Bugun, 18-avgust kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Ichki ishlar organlari voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha (katta) inspektor-psixologlari ishtirokida maxsus psixologik o‘quv mashg‘ulotlari boshlandi.
Mazkur mashg‘ulotlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-martdagi PQ-110-son qaroriga muvofiq, ichki ishlar organlari inspektor-psixologlarining psixologik bilim va ko‘nikmalarini oshirish, ularni zamonaviy ta’limga yaqinlashtirish maqsadida tashkil etilmoqda.
1-kun davomida tinglovchilarga quyidagi mavzular asosida darslar o‘tilmoqda:
Psixologik yordam va uning turlari (psixoterapiya, konsultatsiya, treninglar haqida);
Yoshlar va oilalarga ko‘rsatiladigan psixologik yordam va inspektor-psixologning roli;
Temperament turlari va ularning xulq-atvorga ta’siri, hamda turli temperamentli shaxslar bilan ishlash usullari;
Temperament turlari va ularning xulq-atvorga ta’siri;
Tashqi muhitning psixikaga ta’siri.
Mashg‘ulotlarni Urganch davlat universiteti hamda boshqa hududiy oliy ta’lim muassasalarining yetuk professor-o‘qituvchilari olib bormoqda.

Сегодня, 18 августа, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Берунии начались специальные психологические учебные занятия для (старших) инспекторов-психологов органов внутренних дел по делам несовершеннолетних.
Данные занятия организованы в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПҚ-110 от 18 марта 2025 года с целью повышения психологических знаний и навыков инспекторов-психологов органов внутренних дел, а также их приближения к современному образованию.
В первый день слушателям преподаются следующие темы:
Психологическая помощь и её виды (психотерапия, консультации, тренинги);
Психологическая помощь молодёжи и семьям, а также роль инспектора-психолога в этом процессе;
Типы темперамента и их влияние на поведение, методы работы с людьми разных типов темперамента;
Воздействие внешней среды на психику.
Занятия проводят опытные преподаватели Ургенчского государственного университета и других региональных высших учебных заведений.