Turkiyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Chanakkale Onsekiz Mart universiteti hamda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti vakillari o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Z.Ibragimov, Kimyoviy texnologiyalar fakulteti dekani Sh.Qurambayev hamda boshqa mas’ul mutaxassislar ishtirok etdilar.
Muloqot davomida ikki tomonlama ilmiy-texnik hamkorlik, innovatsion loyihalar va tajriba almashinuvi masalalari muhokama qilindi. Jumladan, Chanakkale Onsekiz Mart universiteti huzuridagi Chanakkale texnoparki hamda Urganch davlat universiteti qoshidagi Xorazm innovatsion texnoparki faoliyati, mavjud imkoniyatlari va istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari haqida fikr almashildi.
Tomonlar texnoparklar o‘rtasida qo‘shma loyihalar, ilmiy tadqiqotlar, startaplar, stajirovkalar va akademik almashinuvlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdilar.
Mazkur uchrashuv ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, innovatsion taraqqiyotda o‘zaro tajriba almashishni kuchaytirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Состоялась онлайн-встреча представителей одного из престижных высших учебных заведений Турции — Университета Чанаккале Онсекиз Март и Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни.
Во встрече приняли участие проректор Ургенчского государственного университета по научной работе и инновациям З. Ибрагимов, декан факультета химических технологий Ш. Курамбаев, а также другие ответственные специалисты.
В ходе диалога были обсуждены вопросы двустороннего научно-технического сотрудничества, инновационных проектов и обмена опытом. В частности, участники обменялись мнениями о деятельности технопарка Чанаккале при Университете Чанаккале Онсекиз Март и Хорезмского инновационного технопарка при Ургенчском государственном университете, их текущих возможностях и направлениях будущего сотрудничества.
Стороны выдвинули ряд предложений по реализации совместных проектов, научных исследований, стартапов, стажировок и академических обменов между технопарками.
Данная встреча стала важным шагом на пути укрепления связей между двумя высшими учебными заведениями, а также усиления обмена опытом в сфере инновационного развития.