Ayni kunlarda Xorazm viloyati rasmiy delegatsiyasi tarkibida Xitoy Xalq Respublikasida xizmat safarida boʻlib turgan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning bugun, 30-noyabr sanasida Shandong Fanlar akademiyasi (Qilu texnologiya universiteti) direktor oʻrinbosari, professor Zhan Dong bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Muloqotda tomonlar bir-birlariga oliygohlarning bugungi kundagi faoliyat haqida maʼlumot taqdim etdilar. Soʼngra, universitetlar o‘rtasida ta’lim va ilmiy tadqiqot sohasida hamkorlikni yo’lga qo’yish bo’yicha muzokaralar olib borildi. Jumladan, sho'r-ishqorli yer va cho'lda aqlli qishloq xo'jaligi zonasi namoyish qilish bo’yicha hamkorlik takliflari bildirildi.
Uchrashuv natijasida, Shandong Fanlar akademiyasi (Qilu texnologiya universiteti) va Urganch davlat universiteti o’rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Сегодня, 30 ноября, ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев, находящийся в настоящее время в деловой поездке в Китайской Народной Республике в составе официальной делегации Хорезмской области, встретился с заместителем директора Шаньдунской академии наук ( Технологический Университет Килу), профессором Чжан Донгом.
В ходе диалога стороны предоставили друг другу информацию о деятельности вузов на сегодняшний день. Затем между университетами прошли переговоры по налаживанию сотрудничества в сфере образования и научных исследований. В частности, прозвучали предложения о сотрудничестве по демонстрации умной сельскохозяйственной зоны на солончако-щелочной земле и в пустыне.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между Шаньдунской академией наук (Технологическим университетом Килу) и Ургенчским Государственным Университетом.