Bugun, 18-avgust kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Ichki ishlar organlari voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha (katta) inspektor-psixologlari ishtirokida maxsus psixologik o‘quv mashg‘ulotlari boshlandi.
Mazkur mashg‘ulotlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-martdagi PQ-110-son qaroriga muvofiq, ichki ishlar organlari inspektor-psixologlarining psixologik bilim va ko‘nikmalarini oshirish, ularni zamonaviy ta’limga yaqinlashtirish maqsadida tashkil etilmoqda.
1-kun davomida tinglovchilarga quyidagi mavzular asosida darslar o‘tilmoqda:
Psixologik yordam va uning turlari (psixoterapiya, konsultatsiya, treninglar haqida);
Yoshlar va oilalarga ko‘rsatiladigan psixologik yordam va inspektor-psixologning roli;
Temperament turlari va ularning xulq-atvorga ta’siri, hamda turli temperamentli shaxslar bilan ishlash usullari;
Temperament turlari va ularning xulq-atvorga ta’siri;
Tashqi muhitning psixikaga ta’siri.
Mashg‘ulotlarni Urganch davlat universiteti hamda boshqa hududiy oliy ta’lim muassasalarining yetuk professor-o‘qituvchilari olib bormoqda.

Training Sessions for Inspector-Psychologists Begin at UrSU
Today, on August 18, special psychological training sessions began at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni for (senior) inspector-psychologists of the internal affairs bodies dealing with juvenile matters.
These sessions are organized in accordance with Presidential Decree No. PQ-110 dated March 18, 2025, with the aim of improving the psychological knowledge and skills of inspector-psychologists and bringing them closer to modern education standards.
On the first day, participants are being trained on the following topics:
Psychological assistance and its types (psychotherapy, consultations, trainings);
Types of assistance provided to youth and families, and the role of the inspector-psychologist in this process;
Types of temperament and their impact on behavior, along with methods for working with individuals of different temperaments;
The impact of the external environment on the psyche.
The sessions are conducted by experienced professors and teachers from Urgench State University and other regional higher education institutions.