GEODEZIYA, KARTOGRAFIYA VA KADASTR KAFEDRASI TARIXI
Urganch davlat universiteti Texnika fakulteti Geodeziya, kartografiya va kadastr kafedrasiga “Geografiya” kafedrasi tarkibida asos solingan boʻlib, 2013-2014 oʻquv yilidan boshlab “Geodeziya, kartografiya va kadastr” taʼlim yoʻnalishida bakalavrlar tayyorlash yoʻlga qoʻyildi. 2015-yildan boshlab yangi taʼlim yoʻnalishi ochilishi munosabati bilan “Geografiya” kafedrasi “Geodeziya, kartografiya, geografiya”kafedrasi deb qayta nomlandi.
2023-2024 oʻquv yildan boshlab “Geodeziya, kartografiya, geografiya” kafedrasi negizida “Geografiya” va “Geodeziya, kartografiya va kadastr” kafedrasi tashkil qilinib, kafedra mudiri lavozimiga g.f.n. dots. S.A.Avezov tayinlandi. Hozirgi kunda kafedrada 20 dan ortiq professor–oʻqituvchilar faoliyat olib bormoqda,
Bugungi kunga kelib, kafedrada 1 ta 60722500 – “Geodeziya, kartografiya va kadastr” bakalavriat taʼlim yoʻnalishilari boʻyicha kunduzgi va sirtqi boʻlimlarida mutaxassislar tayyorlash yoʻlga qoʻyilgan. Ushbu taʼlim yoʻnalishlari kunduzgi boʻlimida 250 dan ortiq, sirtqi boʻlimida esa 300 ga yaqin talaba tahsil olmoqda. 70722502 –Geodeziya va kartografiya magistratura mutaxassisligi boʻyicha 2020 oʻquv yilidan boshlab, talabalar qabul qilinib bugungi kunga kelib 20 dan ortiq mutaxasislani tayyorlandi. Oliy taʼlimdan keyingi taʼlim, yaʼni tayanch doktoranturaning (PhD) hamda doktorantura (DSc) kafedra negizida tashkil etilgan boʻlib, ushbu ixtisosliklarda doktorant va mustaqil tadqiqotchilar Geodeziya, kartografiya sohalari boʻyicha ilmiy izlanishlar olib bormoqdalar.
Kafedrada ilmiy va oʻquv grantlari loyihalarini yozish, xoʻjalik shartnomalari tuzib ishlash hamda yirik fundamental hamda innovatsion loyihalarni tayyorlash yaxshi yoʻlga qoʻyilgan.
Kafedrada Yevropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi boʻyicha “Markaziy Osiyoda atrof-muhitni muhofaza qilish: tabiiy ofatlar salbiy taʼsirini fazoviy tadqiqotlar orqali yumshatish” mavzusidagi, 2017-2021 yillarni oʻz ichiga oluvchi, umumiy qiymati 911 576, 80 yevro boʻlgan loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi. Loyiha doirasida Yevropa Ittifoqining qator mamlakatlari Shvetsiya, Portugaliya, Gretsiya, Litva nufuzli universitetlarining professor oʻqituvchilari bilan hamkorlik aloqalari yoʻlga qoʻyildi.
Kafedra doktoranti M. Sultanov Between Europe and the Orient – A Focus on Research and Higher Education in/on Central Asia and the Caucasus ilmiy loyihasida “Environment, natural resources, and renewable energies – Interdisciplinary transboundary research on human-environmental interactions” yoʻnalishidagi postdokturantura boʻyicha “Optimization of Crop Modeling using synthetic high-resolution time series (OPCM)” mavzusida Galle shahridagi Martin Luther University Halle-Wittenberg universiteti “Geoekologiya kafedrasi” bilan hamkorlikda ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
2021-yildan boshlab kafedra katta oʻqituvchisi U.Qalandarov va I.Gulimmatovlar doktorlik (PhD) dissertatsiyasi izlanishlari uchun doktoranturaga qabul qilinib, oʻz ilmiy ishlarini davom qildirmoqdalar.
Kafedrada oʻquv metodik ishlar ham keng miqyosda olib borilmoqda. Professor oʻqituvchilar tomonidan Kartashunoslik, Geodeziya GAT, Fotogrammetriya va yerni masofadan zondlash kabi fanlardan oʻquv uslubiy qoʻllanmalar hamda amaliy-laboratoriya ishlanmalari tayyorlanib nashr qilingan.
Xulosa qilib aytish mumkinki, kafedrada faoliyat yuritayotgan yetuk olimlar tomonidan globallashuv sharotida, Xorazm viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada yuksaltirish, yosh avlodni tarbiyalash va ular bandligini taʼminlash jarayonida amalga oshirilayotgan islohotlar talablaridan kelib chiqqan holda, fanning geodeziya, kartografiya va kadastr yoʻnalishlari boʻyicha ilmiy-tadqiqot ishlarini izchil davom qildirmoqdalar.

HISTORY OF THE DEPARTMENT OF GEODESY, CARTOGRAPHY AND CADASTRE
The Department of Geodesy, Cartography and Cadastre of the Technical Faculty of Urgench State University was created as part of the Department of Geography, and since the 2013-2014 academic year, bachelors have been trained in the field of Geodesy, Cartography and Cadastre. Since 2015, in connection with the opening of a new educational direction, the Department of Geography has been renamed to the Department of Geodesy, Cartography, Geography.
From the 2023-2024 academic year, on the basis of the department “Geodesy, Cartography, Geography”, the departments “Geography” and “Geodesy, Cartography and Cadastre” were created; Ph.D., assoc. pr. S.A.Avezov was appointed as the head of the department. Currently, more than 20 professors work at the department.
To present day, on the department has created 60722500 - “Geodesy, cartography and cadastre” 1 direction of bachelor’s degree in full-time and part-time forms of study. More than 250 students are taught full-time, and about 300 part-time. Since the 2020 academic year, students have been admitted and more than 20 specialists have been trained in the field of “Geodesy and Cartography” - 70722502. Postgraduate education is organized on the basis of the department, that is, basic doctoral studies (PhD) and doctoral studies (DSc), in these specialties doctoral students and independent researchers conduct scientific research in the field of geodesy and cartography.
The department is actively writing projects for scientific and educational grants, drawing up business contracts, and preparing large fundamental and innovative projects.
The department has successfully completed the project “Environmental Protection in Central Asia: Mitigating the Negative Impact of Natural Disasters through Spatial Research” within the framework of the European Union's Erasmus+ program, covering 2017-2021, with a total cost of 911,576.80 euros. . Within the framework of the project, cooperative relationships have been established with professors and teachers of prestigious universities in Sweden, Portugal, Greece and Lithuania in a number of EU countries.
Sultanov M., doctoral student of the department, in the scientific project “Between Europe and the East - Focus on research and higher education in Central Asia and the Caucasus” in the postdoctoral direction “Environment, natural resources and renewable energy sources - Interdisciplinary cross-border studies of human interaction and the environment" on the topic "Optimization of crop modeling using high-resolution synthetic time series (OPCM)" Martin Luther University Halle, University of Halle-Wittenberg conducts scientific research in collaboration with the "Department of State Ecology".
Since 2021, senior teachers of the department Kalandarov U. and Gulimmatov I. have been accepted into doctoral studies to research a doctoral (PhD) dissertation and continue their scientific work.
The department also widely conducts educational and methodological work. Professors have prepared and published teaching aids and practical laboratory developments in such subjects as Cartography, GAT Geodesy, Photogrammetry and Earth remote sensing.
In conclusion, we can say that, based on the requirements of reforms implemented by mature scientists working at the department, in the context of globalization, socio-economic development of the Khorezm region, improving the standard of living of the population, educating the younger generation and ensuring their employment, in the field of geodesy, cartography and Cadastral science consistently continues research work.