Yurtimizda 22–23-avgust kunlari O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan umumxalq xayriya hashari o‘tkazilmoqda. Ushbu ezgu tashabbus doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi ham faol ishtirok etmoqda.
Universitet hududida obodonlashtirish va tozalash ishlari keng ko‘lamda amalga oshirilmoqda. Daraxtlar oqlanib, yo‘laklar tozalandi, atrof-muhitga befarq bo‘lmagan yoshlardan iborat ko‘ngillilar jamoasi bir tan, bir jon bo‘lib mehnat qilmoqda.
Xususan, Kimyoviy texnologiyalar hamda Texnika fakultetlarida hashar ishlari katta shijoat bilan olib borilmoqda. Ko'ngilli yoshlar va ishchi-xodimlar o'z faoliyatlarini yuritayotgan maskanni yanada chiroyli, obod va fayzli holga keltirishga astoydil bel bog‘lashgan.
Ushbu xayrli ishlar sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, ekologik madaniyatni yuksaltirish va bayramga munosib tayyorgarlik ko‘rish yo‘lidagi muhim qadamlardandir.

В нашей стране 22–23 августа в честь 34-летия Независимости Республики Узбекистан проводится общенациональный благотворительный хашар. В рамках этой благородной инициативы коллектив Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни активно принимает участие.
На территории университета в широком масштабе проводятся работы по благоустройству и очистке. Побелены деревья, очищены дорожки, а команда волонтёров, состоящая из неравнодушной молодежи, трудится слаженно и дружно.
В частности, в факультетах химических технологий и техники работы по хашару проходят с большим энтузиазмом. Волонтёры и сотрудники искренне стремятся сделать своё рабочее пространство ещё более красивым, ухоженным и благополучным.
Эти благие дела являются важным шагом на пути к формированию здорового образа жизни, повышению экологической культуры и достойной подготовке к празднику.