Xabaringiz bor, bugun Jizzax shahrida “Yashil makon” loyihasi doirasida “Bu bog‘lar bir bog‘lar bo‘ladi...!” shiori ostida “Ziyolilar bog‘i”ni tashkil etish uchun bahor mavsumida ko‘chat ekish marafoniga start berildi.
Loyiha doirasida Respublikamizning barcha hududlarida bir vaqtda daraxt ekish marafoni bo’lib o’tdi. Unda Respublikamizning 14 hududidagi studiyalardan turib barcha kasbiy va oliy ta’lim muassasalari jamoalari onlayn qatnashdi.
Xususan, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida ko’chat ekish kabi xayrli ishlar amalga oshirildi. Marafonda barcha professor-o’qituvchilar, ko’ngilli talaba-yoshlar faol ishtirok qilib, hudud ekologiyasini yaxshilash uchun o'z hissasini qo'shishdi.
Ta’kidlash joizki, 2025-yil bahor mavsumida oliygohda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 2000 tup mevali va manzarali ko’chat ekish rejalashtirilgan bo’lib, bugunning o’zida 100 tup olma, 200 tup sumax hamda 200 tup yapon saforasi singari jami 500 tup ko’chat ekildi.

Как известно, сегодня в городе Джиззак в рамках проекта "Зеленое пространство” стартовал марафон по посадке саженцев под девизом “Эти сады станут такими садами...!” для организации “Сада интеллигентов” в весенний сезон.
В рамках проекта в Республике одновременно прошел марафон по посадке деревьев. В нем онлайн приняли участие команды всех профессиональных и высших учебных заведений из 14 регионов республики.
В частности, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни в рамках марафона были проведены работы по посадке саженцев на территории факультета химических технологий. Все преподаватели, а также активные студенты-волонтеры приняли участие в мероприятии, внося свой вклад в улучшение экологии региона.
Стоит отметить, что в весенний сезон 2025 года в университете в рамках общенационального проекта “Зеленое пространство” планируется посадить 2000 плодовых и декоративных саженцев. Уже сегодня было посажено 500 саженцев, включая 100 яблонь, 200 кустов сумаха и 200 саженцев японского сафора.