Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi kafedra o‘qituvchisi Saparbayev.Zokirning
Maruzada to‘plamda respublikaning turli hudud va mintaqalarida yetishtiriladigan noa'anaviy qishloq xo‘jaligi ekinlarining tasnifi va iqtisodiy samaradorligi (katalog) borasida ma'lumotlar keltirilgan.
Katalogda 40 turga yaqin noan'anaviy qishloq xo‘jaligi ekinlari botanikasi, tarqalish geografiyasi, o‘sish va rivojlanish biologiyasi, parvarishlash va mahsulot yetishtirish agrotexnologiyasi, agrotexnologik jarayonlarni tashkil etish xususiyatlari, o‘tqazishning optimal muddatlari, mahsulot yetishtirish bilan bog‘liq xarajat turlari hamda samaradorlik ko‘rsatkichlari keltirilgan.
Katallogga, jumladan:
sabzavot ekinlaridan – artishok, bamiya, batat, bryussel karami, dorivor melissa;
donli ekinlardan – arpa, afrika qo‘nog‘i, jo‘xori, marjumak, suli;
dukkakli don ekinlardan – vika, ko‘k no‘xot, madaniy yasmiq, ekma burchoq. Ular mustaqil o’z guruhi bilan birgalikda mavzuni tahlil qiladilar, tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va dars tugashiga 20 minut qolganda guruhlar bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.

Научно-методический семинар кафедры плодоовощной промышленности Ургенчского государственного университета им. Сапарбаева.
В отчете содержатся сведения о классификации и экономической эффективности (каталоге) нетрадиционных сельскохозяйственных культур, выращиваемых в различных областях и регионах республики.
В каталог включены около 40 видов нетрадиционных в ботанике сельскохозяйственных культур, география распространения, биология роста и развития, агротехника ухода и растениеводства, особенности организации агротехнологических процессов, оптимальные сроки посадки, виды затрат, связанных с посевом. Представлены показатели производства и эффективности.
Каталог, включающий:
из овощных культур – артишок, бамия, батат, брюссельская капуста, мелисса лекарственная;
из зерновых культур – ячмень, сорго, овес, сорго, овес;
из зернобобовых культур – вика, зеленый горошек, чечевица культурная, фасоль сеяная;
Они самостоятельно вместе со своей группой анализируют тему, спрашивают преподавателя о недоразумениях и за 20 минут до окончания урока группы отвечают друг другу на вопросы и оцениваются.
Таким образом, профессора и преподаватели кафедры обратились к докладчику и студенту с интересующими их вопросами, и семинар прошел насыщенно вопросами и в приподнятом настроении.