Xabar berganimizdek, 2023-yilning 22-sentabr – 1-oktabr kunlari Malayziya xalqaro islom universiteti 33 nafar Arxitektura fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalaridan iborat delegatsiya yurtimizdagi madaniy merosini o‘rganish, betakror arxitektura namunalarini tadqiq etish, turizm tarmog‘ini kengaytirish va targ‘ib qilish maqsadida Xiva shahrining madaniy meros obyektlari misolida universitetimizning “Arxitektura” kafedrasi bilan hamkorlikda tadqiqot olib bordilar.
Xususan, Xiva “Ichan qal'a” hududidagi "Juma masjidi" tarixiy obidasining ekspluatatsion holati o'rganildi. Endilikda zamonaviy skaner texnologiyalari yordamida “Juma masjidi”ning 3D modeli yaratilib, qilingan ilmiy ishlar natijasi 1 jildli o'quv qo'llanma holida ingliz va o'zbek tillarida chop qilish ishlari rejalashtirilgan.
Bugun, 29-sentabr kuni mehmonlar UrDU rektori B.Abdullayev bilan uchrashdilar. Uchrashuvda rektor Malayziya universitetlari bilan Urganch davlat universitetining hamkorlik aloqalari haqida gapirib, oliygohimiz Malayziya xalqaro islom universiteti bilan ham hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini bildirdi. Oʻz navbatida, mehmonlar ikki haftalik imliy tadqiqot davomida yaratilgan sharoitlar va mehmondoʻstlik uchun minnatdorchilik izhor qildilar.
Muloqot davomida tomonlar kelgusida nafaqat arxitektura, balki boshqa sohalarda ham hamkorlik oʻrnatishni, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvlarini yoʻlga qoʻyish masalalarini muhokama qildilar. Yakunda esdalik sovgʻalar ulashildi.

As we reported, from September 22 to October 1, 2023, a delegation consisting of 33 professors and students of the Faculty of Architecture of the International Islamic University of Malaysia will study the cultural heritage of our country, research unique examples of architecture, expand the tourism network and for the purpose of promotion, they conducted research in cooperation with the "Architecture" department of our university on the example of cultural heritage objects of the city of Khiva.
In particular, the operational condition of the historical monument "Juma Mosque" in the territory of Khiva "Ichan Qala" was studied. Now, a 3D model of "Juma Mosque" has been created with the help of modern scanner technologies, and the results of the scientific work are planned to be printed in the form of a 1-volume study guide in English and Uzbek languages.
Today, on September 29, the guests met with UrSU Rector B.Abdullayev. At the meeting, the rector spoke about the cooperation of Urganch State University with Malaysian universities, and expressed that our university is interested in strengthening cooperation with the International Islamic University of Malaysia. In turn, the guests expressed gratitude for the conditions and hospitality created during the two-week study.
During the dialogue, the parties discussed the future cooperation not only in architecture, but also in other fields, as well as the exchange of students and professors. At the end, gifts were distributed.