Xotin-qizlar maslahati kengashi
Xotin - qizlarning jamiyatda siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy sohalar va mehnat turlaridagi faoliyatini kuchaytirish, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, hamda jaʼmoat ishlarini olib borish;
xotin - qizlar oʼrtasida maʼnaviy va maʼrifiy ishlarni amalga oshirish, milliy va madaniy qadriyatlarimiz, dasturlarimiz asosida qizlarni har tomonlama barkamol inson qilib tarbiyalashda turli tadbirlar, uchrashuvlar, seminarlar, o’tkazish;
xotin - qizlarning huquqlarini muxofaza qilish, maʼnaviy, intellektual va kasbiy tajribasini, huquqiy savodxonligini, madaniyatini oshirib borish;
iqtidorli qizlar to’garagini yo’lga qo’yish, iqtidorli qobiliyatli qizlarni Zulfiya nomidagi va boshqa nomdar davlat mukofotlariga tavsiya qilishda ishtirok etish ;
oilada sog’lom turmush tarzini shakllantirish, zararli illatlardan yiroq boʼlish, xotin - qizlarning reproduktiv salomatligini yaxshilash, onalik va bolalikni muxofaza qilish, xotin qizlarning madaniyat va sportga boʼlgan qiziqishlarni oshirish;
xotin - qizlarimiz oʼrtasida xalkimiz maʼnaviyatiga, turmush tarziga yot bo’lgan huquqbuzarlik, jinoyatchilik, giyohvandlik, ichkilikbozlik, oʼz joniga qasd qilish kabi noxush holatlarning oldini olish;
xotin - qizlar oʼrtasida ijtimoiy maʼnaviy muhitni sogʼlomlashtirish, diniy ekstremizm missionerlik gʼoyalarining tarqalishini oldini olish, xotin-qizlarni tazyiq va zo’ravonlik holatlaridan himoya qilish, ijtimoiy himoyaga muhtoj va nogiron qizlarimizni doimiy nazoratga olib ko’mak berish, yordam ko’rsatish va qo’llab quvvatlash.
Kengashning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
Xotin qizlarning jamiyatda siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy sohalaridagi vazifalarni hal qilishdagi faolligini oshirish, ularni har tomonlama qoʼllab quvvatlash, ularning ijtimoiy iqtisodiy sharoitini yaxshilash, huquq va manfaatlarini himoya qilish, milliy va maʼnaviy qadriyatlarimizga asoslangan holda oila munosabatlarini mustahkamlash, yoshlarni maʼnaviy barkamol, gʼoyaviy kurashchan, millat va mamlakat ravnaqi yoʼlida oʼz kuchini ayamaydigan yetuk inson qilib tarbiyalash, sogʼlom turmush tarzini shakllantirish hisoblanadi.
Talaba-qizlar maʼnaviy olami ruhiy-psixologik holatini oʼrganib borish maqsadida, talaba qizlarda yuksak maʼnaviyat tushunchalarni shakllantirish borasida uchrashuvlar, davra suhbatlari oʼtkaziladi. Xotin-qizlar maslahat kengashi tomonidan talaba qizlarda sogʼlom turmush tarzi malakalarini shakllantirish, oʼz salomatligiga nisbatan masʼuliyat, turli zararli odatlarga ruju qoʼymaslik, faxsh yoʼliga kirmaslik, muntazam ravishda sport bilan shugʼullanish, ovqatlanish, kiyinish va muomala madaniyatiga rioya qilishni shakllantirish, talaba qizlarni oilaviy hayotga tayyorlash, qizlarning oʼzlarini tutishlari, oʼqishga va kelajak hayotga boʼlgan munosabatlariga bagʼishlangan turli tadbirlar, davra suhbatlari talabalarning turar joylarida ham doimiy amalga oshirib keladi.

Женский консультативный совет
Усиление деятельности женщин - девушек в политической, социальной, экономической сферах и видах труда в обществе, защите их прав и интересов, проведении общественных работ;
проведение духовно-просветительской работы между женщинами и девушками, проведение различных мероприятий, встреч, семинаров, с целью воспитать из девочек всесторонне развитых людей на основе наших национальных и культурных ценностей и программ;
защита прав женщин и девушек, повышение их духовного, интеллектуального и профессионального опыта, правовой грамотности и культуры;
создать группу талантливых девушек, участвовать в представлении талантливых девушек к Зульфии и другим известным государственным наградам;
формирование здорового образа жизни в семье, избежание вредных заболеваний, улучшение репродуктивного здоровья женщин и девушек, охрана материнства и детства, повышение интереса женщин и девушек к культуре и спорту;
предупреждение среди наших жен и дочерей неприятных ситуаций, таких как преступность, наркомания, алкоголизм, самоубийства, чуждых духовности и образу жизни нашего народа; улучшить социальную и духовную среду среди женщин и девочек, предотвратить распространение миссионерских идей религиозного экстремизма, защитить женщин от угнетения и насилия, оказать поддержку, помощь и поддержку нашим девочкам, нуждающимся в социальной защите и содействии инвалидность, поддержка.
Основные обязанности совета следующие:
Повышать активность женщин и девушек в решении задач в политической, социальной и экономической сферах в обществе, всемерно поддерживать их, улучшать их социально-экономические условия, защищать их права и интересы, укреплять семейные отношения на основе наши национально-духовные ценности, воспитать из молодежи нравственно здоровые, идейные борцы, это воспитать зрелую личность, не жалеющую сил для развития нации и страны, сформировать здоровый образ жизни.
В целях изучения духовно-психологического состояния духовного мира студенток проводятся встречи и круглые столы по вопросам формирования высоких духовных представлений у студенток. Женский консультативный совет имеет целью формировать у студенток навыки здорового образа жизни, брать на себя ответственность за собственное здоровье, не заниматься различными вредными привычками, не вступать в половую жизнь, регулярно заниматься спортом, формировать соблюдение правил поведения. культуре питания, одевания и поведения, подготовке студенток к семейной жизни. В студенческих общежитиях также регулярно проводятся различные мероприятия и круглые столы, посвященные поведению девушек, их отношению к учебе и дальнейшей жизни.