Bo‘lim faoliyati haqida ma’lumot:
O‘quv-uslubiy boshqarma - o‘quv jarayonini boshqaruvchi tuzilma bo‘lib, u O‘zbekiston Respublikasining "Ta’lim to‘g‘risida”gi qonuni va "Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”da belgilangan vazifalarni amalga oshirishni maqsad qilib qo‘ygan va shu asosda faoliyat olib boradi.
“O‘quv-uslubiy boshqarma” tarkibida 5 ta bo’lim faoliyat yuritadi:
- O‘quv-metodik ta’minot bo‘limi
- Ta’lim jarayonini tashkil etish bo‘limi (kunduzgi, kechki, sirtqi, masofaviy)
- Magistratura bo‘limi
- Talabalar amaliyoti bo‘limi
- Akademik litsey va texnikumlarga metodik yordam berish sektori
O‘quv-uslubiy boshqarma universitet ta’lim jarayonini ilg‘or ilm-fan yutuqlari asosida takomillashtirish, asosiy o‘quv hujjatlari bilan ta’minlash, fakultet, kafedralar o‘quv ishlarida erishgan ilg‘or yutuqlarini umumlashtirish vakolatlariga ega.
O‘quv-uslubiy boshqarma talabalarni zamon talablari darajasida yetuk, malakali mutaxassis bo‘lib yetishib chiqishlari uchun zarur barcha fanlarni o‘quv jarayoniga kiritishga katta e’tibor beradi.
O‘quv-uslubiy boshqarmaning vazifalari etib quyidagilar belgilangan:
Universitet ta’lim jarayonini ilg‘or ilm-fan yutuqlari asosida takomillashtirish, universitet tuzilmalarini davlat ta’lim standartlari va asosiy o‘quv hujjatlari bilan ta’minlash; Universitetda o‘quv jarayonini rejalashtirish va tashkil qilish;
Universitet fakultetlari va kafedralarining o‘quv, o‘quv-uslubiy ishlarini muvofiqlashtirish; O‘quv jarayonini boshqarishdagi me’yoriy-uslubiy hujjatlarni doimiy takomillashtirish; Universitet ta’limini rivojlantirish uchun istiqbolli rejalarni ishlab chiqish va universitet Ilmiy kengashiga tavsiya qilish;
Universitet fakultetlari, kafedralari va tuzilmalarini o‘quv ishlarda erishgan ilg‘or yutuqlarini umumlashtirish va universitet ta’lim jarayoniga tadbiq qilish;
Talabalar bilimini nazorat qilish va baholashning reyting tizimi to‘g‘risida yangi NIZOMni amaliyotga tadbiq etish;
Professor-o‘qituvchilarning malaka oshirish rejasini shakllantirish;
Talabalar davomatini tahlil etish;
Universitet professor-o‘qituvchilari va talabalarining o‘quv intizomiga rioya qilishini ta’minlash;
Universitetdagi barcha fakultetlar va magistraturada joriy, oraliq, yakuniy nazoratlarning tashkil etish va tahlil qilish;
Kafedra va dekanatlarda asosiy ish hujjatlarini yuritilishini ta’minlash;
Universitetda shtatlar jadvalini tuzish uchun hujjatlarni tayyorlash, o‘quv yuklamalarini bajarish yuzasidan nazoratni amalga oshirish;
O‘rindosh va soatbay dars o‘tuvchi o‘qituvchilarning hujjatlarini rasmiylashtirish, soatbay dars fondining taqsimlanishini tashkil qilish va muvofiqlashtirish;

Учебно-методическое управление является структурой, осуществляющей управление образовательным процессом, которая направлена на реализацию задач, определенных в Законе Республики Узбекистан «Об образовании» и «Национальной программе по подготовке кадров» и действует на этой основе.
«Учебно-методическое управление» состоит из 5 отделов:
- Отдел учебно-методического обеспечения
- Отдел организации учебного процесса (очная, вечерняя, заочная, дистанционная формы обучения)
- Магистратура
- Отдел студенческой стажировки
- Сектор методической помощи академическим лицеям и техникумам
Учебно-методическое управление имеет полномочия по совершенствованию учебного процесса в университете на основе передовых научных достижений, обеспечению основными учебными документами, обобщению передовых достижений факультетов и кафедр в учебно-воспитательной работе.
Учебно-методическое управление уделяет большое внимание включению в учебный процесс всех необходимых дисциплин, чтобы студенты могли стать зрелыми, квалифицированными специалистами, соответствующими современным требованиям.
На учебно-методический отдел возложены следующие задачи:
Совершенствование образовательного процесса вуза на основе передовых научных достижений, обеспечение вузовских структур государственными образовательными стандартами и основными образовательными документами; Планирование и организация учебного процесса в университете;
Координация учебной, воспитательной и методической работы факультетов и кафедр университета; Постоянное совершенствование нормативно-методических документов по управлению образовательным процессом; разрабатывать и рекомендовать Ученому совету университета перспективные планы развития университетского образования;
Обобщать передовые достижения факультетов, кафедр и структур университета в учебной работе и внедрять их в образовательный процесс университета;
Внедрение нового ПОЛОЖЕНИЯ о рейтинговой системе контроля и оценки знаний обучающихся;
Разработать план профессионального развития профессорско-преподавательского состава;
Анализ посещаемости студентов;
Обеспечение соблюдения академической дисциплины профессорско-преподавательским составом, преподавателями и студентами университета;
Организация и анализ текущих, промежуточных и выпускных экзаменов на всех факультетах и магистратуре университета;
Обеспечение ведения основных рабочих документов в отделениях и деканатах;
Подготовка документов по штатному расписанию университета и контроль за выполнением учебной нагрузки;
Оформление документов на замещающих и почасовиков, организация и координация распределения фондов почасовой оплаты труда;