Bugun, 29-sentabr kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakultetida taniqli o'zbek yozuvchisi, shoir, tarjimon, Respublikada xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi Yangiboy Qo'chqorovning “Dog'iston donishmandi” kitobi taqdimoti oʻtkazildi.  Unda O'zbek filologiyasi fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Dastlab fakultet dekani, professor D.Gʻayipov tomonidan o'zbek adabiyoti rivojida Y.Qo'chqorovning xizmatlari, kitobning mazmun-mohiyati haqida fikr yuritildi.
Kitob muallifi Yangiboy Qo'chqorov ushbu asar Dog'iston xalq shoiri, Mehnat Qahramoni, "Nilufar", "XX asrning eng yaxshi shoiri" mukofotlari laureati, atoqli shoir, zabardast adib, tarjimon, jamoat arbobi Rasul Hamzatovning ibratli hayoti va ijodiga bag'ishlanganligi haqida gapirdi. Uchrashuv qizgʻin savol-javob tarzida oʻtdi.

Сегодня, 29 сентября, на факультете узбекской филологии Ургенчского государственного университета состоялась презентация книги «Мудрец Дагестана» известного узбекского писателя, поэта, переводчика, деятеля культуры республики Янгибая Кочкарова. В нем приняли участие преподаватели и студенты факультета узбекской филологии.
Сначала декан факультета профессор Д.Гайипов прокомментировал заслуги Ю.Кочкарова в развитии узбекской литературы и содержание книги.
Автор книги Янгибай Кочкаров, данное произведение посвящено образцовой жизни и творчеству Расула Хамзатова, народного поэта Дагестана, Героя Труда, лауреата премий «Нилюфар», «Лучший поэт ХХ века», говорили о знаменитом поэте, выдающемся писателе, переводчике, общественном деятеле. Встреча прошла в стиле напряженных вопросов и ответов.