Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo'limi
Professor-o'qituvchilarni zamonaviy ilmiy-tadqiqot, ilmiy ishlarga faol yo'naltirish, ularni ilmiy muhit va ball tayyorlash, ijtimoiy jihatdan qo'llab-quvvatlash;
Bo'lim va fakultetlarda ilmiy tadqiqot ishlarini muvofiqlashtirish boshqaruvi;
Ilmiy-tadqiqot xulosalarini o'quv jarayoniga tatbiq etish, mazmunan doimo boyitib borishi;
Iqtidorli talabalar va magistrantlarga ilmiy muhit yaratish va to'plash, bu ilmiy maktablar va olimlar, professor-o'qituvchilarning o'z iqtidorini amalga oshirish va rivojlanishi uchun faol ishtirok etish;
• Fan va texnologiya markazi professor-o'qituvchilar va talabalar uchun mo'ljallangan o'quv dasturlari asosida; - professor-o'qituvchilar va talabalar ilmiy anjumanlari, seminarlar, ilmiy-tadqiqot ishlari tanlovlari, davra suhbati, fan olimpiadalari va boshqa tadbirlar tashkil etish;
• Iqtidorli talabalar ilmiy Jamiyat, kichik Akademik faoliyatini tashkil etish, muvofiqlashtirish, yo'naltirish;
• Professor-o'qituvchilar va o'qituvchilarni rag'batlantirish tadbirlarini olib borishda ilmiy-tadqiqot ishlarida yuqori natijalarga erishish;
• Istedodli talabalar uchun xorijiy tillarni o'rganish, axborot texnologiyalari o'rganish, mutaxassislik va boshqa maxsus maqsadli kurslarni tashkil etish;
• Kafedra professor-o'qituvchilari Respublika va xalqaro ilmiy anjumanlarda ilmiy ma'ruzalar bilan ishtirok etishni tashkil etish;
• Professor-o'qituvchilar, iqtidorli talabalar, katta ilmiy izlanuvchilar va olimlarning xorijiy ilmiy tadqiqot mashg'ulotlarini tashkil etish;
• Kafedra va fakultetlari O'zbekiston Fan va texnika akademiyasi tarmoq institutlari, oliy o'quv yurtlari, akademik litseylar va kasb-hunar kollejlari bilan ilmiy hamkorlikni tashkil etish, muvofiqlashtirish;
Universitetning ilmiy jamoatchiligini yillik va istiqbol rejalari va bajarilishi uchun keng miqyosli jalb qilinadigan ilmiy tadqiqotlar.
Bo'limning maqsad va vazifalari
2.1. Bo‘limning asosiy maqsadi - mamlakatda ilm-fanni va innovatsiyalarni yanada rivojlashtirish maqsadida Respublika iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishni yo‘lga qo‘yish, falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSC) larni tayyorlash orqali UrDUda ilmiy salohiyatni yuksaltirishdan iborat.
2.2. Sizningcha, siz o'zingizga tegishli narsalarni topishingiz mumkin:
- Universitet professor-o'qituvchilari tomonidan kafedrada ikki yarim yil mobaynida kafedrada olib boriladigan ilmiy-amaliy va ilmiy-uslubiy ishlanmalarni tashkil etish va boshqarish;
- fundamental va ilmiy-amaliy tundiqlar, professor-o'qituvchilar faoliyatida innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish uchun dekanliklar, kafedra me'yorlari, etakchi professor-o'qituvchilar va menejerlar ish yuritishda ishlash;
- malaka oshirishning malakasini oshirish uchun doktorantlar, doktorantlar va mustaqil o'qituvchilar tasdiqlangan vakolatli organning O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi;
- respublika va suv xo'jaligi boshqarmasining tashkiliy va amaliyotga tatbiq etiladigan doktorant, doktorlik va doktorlik dissertatsiyalarini, innovatsion loyihalarni amalga oshirish va muvofiqlashtirish faoliyatini huquqiy jihatdan ta'minlash;
- shifokor, doktorant va malakali yuridik shaxslarning yashash tartibi amaliyotlarini tasdiqlash uchun o'zingizning ishingizni bajarishingiz kerak;
- professor-o'qituvchilar, aspirantlar, doktorantlar va magistratura o'qituvchilari va o'qituvchilar bilan birgalikda ish olib boradilar va bu ishlarni bajaradilar;
- seminar mashg'ulotlari va seminarlar treninglari tashkillash uchun mutaxassislar, shifokorlar va o'qituvchilar;
- o'qituvchilar, shifokor va o'qituvchilar uchun malakaviy imtixonlarga fan dasturlarini tayyorlash;
- Sizga o'z tanlovingiz va takliflaringizni taqdim etsangiz, bu sizning e'tiboringizni jalb qilish uchun shartnoma shartlarini yaratish;
- Sizning xorijiy davlatlar va xorijiy davlatlar bilan hamkorlikda ish yuritadigan xorijiy davlatlar va xorijiy davlatlarning vakolatxonalari bilan hamkorlikda ish yuritishni tashkil etish.

Department of science and training of scientific and pedagogical personnel
Actively orient professors and teachers towards modern scientific research and scientific work, providing them with a scientific environment and training, and social support;
Department for coordination of research work at departments and faculties;
Application of scientific research findings in the educational process, constant enrichment of content;
Creation and formation of a scientific environment for talented students and undergraduates, the active participation of scientific schools and scientists, professors, and teachers for the implementation and development of their talents;
• Scientific and technical center based on educational programs intended for teachers and students;
- organization of faculty and student scientific conferences, seminars, research competitions, round tables, scientific Olympiads, and other events;
• Organization, coordination, and management of the scientific society of talented students, small academic activities;
• Achieving high results in research work while conducting motivational activities for professors, teachers, and lecturers;
• Organization of training in foreign languages, information technologies, specialties, and other special courses for talented students;
• Organization of participation of professors and teachers of the department in republican and international scientific conferences with scientific lectures;
• Organization of foreign research internships for professors, teachers, talented students, senior researchers and scientists;
• Organization and coordination of scientific cooperation with departments and faculties of the Academy of Sciences and Technologies of Uzbekistan, network institutes, higher educational institutions, academic lyceums and vocational colleges;
Scientific research involves broad involvement of the university’s scientific community in annual and long-term plans and implementation.
Goals and objectives of the department
2.1. The main goal of the department is to carry out research activities in priority areas of the republic’s economy to further develop science and innovation in the country, prepare Doctors of Philosophy (PhD) and Doctors of Science (DSC) and increase the scientific potential of USU.
2.2. You might find something you like:
- organization and management of scientific-practical and scientific-methodological developments carried out at the department for two and a half years by university professors;
- deans, heads of departments, leading professors and managers to work in the department of fundamental and scientific-practical research, development of innovative technologies in the activities of professors and teachers;
- The Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan is an authorized body approved for the qualifications of doctoral students, doctoral students, and independent teachers;
- legislative support for the implementation and coordination of doctoral students, doctoral and doctoral dissertations, and innovative projects, as well as the implementation and coordination of republican and water management;
- You are obliged to carry out your work to confirm the practice of arranging accommodation for doctors, doctoral students, and qualified legal entities;
- work together with professors and teachers, graduate students, doctoral students and masters, and teachers;
- experts, doctors, and teachers for organizing seminar pieces of training;
- preparation of scientific programs for qualifying exams for teachers, doctors, and pedagogues;
- Creating contract terms to capture your attention when we present you with your choices and suggestions;
- Organization of cooperation with foreign countries and foreign countries working in cooperation with foreign countries and representative offices of foreign states.