Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi kafedra o‘qituvchisi Saparbayev.Zokirning
Maruzada to‘plamda respublikaning turli hudud va mintaqalarida yetishtiriladigan noa'anaviy qishloq xo‘jaligi ekinlarining tasnifi va iqtisodiy samaradorligi (katalog) borasida ma'lumotlar keltirilgan.
Katalogda 40 turga yaqin noan'anaviy qishloq xo‘jaligi ekinlari botanikasi, tarqalish geografiyasi, o‘sish va rivojlanish biologiyasi, parvarishlash va mahsulot yetishtirish agrotexnologiyasi, agrotexnologik jarayonlarni tashkil etish xususiyatlari, o‘tqazishning optimal muddatlari, mahsulot yetishtirish bilan bog‘liq xarajat turlari hamda samaradorlik ko‘rsatkichlari keltirilgan.
Katallogga, jumladan:
sabzavot ekinlaridan – artishok, bamiya, batat, bryussel karami, dorivor melissa;
donli ekinlardan – arpa, afrika qo‘nog‘i, jo‘xori, marjumak, suli;
dukkakli don ekinlardan – vika, ko‘k no‘xot, madaniy yasmiq, ekma burchoq. Ular mustaqil o’z guruhi bilan birgalikda mavzuni tahlil qiladilar, tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va dars tugashiga 20 minut qolganda guruhlar bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.

Scientific-methodological seminar of the Department of Fruit and Vegetables Department of Urganch State University Saparbayev.
The report contains information on the classification and economic efficiency (catalogue) of non-traditional agricultural crops grown in different areas and regions of the republic.
The catalog includes about 40 types of non-traditional agricultural crops in botany, geography of distribution, biology of growth and development, agrotechnology of care and crop production, features of organization of agrotechnological processes, optimal periods of planting, types of costs related to crop production and efficiency indicators are presented.
Catalog including:
from vegetable crops - artichoke, okra, sweet potato, Brussels sprouts, medicinal melissa;
from grain crops - barley, sorghum, oats, sorghum, oats;
from leguminous crops - vetch, green peas, cultivated lentils, sown beans;
They independently analyze the topic together with their group, ask the teacher about misunderstandings, and 20 minutes before the end of the lesson, the groups answer questions with each other and are evaluated.
In this way, the professors and teachers of the department addressed the speaker and the student with the questions they were interested in, and the seminar was full of questions and in a high spirit.