Kafedrada bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlari va dissertatsiyalar
Kaferdada hozirga qadar bir qancha kafedra professor-o‘qituvchilari nomzodlik PhD, dissertatsiyalarini himoya qilishdi. 2021-yil kafedra mudiri Matyokubov O‘tkir Karimovich Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 05.04.02 – Radiotexnika, radionavigatsiya, radiolokatsiya va televideniye tizimlari va qurilmalari. Mobil, tola-optik aloqa tizimlari ixtisosligi bo‘yicha “Mobil aloqa tizimlari ishonchliligini baholash model va algoritmlarini ishlab chiqish” mavzusida texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini himoya qilgan. 2024-yilda kafedra dotsenti Madaminov Uktamjon Ataxanovich 13.00.06 - “Raqamli ta’lim nazariyasi va metodikasi” (pedagogika fanlari) ixtisosligi bo‘yicha “Elektron ta’lim muhitida fanlarni mobil ilovalar yaratish asosida o‘qitish metodikasini takomillashtirish (“Wyeb dasturlashga kirish” fani misolida)” mavzusidagi pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasini olish uchun dissertatsiya himoyasini qilgan. Kafedra dotsenti Ismoilov Shukurulloh Habibullo o‘g‘li “Qo‘rg’oshin valframati kristallarida nuqsonlar, radiolyuminessensiya elektron g’alayonlari” mavzusi bo‘yicha dissertatsiya himoyasini o‘tkazib fizika-matematika fanlari bo‘yicha fan nomzodi darajasiga ega bo‘lgan.
Kafedra katta o‘qituvchilari M.Allaberganova pedagogika yo‘nalishida “Raqamli transformatsiya sharoitida bo‘lajak muhandislarning tayanch kompetensiyalarini smart ta’lim platformasi asosida shakllantirish metodikasini takomillashtirish” mavzusida va T.Matkurbanov texnika yo‘nalishida “Katta maydonlarni monitoring ma’lumotlarini yig’ishda Uchuvchisiz uchish apparatlarining effektiv marshrutini qurish” mavzusida ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Shu bilan birgalikda quyidagi mavzular doirasida ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
- Zamonaviy telekommunikatsiya tarmoqlarida marshrutlashning yangi metodlari tahlili;
-Tibbiy tasvirlar asosida qaror qabul qilishga ko‘maklashish tizimlarini ishlab chiqish algoritmlari va dasturiy majmuasi;
- Aloqa tizimlari ishonchliligini baholash uslubiyatlari;
- Optik tolalar va nanofotonik to‘lqin o‘tkazgichlarning ulanish jarayonlarini modellashtirish;
- Virtual qurilmalar texnologiyasini radioelektronika va aloqa tizimlaridagi signallarni sinchkovlik bilan o‘rganish uchun qo‘llash;

Сети и системы передачи данных
На кафедре «Сети и системы передачи данных» на сегодняшний день выполнен ряд научно-исследовательских работ и защищены диссертации преподавателей.
В 2021 году заведующий кафедрой, т.ф.ф.д., PhD, доцент Матёкубов Уткир Каримович, в Ташкентском университете информационных технологий защитил диссертацию на соискание степени доктора философии (PhD) по техническим наукам по специальности 05.04.02 – Радиотехника, радионавигация, радиолокация и телевизионные системы и устройства. Мобильные и волоконно-оптические системы связи на тему:
«Разработка моделей и алгоритмов оценки надёжности мобильных систем связи».
В 2024 году доцент кафедры Мадаминов Уктамжон Атаханович защитил диссертацию на соискание степени PhD по педагогическим наукам по специальности 13.00.06 – Теория и методика цифрового образования на тему:
«Совершенствование методики преподавания дисциплин в электронной образовательной среде на основе разработки мобильных приложений (на примере предмета “Введение в веб-программирование”)».
Доцент кафедры Исмоилов Шукуроллох Хабибуллоевич защитил диссертацию на тему:
«Дефекты и электронные возбуждения радиолюминесценции в кристаллах вольфрамата свинца»
и получил учёную степень кандидата физико-математических наук.
Старшие преподаватели кафедры также ведут активные исследования:
• М.Аллаберганова – по теме «Совершенствование методики формирования базовых компетенций будущих инженеров на основе смарт-образовательных платформ в условиях цифровой трансформации» (направление педагогика).
• Т. Маткурбанов – по теме «Построение эффективных маршрутов беспилотных летательных аппаратов для сбора данных мониторинга больших территорий» (направление техника).
Кроме того, на кафедре ведутся исследования по следующим направлениям:
• Анализ новых методов маршрутизации в современных телекоммуникационных сетях;
• Разработка алгоритмов и программных комплексов систем поддержки принятия решений на основе медицинских изображений;
• Методология оценки надёжности систем связи;
• Моделирование процессов соединения оптических волокон и нанофотонных волноводов;
• Применение технологий виртуальных приборов для детального анализа сигналов в радиоэлектронных и коммуникационных системах;
• Исследование и разработка мощного многоступенчатого микроволнового аттенюатора;
• Методы применения геоинформационных технологий для оптимизации размещения мобильных коммуникационных устройств.