Xabaringiz bor, oliy taʼlim muassasalarida "Biz yangi O'zbekiston yoshlarimiz" shiori ostida Mini futbol boʻyicha Student’s Cup sport musobaqalari boʻlib oʻtmoqda.
Ushbu sport musobaqalarining birinchi guruhlararo saralash bosqichida Urganch davlat universitetining barcha fakultetlarida 220 dan ortiq jamoalar qatnashgan edi.
Bugun, 11-may kuni mazkur saralash bosqichida g'olib bo'lgan 12 ta jamoaning universitet bosqichdagi o'zaro baxslariga start berildi.
UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov musobaqani ochib berib, jamoalarga omad tiladi.

The university round of the mini-football tournament has started
As you know, Student's Cup mini-football tournament under the motto "We are the youth of the new Uzbekistan" are being held in higher education institutions.
More than 220 teams from all faculties of Urgench State University took part in the first inter-group qualifying round of these sports competitions.
Today, on May 11, the 12 teams that won the qualifying round started their debates at the university level.
The first vice-rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of UrSU S.Davletov opened the tournament and wished good luck to the teams.
The winners of the tournament will be determined tomorrow, May 12, after the semi-finals and finals.