Bugun, 18-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-sonli qarorini ijrosini ta'minlash maqsadida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida “Bitiruvchilar va ish beruvchilar” uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda 30 dan ortiq yirik ish beruvchi korxonalar, tashkilotlar va muassasalar rahbarlari ishtirok etib, davlat korxona va tashkilotlariga ishga joylashish masalalari ko’rib chiqildi hamda korxona rahbarlari talabalarga soha yo’nalishlari bo’yicha mavjud bo’sh ish o’rinlari to’g’risida ma’lumot berishdi. Shuningdek, jarayonning o'zida 87 nafar talaba-yoshlar bilan o'zaro shartnoma tuzilib, ularning bandligi ta'minlandi.
Shuningdek, uchrashuv doirasida bitiruvchi talabalarning bandligini ta'minlash maqsadida yarmarka tashkil etilib, unda viloyatdagi nufuzli korxonalar o'zlarining mahsulotlari va bo'sh ish o'rin vakantlari bilan qatnashdilar.

Сегодня, 18 апреля, в целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-61 "О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших образовательных учреждений" на факультете химических технологий Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний состоялась встреча «Выпускники и работодатели».
Во встрече приняли участие более 30 крупных работодателей – руководителей предприятий, организаций и учреждений, на которой были рассмотрены вопросы трудоустройства выпускников в государственные предприятия и организации, а также работодатели предоставили студентам информацию о наличии свободных рабочих мест по соответствующим направлениям.
Кроме того, в ходе мероприятия с 87 студентами-молодыми специалистами были заключены взаимные договоры, обеспечивающие их трудовую занятость.
В рамках встречи также была организована ярмарка вакансий с целью содействия трудоустройству выпускников, в которой приняли участие престижные предприятия области, представив свои продукцию и свободные вакансии.