2023 yildan boshlab Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg davlat universitetining  (SPbDU) Tilni bilish bo‘yicha test sinovi markazi va Urganch davlat universiteti (UrDU) o‘rtasida imzolangan shartnomaga muvofiq hamkor oliy taʼlim muassasasining mutaxassislari tomonidan viloyatimizning umumiy o‘rta taʼlim maktablari o‘qituvchilariga xalqaro darajadagi sertifikat berish bo‘yicha sinovlar o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yildi. Jumladan, ushbu sinovlarning birinchi sessiyasi joriy yilning 3 fevral kuni Urganch davlat universitetida o‘tkazildi. Har bir sinov 5 subtestni o‘z ichiga oladi (O‘qish, Yozish, Tinglab tushunish, Gapirish, Leksika-grammatika).
Ushbu sinovlarning birinchi sessiyasi joriy yilning 3 fevral kuni chet ellik mutaxassis Oleg Ivanovich Krinitskiy va Nizomiy nomidagi TDPU mutaxassisi Matenova Yuliya Umidovnalar tomonidan o‘tkazildi.
Urganch davlat universiteti va hamkor oliy taʼlim muassasasining ushbu test jarayonlari uchun masʼul professor-o‘qituvchilari viloyatimizning rus tili bo‘yicha yetarli bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan umumiy o‘rta taʼlim muassasalari o‘qituvchilarini keyingi sessiyalarga taklif qiladilar.
Bundan tashqari, maktab o‘qituvchilari va SPbDU hamda UrDU mutaxassislari o‘rtasida qulay tarzda va tezkor maʼlumot almashish maqsadida Telegram ijtimoiy tarmog‘ida maxsus chat yaratilgan (https://t.me/U6N8zyidtbU5M2Uy). Bu yerda o‘qituvchilar nafaqat sertifikat olish bo‘yicha test jarayonlari, balki jahon universitetlari reytingining TOP-1000 ro‘yxatiga kiradigan SPbDUdagi malaka oshirish dasturlari, rus tili bo‘yicha o‘tkazilayotgan turli olimpiadalar, so‘zlashuv klublari va boshqa foydali maʼlumotlarni olishlari mumkin. Bunday olimpiadalar g‘oliblari bosh sovrin sifatida istalgan daraja bo‘yicha SPbDUning UrDUdagi maydonchasida sertifikat olish maqsadida bepul imtihon topshirishlari uchun vaucher yutib olishlari mumkin. Jumladan, shu kabi olimpiadalardan birining g‘olibi 2022 yil dekabr oyida o‘z vaucheridan foydalanib, SPbDUning Toshkent shahridagi hamkori hisoblangan TDPU maydonchasida topshirdi.

Starting from 2023, in accordance with the contract signed between the Center for Language Proficiency Testing of St. Petersburg State University (SPbDU) of the Russian Federation and Urganch State University (UrDU), experts from the partner higher education institution will provide teachers of general secondary schools of our region with International certification tests have been launched. In particular, the first session of these tests was held on February 3 of this year at Urganch State University. Each test includes 5 subtests (Reading, Writing, Listening, Speaking, Vocabulary and Grammar).
The first session of these tests was held on February 3 of this year by foreign specialist Oleg Ivanovich Krinitsky and specialist of TDPU named after Nizomiy Matenova Yulia Umidovna.
Professors and teachers of Urganch State University and partner higher educational institutions responsible for these test processes invite teachers of general secondary educational institutions of our region who have sufficient knowledge and skills in the Russian language to the next sessions.
In addition, a special chat was created on the Telegram social network for convenient and quick information exchange between school teachers and SPbDU and UrDU specialists (https://t.me/U6N8zyidtbU5M2Uy). Here, teachers can get not only certification test procedures, but also training programs at SPbDU, which is in the TOP-1000 list of world universities, various olympiads held in the Russian language, conversation clubs and other useful information. possible The winners of such Olympiads can win a voucher for taking a free exam in order to get a certificate at the SPbDU site in UrDU at any level as the main prize. In particular, the winner of one of these Olympiads used his voucher in December 2022 and handed it over at TDPU, a partner of SPbDU in Tashkent.