26-iyul Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev va xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor Gʻayrat Oʻrazboyevlar Rossiyaning hamkor Astraxan davlat universitetiga tashrif buyurdilar.
Dastlab Astraxan davlat universiteti rahbariyati bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda rektor B.Abdullayev hamkorlik munosabatlarni yanada mustahkamlash haqida toʻxtalib, ayrim almashinuv dasturlarini kengaytirish, shuningdek, Astraxan davlat universiteti professor-oʻqituvchilarini maʼruza oʻqish va bilimlarini almashish uchun Urganch davlat universitetida qabul qilish istagini bildirdi. Astraxan davlat universiteti rektori Igor Alekseev tomonidan birgalikdagi faoliyat natijalari eʼtirof etilib, hamkorlikning yangi bosqichlari uchun tayyorgarligi bildirildi. Uchrashuvda ikki tomonlama diplom dasturini amalga oshirish tajribasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Shuningdek, Astraxan davlat universiteti xodimlari oʻsimliklarning yangi navlarini yaratish va choʻllanishga qarshi kurashish boʻyicha birgalikda ilmiy faoliyatni amalga oshirishni taklif qilishdi. Aytish joizki, universitetlar ekologiya, atrof - muhitni boshqarish va biologik xilma xillikni saqlash kabi sohalarda hamkorlikda katta istiqbolli tajribaga ega ekanligi ahamiyatlidir.

Развивается сотрудничество с Астраханским государственным университетом
26 июля ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и проректор по международному сотрудничеству Гайрат Оразбаев посетили партнёра - Астраханский государственный университет России.
Сначала состоялась встреча с руководством Астраханского государственного университета . На встрече ректор Б. Абдуллаев рассказал о дальнейшем укреплении отношений сотрудничества, а также выразил желание расширить некоторые программы обмена, а также принимать профессоров и преподавателей Астраханского государственного университета в Ургенчском государственном университете для чтения лекций и обмена знаниями. Ректор Астраханского государственного университета Игорь Алексеев признал результаты совместной деятельности и выразил готовность к новым этапам сотрудничества. На встрече также обсуждался опыт реализации программы двойных дипломов.
Также сотрудники Астраханского государственного университета предложили провести совместную научную деятельность по созданию новых сортов растений и борьбе с опустыниванием. Стоит отметить, что университеты имеют большой перспективный опыт сотрудничества в таких областях, как экология и сохранение биологического разнообразия.