Yurtimizda oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun davlat test imtihonlari boshlandi!
Bugun, 14-iyul kuni butun mamlakatimiz bo‘ylab 2025-2026-o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kirish test sinovlari bo'lib o'tmoqda. Xorazm viloyatining ikkita hududida, jumladan, Urganch shahridagi “Yoshlik” sport majmuasida hamda BMBAning Xorazm bo‘limi binosida oliy va professional taʼlim muassasalariga kirish test sinovlari bo'lib o'tmoqda.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi oʻziga biriktirilgan BMBAning Xorazm bo‘limi binosi hududidagi test jarayonining har bir bosqichida faol qatnashib, abituriyentlarning imtihonga kirish-chiqishidagi tartib-intizomni saqlash, shuningdek, ularning shaxsiy buyumlarini tegishli tartibda xavfsiz joylarda saqlashga ko'maklashmoqda. Bu esa har bir abituriyent uchun qulay muhit yaratishga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, farzandlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida kelgan ota-onalar uchun universitet tomonidan  maxsus kutish zonalari tashkil etilgan. Bu zonalar zamonaviy jihozlangan, qulay va salqin muhitda joylashgan bo‘lib, ota-onalar test jarayonini jonli efirda kuzatib borishmoqda.
Qolaversa, universitetimizning malakali volontyor psixologlari ota-onalar bilan samimiy suhbatlar o‘tkazib, ularning savollariga javob berish, xavotirlarini kamaytirish va kayfiyatni ko‘tarish maqsadida psixologik yordam ko‘rsatmoqda.

Today, on July 14, entrance exams for the 2025–2026 academic year are being held across the entire country. In the Khorezm region, tests are taking place in two locations — including the "Yoshlik" sports complex in Urgench city and the Khorezm branch building of the Agency for Assessment of Knowledge and Skills (AAKS) — for admission to higher and professional education institutions.
The team from Urgench State University, named after Abu Rayhon Beruni, is actively participating in every stage of the test process at the AAKS Khorezm branch site. They are assisting with maintaining order during candidates’ entry and exit, and helping to securely store personal belongings — all of which contributes to creating a comfortable environment for each applicant.
In addition, special waiting areas have been arranged by the university for parents who come to support their children. These zones are modern, comfortable, and air-conditioned, allowing parents to follow the testing process live.
Moreover, the university's qualified volunteer psychologists are holding sincere conversations with parents, answering their questions, reducing their anxiety, and providing psychological support to lift their spirits.