Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'limi
Urganch davlat universiteti tarkibidagi Ta’lim sifatini nazorat qilish boʻlimi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 18 iyuldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi 515-son qarorining 14-bandiga muvofiq tashkil etilgan boʻlib, bevosita universitet tarkibiga kiradi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Ta’lim toʻgʻrisida”gi va “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi toʻgʻrisida”gi qonunlari hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-son qarori talablari asosida ta’lim sifatini ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda olib borilayotgan islohotlar talablariga muvofiq yuksak darajaga koʻtarish, shuningdek uzluksiz ta’lim tizimida ta’lim sifatini nazorat qilishni yanada takomillashtirish, kadrlar tayyorlash sifati va oʻquv jarayoni samaradorligining xolisona baholanishini nazorat qilish sohasida davlat siyosatini amalga oshirish maqsadida “Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi ta’lim sifatini nazorat qilish Davlat inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida” Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 18-iyuldagi 515-sonli qarori qabul qilindi.
Universiteti tarkibidagi mazkur boʻlim oʻz faoliyatini Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Oʻzbekiston Respublikasining “Ta’lim toʻgʻrisida”gi qonuni, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining palatalari qarorlari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarorlari va farmoyishlari, Davlat inspeksiyasi hamda universitet rektorining buyruqlari va qonuniy koʻrsatmalariga, shuningdek  Boʻlim toʻgʻrisidagi Nizomga muvofiq olib boradi. Boʻlim tarkibida Davlat inspeksiyasi boshligʻi tavsiyasiga asosan lavozimiga tayinlanadigan va lavozimidan ozod etiladigan 3 nafar (boʻlim boshligʻi va 2 nafar bosh mutaxassis) xodimlar faoliyat yuritadi.
Boʻlim amalga oshirilgan ishlar, muammolar, kamchiliklar  toʻgʻrisidagi ma’lumotlarni va takliflarni muntazam ravishda universitet rektoriga hamda Davlat inspeksiyasiga taqdim etib boradi.
Boʻlimning asosiy maqsadi ta’lim sifatini oshirish boʻyicha xorijiy va etakchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini oʻrganish, ta’lim sifatini oshirish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish, universitet talabalari bilimlarining davlat ta’lim standartlariga muvofiqligini oʻrganib borish, tahlil qilish, kadrlar tayyorlash sifati monitoringini yuritish, universitetni ichki attestatsiyadan oʻtkazishni tashkil etish va uning natijalari boʻyicha ta’lim sifatiga salbiy ta’sir etuvchi omillarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish va oldini olish choralarini koʻrishdan iborat.
Boʻlimning asosiy vazifalari.
Bo‘limning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
- ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarning davlat ta’lim standartlari (DTS), malaka talablari, o‘quv rejalari va fan dasturlari bilan ta’minlanganligini tahlil etish va ularni ekspertiza qilish;
- universitetda ta’lim jarayoni sifatini, uning o‘quv adabiyotlari va o‘quv-uslubiy materiallar bilan ta’minlanganlik darajasini o‘rganish;
- universitet talabalari bilimlarining DTSga muvofiqligini o‘rganib borish, tahlil qilish;
- ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlar ijrosini ta’minlash;
- kadrlar tayyorlash sifati monitoringini yuritish;
- universitetni ichki attestatsiyadan o‘tkazishni tashkil etish, natijalari bo‘yicha ta’lim sifatiga salbiy ta’sir etuvchi omillarni aniqlash, ma’lumotlarni universitet rektoriga hamda Davlat inspeksiyasiga taqdim etish;
- attestatsiya, ta’lim sifatini o‘rganish bilan bog‘liq jarayonlarda universitetda aniqlangan kamchiliklar va nuqsonlarni o‘z vaqtida bartaraf etilishi ustidan nazorat o‘rnatish;
- ta’lim sifatini belgilovchi ko‘rsatkichlarning holatini monitoring qilish va aniqlangan muammolar va kamchiliklar yuzasidan tegishli tarkibiy tuzilmalarga takliflar berish;
- ta’lim sifatini oshirish maqsadida professor-o‘qituvchilarning malakasini oshirish jarayonida zamonaviy usullar va uslublardan foydalanish samaradorligini  tahlil qilish;
- universitetning tarkibiy tuzilmalarida (fakultet, kafedra, bo‘lim, markaz, akademik litsey) pedagog xodimlarning kasbiy malakasi holatini, shuningdek oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim hamda malaka oshirish va qayta tayyorlash yo‘nalishlaridagi sifat darajasini aniqlash maqsadida ichki monitoringni o‘tkazish, tahliliy ma’lumotlarni tayyorlash, aniqlanagan kamchilik va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha universitet rahbariyatiga takliflar kiritish;
- universitet professor-o‘qituvchilari tayanch ma’lumotlarining tegishli dars beradigan fan(lar)iga mosligini tahlil qilish yoki ularning tegishli qayta tayyorlashdan o‘tganligini yoki mos ixtisoslik bo‘yicha ilmiy unvon, darajaga ega ekanligini o‘rganish va xulosalarni universitet rektoriga ma’lum qilish;
- universitetning o‘quv jarayoni, ilmiy-tadqiqot va ilmiy-uslubiy ishlar rejalarining bajarilishini monitoring qilish;
- ta’lim jarayoni moddiy-texnik bazasi holatini tahlil qilish, uni rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha takliflar berish;
- universitetda talabalar amaliyotining ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarni inobatga olingan holda tashkil etilganligini va uning samarasini nazorat qilish;
- Davlat inspeksiyasining topshirig‘iga binoan universitet reytingini aniqlashga va baholashga oid ma’lumotlarni to‘plashda, o‘tkaziladigan attestatsiya va ta’lim sifatini o‘rganish bilan bog‘liq jarayonlarda ishtirok etish;
- talabalar bilimini baholash jarayonini tahlil qilish asosida reyting ballarining xolisligini, shaffofligini va sifat darajasini  baholash;
- universitetdagi ijtimoiy muhit, kadrlar tayyorlash va ta’lim sifatini o‘rganish maqsadida doimiy ravishda talaba, ota-ona, professor-o‘qituvchi va kadrlar iste’molchilari o‘rtasida ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish;
- bo‘lim xodimlarining kasbiy mahoratini oshirish, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “El yurt umidi” jamg‘armasi, xalqaro loyihalar va universitet hisobidan rivojlangan xorijiy davlatlarning nufuzli o‘quv va ilmiy markazlari tajribasini o‘rganish va ularni universitet  ta’lim jarayoniga tadbiq etish;
- universitet reytingini xalqaro darajaga ko‘tarishga qaratilgan chora-tadbirlarni oliy ta’lim muassasasi rahbariyati bilan birgalikda ishlab chiqish va uning ijrosini ta’minlashda faol ishtirok etish;
- universitet tegishli tarkibiy tuzilmalari bilan hamkorlikda ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan o‘quv seminarlari va treninglarni o‘tkazish;
- Urganch davlat universitetida jamoatchi ekspertlar bazasini shakllantirish va ular bilan qo‘yilgan vazifalar doirasida seminar mashg‘ulotlarini muntazam ravishda o‘tkazib borish;
- o‘quv jarayoni bilan ishlab chiqarish o‘rtasidagi integratsion hamkorlik, innovatsion g‘oyalar, ishlanma va texnologiyalarning amaliy tatbig‘i masalalari monitoringini yuritish;
- universitet Kengashida, davra suhbatlari va anjumanlarda bo‘lim tomonidan ta’lim sifatini oshirishga oid amalga oshirilgan ishlarni o‘rganish va monitoring natijalari to‘g‘risida ma’lumotlar berib borish;
- ta’lim sifati holatini o‘rganish natijalariga asoslanib tegishli takliflarni universitet rahbariyatiga taqdim etish;
- dunyoning 1000 taligiga kiruvchi xorijiy oliy ta’lim muasasalari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va shular asosida universitetni strategik rivojlantirish rejalarini amalga oshirib borish.

Отдел контроля качества образования
Отдел по надзору за качеством образования в Ургенчском государственном университете создан в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан и Указа Президента №-515 в пункте 14 «О создании Государственной инспекции по надзору за качеством образования». в сфере образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан» от 18 июля 2017 года.
Законы Республики Узбекистан «Об образовании» и «Национальная программа подготовки кадров» и Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» в соответствии с требованиями постановления № PQ-2909 от 20 апреля 2017 г. В целях повышения качества образования до высокого уровня в соответствии с требованиями реформ в социальной и экономической сферах, а также дальнейшего повышения качества образования в системе непрерывного образования, в целях реализации государственной политики в области контроля за качеством подготовки кадров и беспристрастной оценки эффективности учебного процесса «Об организации Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров» Республики Узбекистан» постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан, утвержденным и датированным постановлением № 515 от 18 июля 2017 года.
Данная кафедра, входящая в состав Университета, действует на основании Конституции Республики Узбекистан, Закона Республики Узбекистан «Об образовании», Национальной программы подготовки кадров, решений депутатов Олий Мажлиса Республики Узбекистан, указы Президента Республики Узбекистан, постановления и распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан, государственной инспекции и приказы ректора и правовые предписания, а также положения настоящей главы. В структуре управления имеются 3 сотрудника (начальник отдела и 2 старших специалиста), назначаемые и освобождаемые по представлению руководителя Государственной инспекции.
О ведомственных вопросах, проблемах, сведения о недостатках и предложениях регулярно доводятся до ректора университета и в государственную инспекцию.
Основной целью отдела является изучение деятельности зарубежных и ведущих учебных заведений, выработка и создание рекомендаций в целях повышения качества образования, анализ возможностей знаний студентов вузов по образовательным стандартам, контроль качества кадров. обучение, организация внутренней аттестации вуза и выявление факторов, отрицательно влияющих на качество образования по результатам и их устранение и профилактические меры.
Основные обязанности отдела.
Основными обязанностями отдела являются:
• анализ и экспертиза образовательных направлений и специальностей с государственными образовательными стандартами (ГОС), квалификационными требованиями, учебными планами и научными программами;
• изучение качества образовательного процесса в университете, наличия в нем учебной литературы и учебно-методических материалов;
• изучить и проанализировать актуальность знаний студентов вузов для СОС;
• реализация нормативно-правовых актов, направленных на повышение качества образования;
• контроль качества обучения персонала;
• организация внутренней аттестации вуза, выявление факторов, влияющих на качество образования по результатам, представление информации ректору вуза и государственной инспекции;
• контроль за своевременным устранением недостатков, выявленных при аттестации, экспертизе качества образования;
• контроль состояния показателей, определяющих качество образования, и вынесение рекомендаций соответствующим структурным подразделениям по выявленным проблемам и недостаткам;
• проанализировать эффективность современных методов и приемов профессионального развития профессорско-преподавательского состава для повышения качества образования;
• в целях определения уровня профессиональной квалификации педагогических кадров в структурных подразделениях университета (факультет, кафедра, центр, академический лицей), а также определения уровня качества последипломного образования и переподготовки, внесение предложений в руководство университета по подготовке аналитической информации, выявлению недостатков и проблем;
• проанализировать биографические данные профессоров-преподавателей университета по соответствующему предмету(ам) в соответствии с соответствующим предметом(ами) или переподготовкой или соответствующей ученой степенью, ученой степенью, для этого;
• контроль за выполнением учебного процесса, научно-исследовательской и научно-методической работы университета;
• анализ материально-технической базы образовательного процесса, выработка рекомендаций по ее развитию и совершенствованию;
• контроль эффективности студенческой практики в вузе с учетом образовательных направлений и специализаций;
• участие в процессе сбора информации по оценке и оценке рейтинга вуза на основании заказа Государственной инспекции, проведения аттестации и экспертизы качества образования;
• оценка честности, прозрачности и качества баллов путем анализа процесса оценки знаний студентов;
• проведение на регулярной основе социологических опросов студентов, родителей, преподавателей и потребителей труда для изучения социальной среды вуза, подготовки кадров и качества образования;
• изучение опыта видных образовательных и научных центров зарубежных стран, разработанных Фондом Президента Республики Узбекистан «Эл юрт умиди», международных проектов и университетов, и ознакомление их с университетским образовательным процессом;
• активно участвовать в формировании рейтингов университетов на международном уровне и совместно с руководством высших учебных заведений обеспечивать его реализацию;
• проведение обучающих семинаров и тренингов в целях повышения качества образования во взаимодействии с соответствующими структурными подразделениями университета;
• создание общественной экспертной базы в Ургенчском государственном университете и регулярное проведение семинаров-практикумов в рамках поставленных задач;
• контроль интеграции учебного процесса и производства, применения инновационных идей, разработок и технологий;
• предоставлять информацию о результатах изучения и мониторинга работы кафедры по повышению качества образования на Совете университета, круглых столах и конференциях;
• вносить предложения руководству университета по результатам обучения;
• установление партнерских отношений с 1000 лучшими университетами мира и реализация стратегических планов развития университета.