Urganch davlat universitetining axborot-resurs markazi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Respublika aholisini axborot-kutubxona bilan ta’minlashni tashkil etish to‘g‘risida”gi 2006 yil 20 iyun 381-sonli qarori, oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2006 yil 23 iyundagi 135/1-sonli qaroriga asosan Urganch Davlat universitetining axborot-resurs markazi sifatida tashkil qilindi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Mehnat vazirligi va Moliya vazirligining 2017 yil 6 fevraldagi “Oliy ta’lim muassasalari boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatlarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 1-2017, 4-q/q, 13-son qaroriga asosan Urganch davlat universitetining boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatda bo‘limlar va lavozimlarda o‘zgarishlar va qisqarilishlar amalga oshirilganligi, shu jumladan Axborot-resurs markazining tuzilmasi ham maqbullashtirilganligini inobatga olib, Urganch davlat universiteti rektorining 2017 yil 1 apreldagi 35-I §21-sonli buyrug‘iga binoan “Urganch davlat universitetining axborot-resurs markazi to‘g‘risida”gi nizomi tasdiqlandi va shu nizom asosida faoliyat yuritib kelmoqda.
Bugungi kunda axborot-resurs markazi 5 ta bo‘limdan iborat bo‘lib,bular:
1. Ilmiy-uslubiy va axborot-ma’lumot (davriy nashrlar) bo‘limi.
2. Axborot-kutubxona resurslarni butlash, kataloglashtirish va tizimlashtirish bo‘limi.
3. Axborot-kutubxona resurslari bilan xizmat ko‘rsatish bo‘limi
4. Elektron axborot-resurslar bo‘limi
5. Xorijiy axborot-kutubxona resurslari bilan ishlash bo‘limi
Аxborot-resurs markazi Urganch shahar H. Olimjon 14-uyda joylashgan bo‘lib, bosh axborot-resurs markazining kompyuter va o‘quv zallari, kitob fondlari xonalari, Talabalar turar joyidagi kompyuter va o‘quv zallari va Urganch shahar maxallarida joylashgan 2ta filial axborot-kutubxona, fakultetlardagi 9 ta axborot-kutubxonalarida markaz xodimlari birdek xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Bo‘limlarda jami xisobda 41 ta shtat birligi bo‘lib, xozirda 41 nafar xodim xizmat ko‘rsatib keladi. Shulardan 26 (63%) nafari oliy maʼlumotli, 15 (37%) nafari o‘rta-maxsus kutubxonashunoslik maʼlumotiga ega. Bugungi kunda axborot-resurs markazining umumiy kitob jamg‘armasi 21932 nomda 300267 nusxadagi adabiyotlardan iborat bo‘lib, umumiy jamg‘armaning 3.4 %ni Prezident asarlari (593 nomda 10231 nusxa), 4.1 %ni ilmiy adabiyotlar (2013 nomda 12401 nusxa), 22.5 %ni darsliklar (4656 nomda 67644 nusxa), 37 %ni o‘quv qo‘llanmalar (8678 nomda 110937 nusxa), 18 %ni badiiy adabiyotlar (3346 nomda 54209 nusxa), 15 %ni boshqa adabiyotlar (2646 nomda 44845 nusxa) tashkil etadi. Аxborot-resurs markazi elektron katalogi IRBIS64 va АRMАT dasturlarida 35195 ta adabiyotlarning elektron to‘liq matnli nusxalari mavjud bo‘lib, 18.5% ni darsliklar(6519), 38% o‘quv-qo‘llanmalar(13387), 11.6% ilmiy adabiyotlar(4077), 3.5% badiiy adabiyotlar(1242), 0.2% majmua va avtoreferatlar (65), 28.1% boshqa adabiyotlar(9905) tashkil etadi. 2021 yil davomida jami 968 nomda 9329 nusxa, jami 531 507 160.13 so‘mlik adabiyotlar kirim qilindi. Shulardan, 447 nomda 3489 nusxada o‘quv qo‘llanmalar, 282 nomda 2113 nusxada darsliklar, 12 nomda 414 nusxada ilmiy adabiyotlar, 145 nomda 1939 nusxa badiiy adabiyotlar hamda 82 nomda 1374 nusxada boshqa turdagi (lugʼat, risola, toʼplam, monografiya, kitob) adabiyotlarni tashkil qiladi. Shundan 75 652 968.55 so‘mlik 2259ta adabiyotlar xadya qilingan adabiyotlarni tashkil qiladi. 2021 o‘quv yilida 6455 ta adbiyotlarning elektron variantlari yaratilgan bo‘lib, ularning 2033 tasi darslik, 3191 tasi o‘quv-qo‘llanma, 357 tasi ilmiy, 128 tasi badiiy va 1103 tasi boshqa adabiyotlarni tashkil qiladi. Nogironligi bor bo‘lgan ko‘zi ojiz talabalar uchun Viloyat ko‘zi ojizlar axborot-kutubxonasi bilan Brayl yozuvidagi adabiyotlardan 656 nusxa, shundan 12 nomda darslik, 35 nomda o‘quv-qo‘llanma 600 nomda badiiy adabiyotlar, 12 nomda boshqa adabiyotlar va 235 nusxadagi audio adabiyotlari, shundan 11 nomda darslik, 15 nomda o‘quv qo‘llanma, 197 nomda badiiy adabiyotlar, 12 nomda boshqa adabiyotlardan foydalanish uchun shartnomalar qilindi. Аxborot-resurs markaziga jami 30772 nafar kitobxonlar aʼzo bo‘lgan bo‘lib bularning 1364 nafari professor-o‘qituvchi, 839 nafari ishchi-xizmatchilar, 26932 nafari talabalar, 246 nafari magistrlar, 1391 nafari maxalla fuqorolarini tashkil qiladi. Kitobxonlarga 2021 yil davomida 224290 ta adabiyot berilgan bo‘lib, bularning 113146 tasi elektron va 111144tasi qog‘oz bosma adabiyotlarni tashkil etadi. 2021yilda 32 nomdagi 27465 nusxada gazeta va 58 nomda 320 nusxadagi jurnallarga obuna bo‘lgan va tarqatilgan. Axborot-resurs markazida jami xisobda 116 ta kompyuter, 15 ta netbuk, 12 ta skaner, 4 ta printer, 10 ta WIFI, 1 ta proyektor, 3 ta televizor bo‘lib, kompyuterlarning 19 tasi xizmatchi xodimlarda, 20 tasi fakultet kutubxonalarida, 60 tasi bosh ARMning 201-kompyuter zalida, 32 tasi talabalar turar joyidagikompyuter zallarida, 12 ta skanerlar adabiyotlarning elektron variantlarini yaratishda to‘xtovsiz xizmat ko‘rsatib turibdi. Har bir fakultetdagi ARMlarda adabiyotlar bilan ta’minlash va talabalarning mustaqil ta’limini yanada takomillashtirish maqsadida WIFI zonalari tashkil qilingan. Barcha bo‘lim va markazlar qatori axborot-resurs markazining ham veb sayti (arm.urdu.uz) mavjud bo‘lib, veb saytda markaz yangiliklari, yaratilgan yangi imkoniyatlar, yangi kelgan adabiyotlar, markazga aʼzo bo‘lish qoidalari, kitobxonlarning huquq va majburiyatlari, markazning elektron katalog dasturlari, foydali saytlar, respublikamizdagi va boshqa davlatlardagi yirik kutubxonalar va muxim yangiliklar berib boriladi. Markazda reja asosida turli mavzularda, muhim sanalarga bag‘ishlab ma‘naviy-ma‘rifiy tadbirlar, ilmiy amaliy konferentsiyalar, yozuvchi shoirlar bilan uchrashuvlar, buyuk allomalar tavalludiga bag‘ishlab o‘tkazilgan kechalar, talabalarning mutolaa madaniyatini kuchaytirishga qaratilgan kitobxonlik kechalari, yangi kelgan adabiyotlarning taqdimotlari va namoyishlari o‘tkazilganini aytish mumkin. Kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirishga doir targ‘ibot ishlari tizimli va samarali tashkil qilingan. Foydalanuvchilarga masofadan turib foydalanishlari uchun axborot-resurs markazining arm.urdu.uz, armat.urdu.uz, armat2.urdu.uz sayti, hamda telegramm kanallari https://t.me/joinchat/UD8vqiVI-FOVRqmI, https://t.me/kimtex12345, https://t.me/texnikaelektronkutubxona, https://t.me/matelkutubxona, https://t.me/texnikaelektronkutubxona, https://t.me/ARMSanatshunoslik, https://t.me/armpedogogika https://t.me/XorijiyGuli, https://t.me/iqtisod_turizm_mehmonxona, @ARMFilologiya, @tabiiyfanlarelektronkutubxona, @Jismoniymadaniyatkutubxona tashkil qilingan va yangi adabiyotlar uzluksiz taqdim qilinib borilmoqda. Urganch Davlat universiteti Аxborot-resurs markazida Sciencedirect, EBSCO, Scopus, Springer, Nature.com xalqaro maʼlumotlar bazalaridan foydalanish maqsadida “Maslahat markazi” tashkil qilingan, professor-o‘qituvchi, ilmiy izlanuvchi va talabalar aʼzo qilingan. Аxborot-resurs markazlari faoliyatini rivojlantirish, bolalar va o‘smirlarni har tomonlama kamol toptirish va tarbiyalashga yo‘naltirilgan mumtoz jahon va o‘zbek adabiyoti asarlari, qadimiy qo‘lyozmalarning raqamli nusxalari yaratilgan va ulardan keng foydalanish taʼminlangan. Аxborot-resurs markazlarining faoliyatiga zamonaviy kompyuter texnologiyalarini joriy etish yo‘li bilan zamonaviy markazga aylantirish hamda foydalanuvchilarga masofadan axborot-kutubxona xizmati ko‘rsatish takomillashtirilgan. “Kitob olami” bilan birga “Eng faol kitobxon”, “Badiiy adabiyot mutoolasi” mavzusida ko‘rgazmalar va tanlovlar o‘tkazilmoqda, g‘oliblar taqdirlanmoqda. 2021 yil maboynida markazimizda 141 ta ma’naviy ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilgan. Bular 16 tasi semenar-trening, 22 tasi taqdimoty, 28 tasi ko‘rgazmalar, 13 tasi semenar, 34 tasi uchrashuv, 11 tasi viktorinalar va 17 tasi boshqalar. Muxtasar qilib aytganda Axborot-resurs markazi xodimlari kitobxonlarning kitob mutolaasi to‘loqonli qondirish maqsadida ertalabki 9:00 dan 22:00 gacha ikki smenada xizmat qilib kelmoqdalar.

Информационно-ресурсный центр Ургенчского государственного университета Постановлением Президента Республики Узбекистан «Об организации информационно-библиотечного обеспечения населения республики» от 20 июня 2006 года № 381 Создан как Информационно-ресурсный центр Ургенча. Государственный университет Постановлением № 135/1 от 23 июня 2006 года и утвержден Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством труда и Министерством финансов Республики Узбекистан 6 февраля 2017 года. Постановление Правительства Республики Узбекистан «Об утверждении штатного расписания управленческого, технического, обслуживающего и педагогического персонала образовательных учреждений» С учетом изменения и сокращения количества отделов и должностей в штатном расписании провайдера и сопровождения. персонал, в том числе оптимизация структуры Информационно-ресурсного центра, Приказом ректора РГУ от 01.04.2017 № 35-I §21 утверждено Положение «Об Информационно-ресурсном центре Ургенчского государственного университета» и действует на основании настоящего Положения. Сегодня Информационно-ресурсный центр состоит из 5 отделов: 1. Научно-методический и информационно-информационный (периодический) отдел. 2. Отдел сбора, каталогизации и систематизации информационных и библиотечных ресурсов. 3. Управление информационно-библиотечных ресурсов 4. Управление электронных информационных ресурсов. 5. Департамент зарубежной информации и библиотечных ресурсов.
Информационно-ресурсный центр расположен в 14 доме Х. Олимжона, г. Ургенч. -Библиотека, в 9 информационных библиотеках факультетов сотрудники центра предоставляют аналогичные услуги. В состав департаментов входит 41 государственное подразделение, в которых в настоящее время работает 41 сотрудник. Из них 26 (63%) имеют высшее образование и 15 (37%) имеют среднее специальное библиотечное дело. Сегодня общий книжный фонд Информационно-ресурсного центра составляет 300 267 экземпляров литературы в 21 932 наименованиях, из них 3,4% - произведения Президента (593 наименования, 10 231 экз.), 4,1% - научная литература (12 401 экз. В 2013 г.) , 22,5% учебников (67644 экз. В 4656 наименований), 37% учебников (8698 наименований, 110937 экз.), 18% художественной литературы (3346 наименований, 54209 экз.), 15% прочей литературы (2646 наименований, 44845 экз.) Электронный каталог программ ИРБИС64 и АРМАТ содержит полнотекстовые электронные копии 35 195 публикаций, 18,5% учебников (6519), 38% учебников (13387), 11,6% научной литературы (4077), 3,5% художественной литературы (1242), 0,2% комплексов и рефератов (65), 28,1% прочей литературы (9905). В 2021 году было получено 9329 экземпляров 968 наименований, всего получено литературы на 531 507 160,13 сумов. Из них 3489 экземпляров учебников в 447 наименованиях, 2113 экземпляров учебников в 282 наименованиях, 414 экземпляров научной литературы в 12 наименованиях, 1939 экземпляров художественной литературы в 145 наименованиях и 1374 экземпляра 82 наименований других видов (словарь, брошюра, сборник). , монография, книга) организует публикации. Из них 2259 книг на сумму 75 652 968,55 сумов переданы в дар литературе. В 2021 учебном году создано 6455 электронных версий литературы, из них 2033 учебников, 3191 учебников, 357 научных, 128 художественных и 1103 прочей литературы. 656 экземпляров брайлевской литературы для слабовидящих учащихся с Региональной информационной библиотекой для слепых, в том числе 12 учебников, 35 учебников, 600 художественных произведений, 12 прочей литературы и подписаны контракты на использование 235 экземпляров аудиопродукции, в том числе 11 учебников. 15 учебников, 197 художественной литературы, 12 книг. В общей сложности 30 772 читателя являются членами Информационного ресурсного центра, в том числе 1364 профессора, 839 сотрудников, 26 932 студента, 246 магистров и 1391 член сообщества. В 2021 году читателям было предоставлено 224 290 публикаций, из которых 113 146 - электронные, а 111144 - печатные. В 2021 году было подписано и распространено 27 465 экземпляров 32 наименований газет и 320 наименований 58 наименований журналов. Информационно-ресурсный центр имеет в общей сложности 116 компьютеров, 15 нетбуков, 12 сканеров, 4 принтера, 10 WIFI, 1 проектор, 3 телевизора, 19 из которых являются штатными, 20 в библиотеках факультетов, 60 в библиотеках факультетов. В 201-м компьютерном зале основного ИРЦ, 32 в компьютерных залах общежития, 12 сканеров постоянно работают над созданием электронных версий литературы. Для обеспечения литературой и дальнейшего улучшения самостоятельного обучения студентов в IRC каждого факультета были созданы зоны WIFI. Наряду со всеми отделами и центрами, у информационного ресурсного центра есть сайт (arm.urdu.uz), на котором представлены новости центра, новые возможности, новые публикации, правила членства, права и обязанности читателей., Электронный каталог программ центра. , полезные сайты, крупные библиотеки нашей республики и других стран и важные новости. Центр организует духовные и просветительские мероприятия на различные темы, знаменательные даты, научно-практические конференции, встречи с писателями и поэтами, вечера, посвященные рождению великих ученых, вечера чтения, направленные на укрепление читательской культуры студентов, новичков. сказал, что проводились презентации и показы литературы. Пропагандистская работа по повышению культуры чтения и чтения была организована систематически и эффективно. Сайт информационного ресурсного центра arm.urdu.uz, armat.urdu.uz, armat2.urdu.uz, а также телеграм-каналы https://t.me/joinchat/UD8vqiVI-FOVRqmI , https: // t для пользователи могут использовать удаленно .me / kimtex12345 , https://t.me/texnikaelektronkutubxona , https://t.me/matelkutubxona , https://t.me/texnikaelektronkutubxona , https://t.me/ARMSanatshunoslik , https : // t .me / armpedogogika https://t.me/XorijiyGuli , https://t.me/iqtisod_turizm_mehmanxona , @ARMFilologiya, @tabiiyfanlarelektronkutubxona, @Jismoniymadaniyatkutubxona постоянно появляется и новая литература. Информационно-ресурсный центр Ургенчского государственного университета создал «Консультационный центр» для использования международных баз данных Sciencedirect, EBSCO, Scopus, Springer, Nature.com, в который входят профессора, исследователи и студенты. Созданы классические произведения мировой и узбекской литературы, цифровые копии старинных рукописей, которые широко используются при создании информационных ресурсных центров, направленных на всестороннее развитие и воспитание детей и подростков. Внедрение современных компьютерных технологий в деятельность информационных ресурсных центров было преобразовано в современный центр и улучшено предоставление пользователям удаленных информационных и библиотечных услуг. Наряду с «Книжным миром» проводятся выставки и конкурсы на «Самый активный читатель», «Чтение художественной литературы», награждаются победители. В 2021 году в нашем центре проведено 141 духовно-просветительское мероприятие. Это 16 обучающих семинаров, 22 презентации, 28 выставок, 13 семинаров, 34 встречи, 11 викторин и 17 других. Одним словом, сотрудники Информационно-ресурсного центра работают в две смены с 9:00 до 22:00, чтобы полностью удовлетворить потребности читателей.