Birlashgan millatlar tashkiloti tomonidan 11-fevral kuni “Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni” etib belgilangan. Shu munosabat bilan ayni kunlarda “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” haftaligi doirasida Urganch davlat universitetida ham qator tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Xususan, bugun universitet Xotin-qizlar maslahat kengashi boshchiligida 16 ta nominatsiya bo'yicha olima professor-oʻqituvchilar va 4 ta nominatsiya bo'yicha talaba-qizlar o'rtasida tanlov o'tkazildi. Tanlovni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Z.Ibragimov ochib berdi. Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va pedagog kadrlar tayyorlash bo'limi boshlig'i Y.Jumaniyozova, Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo'limi patent bo'yicha muhandisi S.Bazarbayev, shu bo'lim bosh mutaxassisi D.Matniyozova, UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva, dotsent M.Boltayeva, viloyat "Olima" ayol uyushmasi raisi, dots. M.Iskandarovalardan iborat hakamlar hay'ati tomonidan kelib tushgan ilmiy ishlanmalar va loyihalarni ko'rib chiqildi. Tanlovda barcha fakultet olima ayollari va talaba-qizlari faol qatnashdi.

Организация Объединенных Наций объявила 11 февраля «Международным женским днем науки». В связи с этим в Ургенчском государственном университете проводится ряд мероприятий в рамках недели «Международный день женщин и девушек в науке».
В частности, сегодня под руководством Женского консультативного совета университета был проведен конкурс среди профессоров-преподавателей по 16 номинациям и студенток по 4 номинациям. Конкурс открыл проректор по научной работе и инновациям З. Ибрагимов. Научные разработки и проекты приняло жюри в составе начальника отдела научных исследований, инноваций и подготовки педагогических кадров Джуманиозова Ю., патентоведа отдела коммерциализации научно-инновационных разработок Базарбаева С., главного специалиста отдела Д. Матниизова, председатель совета женской консультации УрГУ Ш.Нуруллаева, доцент М.Болтаева, председатель областного женского объединения «Ученый», доцент М.Искандарова. В конкурсе приняли активное участие все женщины-ученые и студентки факультета.