“O‘zbekiston – bag‘rikeng diyor” mavzusida madaniy-ma'rifiy tadbir bo'lib o'tdi
Bugun Urganch davlat universitetida 16- noyabr – “Xalqaro bag'rikenglik kuni” munosabati bilan "Ma'rifat va millatlararo bag'rikenglik" shiori ostida  “O‘zbekiston – bag‘rikeng diyor” mavzusida madaniy-ma'rifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbir Xorazm viloyati hokimligi, viloyatimizdagi turkman, qozoq, rus, koreys, tatar milliy-madaniy markazlari rahbarlari va ijodiy jamoalari hamda universitetimiz rahbariyati boshchiligida professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlari ishtirokida o'tkazildi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, barcha ishtirokchilarni bayram bilan qutladi, o‘zbek xalqi azaldan totuvlik , do‘stona munosabat, bag‘rikenglik timsoli yo‘g‘rilgan millat sifatida barcha elatlar ichida ajralib turishi haqida oʻz fikrlarini bildirdi.  Shuningdek, ushbu bayramona tadbirda Xorazm viloyati hokimligining Jamoat va diniy tashkilotlar bilan aloqalar bo'yicha kotibiyat mudiri F.Razzoqov, Urganch shahar bosh imom xatibi X.Kenjayev va milliy-madaniy markazlar rahbarlari tabrik soʻzlari bilan chiqish qildilar.
Shundan soʻng, milliy-madaniy markazlarning ijodiy jamoalari va Urganch davlat universiteti talabalarining bayramona konsert dasturi namoyish etildi. Oʻzaro doʻstlik va hurmatga yoʻgʻrilgan bu kechada O‘zbekistonda millatlararo totuvlik, tinchlik va osoyishtalikni tarannum etuvchi sheʼrlar, qo‘shiqlar, milliy raqslar ijro etildi.

Состоялось культурно-просветительское мероприятие на тему «Узбекистан – толерантная страна»
Сегодня, по случаю 16 ноября – «Международного дня толерантности», в Ургенчском государственном университете состоялось культурно-просветительское мероприятие под девизом «Образование и международная толерантность» на тему «Узбекистан – толерантная страна».
Мероприятие прошло под руководством Хорезмской областной администрации, руководителей и творческих коллективов туркменских, казахских, русских, корейских, татарских национально-культурных центров нашей области, а также руководством нашего университета, с участием профессоров, преподавателей и студенты.
Мероприятие открыл ректор УрГУ Б.Абдуллаев, который поприветствовал всех участников с праздником, и выразил свое мнение о том, что узбекский народ выделяется среди всех народов как нация, которая с давних пор является символом согласия, дружелюбия и толерантности. древние времена. Также на этом торжественном мероприятии с поздравительными речами выступили начальник Секретариата по связям с общественными и религиозными организациями Хорезмской области Ф.Раззоков, главный имам города Ургенч Х.Кенжаев и руководители национально-культурных центров.
Затем была представлена ​​праздничная концертная программа творческих коллективов национальных культурных центров и студентов Ургенчского государственного университета. В эту ночь взаимной дружбы и уважения прозвучали стихи, песни и национальные танцы, прославляющие межнациональное согласие, мир и спокойствие в Узбекистане.