Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo'limi
1. Respublikamizning  etakchi korxonalari va xorijiy mamlakatlar ilmiy markazlari bilan amaliy, qo‘shma ilmiy-amaliy loyihalarni hamkorlik asosida tuzish; fan, texnika va ishlab chiqarish integratsiyalarini rivojlantirish, ilm-fan va texnologiyalar sohasidagi ilmiy-tadqiqot natijalarini tijoratlashtirish va xususiy tadbirkorlik sohasidagi universitet talabalari, magistrantlari, tayanch doktorantlar (PhD), doktorantlar (DSc), mustaqil izlanuvchilarining ilmiy-tadqiqot faoliyati bo‘yicha intellektual mulkini himoya qilish va uni boshqarish, ilmiy-texnikaviy, ta’lim va innovatsiya sohasidagi yangiliklarni etkazish bo‘yicha konsalting xizmatlarini ko‘rsatish bo‘limning asosiy maqsadi hisoblanadi.
2. Bo‘lim bu maqsadga erishish uchun quyidagi vazifalarni bajaradi:
- istiqbolli texnologiyalarni tijoratlashtirish va texnologiyalar transferining rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish, marketing ishlarini yo‘lga qo‘yish, intellektual mulkni himoya qilish va ularni baholash bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqish;
- respublikamizning va viloyatimizning etakchi korxonalari va xorijiy mamlakatlar ilmiy markazlari tomonidan talab qilinishi mumkin bo‘lgan yakunlangan texnologiyalarning ma’lumotlar bazasi (bank)ni yaratish;
- universitet talabalari, magistrantlari, tayanch doktorantlar (PhD), doktorantlar (DSc), mustaqil izlanuvchilariga xo‘jalik shartnomalari va ilmiy-amaliy loyihalarni bajarish, intellektual mulkni himoya qilish va boshqarish bo‘yicha maslahat berish, boshqa tashkilotlar o‘rtasida ilmiy-texnikaviy sohalar bo‘yicha tashabbuslarni rag‘batlantirish va jalb qilishda yordam berish;
- etakchi sanoat karxonalarida talab etiladigan texnologiya va ishlab chiqarish buyurtmalarining paketi (banki)ni tashkil etish;
- sohalar bo‘yicha intellektual mulk va texnologiyalarning transferini yaratish, kerakli hujjatlar va chora-tadbirlar ishlab chiqish hamda amalga oshirish;
- innovatsion texnologiyalar va texnologiyalar transferi rivojlanishi bo‘yicha tadqiqotlar olib borish;
- innovatsion texnologiyalar va texnologiyalar transferi bo‘yicha axborotlarni qo‘llab-quvvatlash hamda amalda foydalanish;
- universitet talabalari, magistrantlari, tayanch doktorantlar (PhD), doktorantlar (DSc), mustaqil izlanuvchilariga intellektual mulkni himoya qilish, boshqarish, texnologiyalarni tijoratlashtirish va xo‘jalik shartnomalari asosida ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish bo‘yicha maslahat berish;
- bo‘limning ilmiy-texnik va texnologiyalar transferi sohasidagi salohiyati haqida hamkorlik qilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari va idoralarini, shuningdek, boshqa tashabbuskor ishtirokchilarni xabardor etish va targ‘ib qilish;
- UrDUning ilmiy tadqiqot institutlari va sanoat korxonalari bilan fanlararo aloqalarini rivojlantirishga ko‘maklashish;
- Texnologiyalar transferi sohasida muvaffaqiyatli faoliyat yuritish uchun belgilangan tartibda qo‘shimcha resurslarni jalb qilish va ulardan foydalanish;
- sohaga yo‘naltirilgan ilmiy tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish uchun tanlovlarni tashkil etish va qo‘llab-quvvatlash;
- texnologiyalar transferi va texnologiyani tijoratlashtirish ishlari, tadbirkorlik va ilmiy-texnik almashinuv bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha konferensiyalar, seminarlar va simpoziumlar tashkil etish;
- bo‘limning texnologiyalar transferi va texnologiyani tijoratlashtirish ilmiy-innovatsion, ishlab chiqarish sohalaridagi xalqaro hamkorligini rivojlantirish.

Department of commercialization of scientific and innovative elaborations
1. Creation of practical, joint scientific-practical projects on the basis of cooperation with the leading enterprises of our republic and scientific centers of foreign countries; development of integration of science, technology and production, commercialization of scientific research results in the field of science and technology, and intellectual research activity of university students, masters, basic doctoral students (PhD), doctoral students (DSc), independent researchers in the field of private entrepreneurship. The main goal of the department is to provide consulting services for property protection and management, communication of news in the field of scientific and technical, educational and innovation.
2. The department performs the following tasks to achieve this goal:
- To develop a development strategy for the commercialization of promising technologies and technology transfer, to launch marketing activities, to develop measures for the protection of intellectual property and their assessment;
- Creation of a database (bank) of completed technologies that may be required by leading enterprises of our republic and region and scientific centers of foreign countries;
- Advising university students, masters, basic doctoral students (PhD), doctoral students (DSc), independent researchers on the execution of business contracts and scientific and practical projects, protection and management of intellectual property, scientific and technical cooperation between other organizations assist in the promotion and engagement of initiatives across sectors;
- Organization of a package (bank) of technology and production orders required in leading industrial enterprises;
- Creation of transfer of intellectual property and technologies by sectors, development and implementation of necessary documents and measures;
- Conducting research on the development of innovative technologies and technology transfer;
- Support and practical use of information on innovative technologies and technology transfer;
- Advising university students, masters, basic doctoral students (PhD), doctoral students (DSc), independent researchers on protection of intellectual property, management, commercialization of technologies and implementation of scientific research works based on business contracts;
- To inform and promote the potential of the department in the field of scientific, technical and technology transfer to state organizations and agencies, as well as other initiative participants;
- To support the development of interdisciplinary relations of URSU with scientific research institutes and industrial enterprises;
- To attract and use additional resources in order to successfully operate in the field of technology transfer;
- Organizing and supporting competitions for the implementation of field-oriented scientific research and innovative projects;
- Organization of conferences, seminars and symposia on issues related to technology transfer and technology commercialization, entrepreneurship and scientific and technical exchange;
- Development of the department’s international cooperation in the fields of technology transfer and technology commercialization, scientific and innovative, and production.