игорь Юрьевич билан йўлга чиқиш олдидан финал учрашув
Шунингдек, илмий ишлар проректори -т.ф.д., проф. Акулич Александр Васильевич, Халқаро алоқалар проректори Миренкова Вера Сергеевна ва ўқув ишлари проректори, профессор Давидович Игорь Юрьевичилар ҳам хамкорлигимизнинг янада юксалишини тилаб, УрДУнинг барча профессор ўқитувчиларига самимий саломларини етказишни сўраб, кузатиб қолдилар

t.f.d., prof. On April 8, 2022, Jumaniyazov Maksud Dzhabbievich met with the rector of the Belarusian State University of Food and Chemical Technology Kirkor Maksim Aleksandrovich, where an exchange of souvenirs, first handed over by the rector of USU, took place.
Rector Kirkor Maxim Alexandrovich held an official meeting. The meeting was attended by responsible vice-rectors and the leadership of the international department. After a lively discussion, the implementation of each item of the interuniversity agreement was discussed. It was also decided to re-sign the agreement, including the amendments proposed by both parties. The meeting ended very productively for both sides. A new draft agreement and program with the Urgench State University and the Belarusian State University of Food and Chemical Technologies was prepared and presented to the audience.
The meeting was attended by Vice-Rector for Research of the Belarusian State University of Food and Chemical Technologies - Doctor of Technical Sciences, prof. Akulich Alexander Vasilevich, Vice-Rector for International Relations Mirenkova Vera Sergeevna and Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Davidovich Igor Yurievich exchanged views.
After that, discussions were held at the departments about inviting leading professors and teachers of the university to teach special subjects at USU.
An intense conversation with the head of the Department of Food Technology, a well-known academician (more than 1000 publications, more than 100 patents, 30 scientific developments used in production) Vasilenko Zoya Vasilievna
The proposals were discussed with the head of the Department of Milk and Dairy Technology, Candidate of Medical Sciences, Associate Professor Shulyak Tatyana Leonidovna
Research was agreed with the head of the Department of Macromolecular Compounds, Doctor of Medical Sciences, Professor Shcherbin Leonid Aleksandrovich.
Professor of the Department of Nutrition, Doctor of Technical Sciences, Elena A. Sed was invited to read a special course at USU.
After official negotiations, the masters of the Belarusian State University of Food and Chemical Technologies got acquainted in detail with the educational process, living conditions, problems and shortcomings. The dissertation of each undergraduate met with supervisors and the real state of the dissertation work was determined. Shortcomings and problems were agreed upon in an open dialogue. In the evening, iftar was organized for the masters, and everyone was treated to Uzbek pilaf.
The purpose of the visit was achieved. To continue cooperation in a completely new format, the Belarusian State University of Food and Chemical Technology and Urgench State University were created.
MAIN COOPERATION ASSOCIATIONS
First of all, it was agreed that their leading professors would teach us some special subjects. Provide scientific advice at the legal level in the performance of scientific work of our employees and cooperate in solving the scientific problems of the two countries in the field of food technology.
Secondly, due to the complexity of preparing a 1 + 1 joint master's program in one year, a new format of a 2 + 2 joint program was proposed, i.e. bachelor's degree.
Thirdly, a graduate of the 2+2 program will receive 2 diplomas for each of them, i.е. both ours (specialist) and ours (bachelor)
Fourthly, our teacher of food technology, prof. An agreement was reached to conduct a pedagogical internship in Belarus, during which the student will be engaged in research work and will receive a scientific consultant from Belarus.
Fifth, after completing his studies, he will defend his dissertation at the specialized council of the Belarusian University of Food and Chemical Technology, which will be defended by the council, of which he is a member. PhD Receives Degree
Sixthly, the Belarusian scientific journal on food technology received recognition from the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan. We agreed to publish the articles of our staff in this journal out of turn.
Final meeting with Rector Maksim Alexandrovich Kirkor and Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Davidovich Igor Yurievich before departure
Also vice-rector for scientific work - Ph.D., prof. Akulich Alexander Vasilyevich, Vice-Rector for International Relations Mirenkova Vera Sergeevna and Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Davidovich Igor Yuryevich also wished further development of our cooperation and asked to convey sincere greetings to all professors and teachers of USU.