Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "Yosh notiqlar" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni bo'lib o'tdi.
Ona tilimiz ya'ni o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, til madaniyat ko‘zgusi va ruhimizning qanoti ekanligini anglash, so'z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yana-da kuchaytirish maqsadida o'tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda O'zbek filologiyasi  fakultetning 5 nafar talabasi 2 shart asosida o'zaro kuch sinashib, oʻz mahoratlarini namoyish qildilar.
1-o'rin: Karimova Sohiba (222 -o'zbek tili guruh).
1-o'rin: Rahmonova Lolagul (211-rus tili guruh).
2-o'rin: Rahimova Dilrabo ( 211-o'zbek tili guruh).
3-o'rin: Qadamova Kumushoy (231-Amaliy filologiya).
Tanlov davomida Filologiya va tillarni o'qitish: o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 222-guruh talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo'shiq hamda go'zal raqslar tomoshabinlarda yuqori kayfiyatni uyg'otdi.

Состоялся очередной конкурс «Молодые ораторы», традиционно проводимый факультетом узбекской филологии Ургенчского государственного университета.
Свободно и правильно говорить на родном языке узбекском, укрепить стремление овладеть искусством ораторского искусства, осознать, что язык – зеркало культуры и крыло нашей души, художники слова В этом конкурсе, который проводился В целях изучения и пропаганды своих произведений, приобретения знаний о красноречии и культуре речи в своих произведениях, а также дальнейшего укрепления внимания и уважения к нашему государственному языку студенты 5-го узбекского филологического факультета показали свое мастерство, соревнуясь друг с другом по 2-м условиям. .
Каждое условие было оценено жюри по достоинству. В соответствии с результатами:
1 место: Каримова Сахиба (222-узбекская языковая группа).
1 место: Рахмонова Лолагуль (211-я группа русского языка).
2 место: Рахимова Дилрабо (211-я группа узбекского языка).
3 место: Кадамова Кумушой (231-Практическая филология).
В ходе конкурса песни и красивые танцы, подготовленные студентами 222-й группы факультета филологии и языкового обучения курса узбекского языка, вызвали у зрителей приподнятое настроение.