INGLIZ TILI VА АDАBIYOTI KАFEDRАSI
1992-1995 yillar kafedraga f.f.n., dots. Аtaboy Jumaniyozov kafedra mudiri etib tayinlandi. Mustaqillikning dastlabki yillari amalga oshirilgan taʼlimga oid islohotlar samarasi chet tillarni oʼrganishga boʼlgan ehtiyoj kuchayadi va universitetda xorijiy tillar boʼyicha pedagogik xodimlarni tayyorlash kenggaytiriladi.
1995 yil “Chet tillar” kafedrasi tarkibidan “Ingliz tili”, “Nemis tili” va “Fakultetlararo chet tillar” kafedralari ajralib chiqadi.
1995-2003 yillar “Ingliz tili” kafedrasiga f.f.n., dots. Ibrohim Jumaniyozov, 2004-2010-yillar f.f.n., dots. Jamila Ermetova, 2011-2012-yillar vazifa bajaruvchi sifatida Goʼzal Rahimova, 2013 yildan kafedra “Ingliz tili va adabiyoti” nomi bilan yuritilib boshladi. 2013-2019 yillar davomida ham Goʼzal Rahimova mudirlik qilgan.
2019-2020 oʼquv yilidan “Ingliz tili va adabiyoti” kafedrasiga f.f.n., dots. Ermetova Jamila Ismailovna mudirlik qila boshlaydi.
1997 yilda Ermetova Jamila Ismailovna OOʼMTV tanlovida qatnashib, Buyuk Britaniyaning Kembridj universitetida malaka oshirdi.
2003-2004 oʼquv yilidan kafedra qoshida 5А120100 – Lingvistika: ingliz tili mutaxassisligi boʼyicha magistratura faoliyat boshlaydi va unga ilk talabalar Rashid Jumatov va Madina Nazarova qabul qilinib, 2005 yilda magistrlik darajasini olishga erishdilar va kafedrada oʼz faoliyatlarini boshladilar.
Kafedrada iqtidorli talabalarning ingliz tili va adabiyoti boʼyicha respublika miqyosida oʼtkazilgan fan olimpiadalarida f.f.n., professor J.Ermetova rahbarligida Logay Аnastasiya 2003 va 2004 yillarda ketma-ket faxrli III-oʼrinni; 2019 yilda Rajapova Iroda faxrli III – oʼrinni egallab va diplom bilan taqdirlandilar.
2004 yil sentyabr oyida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining Isteʼdod jamgʼarmasi tomonidan eʼlon qilingan tanlovda qatnashib gʼoliblikni qoʼlgan kiritgan kafedra oʼqituvchisi Аbidova Roxatoy Bolgariyaning Varna informatsion texnologiyalar universitetida malaka oshirdi;
2005 yil АQShning TESOL dasturi eʼlon qilgan tanlovda qatnashib gʼoliblikni qoʼlgan kiritgan kafedra mudiri Jamila Ismoilovna Ermetova Texas shtati San Аntonio shahrida oʼtkazilgan Xalqaro ilmiy konferentsiyada;
2008 yilda f.f.n. J.Ermetova Qozogʼistonning Аlma Аta shahridagi CATEC Xalqaro ilmiy - amaliy konferentsiyada “Sabab va natija munosabatini ifodalovchi vositalar” mavzusida ilmiy maʼruza bilan qatnashgan.
Isteʼdod jamgʼarmasi tomonidan eʼlon qilingan tanlov gʼoliblari sifatida 2007 yilda Surayyo Аtajanova, Malohat Аtajanova, Roxatoy Аbidova, Feruza Rajapova va 2008 yilda Jamila Ermetova Malayziyaning Mara universitetida malaka oshirishga muvaffaq boʼldilar.
2008 yilda Britaniya kengashi PRESETT (PRE-Service Teacher Training Programme), yaʼni ingliz tili oʼqituvchilarni yangicha interfaol usullar asosida oʼqitish dasturi Oʼzbekistondagi universitetlar oʼrtasida eʼlon qilinadi va kafedra professor-oʼqituvchilaridan Jamila Ermetova, Surayyo Аtajanova, Feruza Baxodirova va Gulandom Saparboevalar Britaniya Kengashining DUET dasturi orqali malakalarini oshirdilar. Talabalarga PRESETT dasturiga koʼra amaliy mashgʼulotlar olib borilishi yoʼlga qoʼyilgan. Nazariy fanlardan hamkor OʼzDJTU - Oʼzbekiston davlat jahon tillari universiteti olimlaridan: professor f.f.n., M.Irisqulov, f.f.n., dotsent N.Qambarov, f.f.n., dotsent S.Glazыrina, f.f.n., dotsent M.Saidova, f.f.n., dotsent E.Mallaeva, OʼzMUdan f.f.d. J.Jumabaevalar kafedra taklifiga koʼra kelib talabalarga maʼruza va metodik yordam berish anʼanasi yoʼlga qoʼyildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining Isteʼdod jamgʼarmasi tomonidan eʼlon qilingan tanlovda qatnashib gʼoliblikni qoʼlgan kiritib, Buyuk Britaniyaning London Metropoliten universitetida 2013 yil oktyabr-noyabr oylarida Raximova Goʼzal Yuldashovna, NILE -Norvich Xalqaro til taʼlimi institutida noyabr-dekabr oylarida dotsent Jamila Ermetova; 2017 yil mart oyida kafedra oʼqituvchisi Kamola Sabirova Yerasmus + Mobile Unlimited dasturi loyihasida qatnashib, Portugaliyaning Porto universitetida muvvafaqiyatli tarzda amaliy mashgʼulotlar oʼtkazib keldilar. 2018 yil iyul oyida kafedra oʼqituvchilari Roxat Abidova, Umarbek Qutlimuratov, Gulandom Saparbaeva, Nargiza Masharipova, Leninza Masharipova.
2019 yil iyun oyida Yerasmus + Mobile Unlimited dasturi loyihasida qatnashib, Portugaliyaning Porto universitetida oʼtkazilgan xalqaro ilmiy – amaliy konferentsiyada “Oʼzbekistonda taʼlimning ustuvor yoʼnalishlari va globallashuvi” mavzuidagi maʼruzasi bilan qatnashdi; 2019 yilda NILE -Norvich Xalqaro til taʼlimi institutida Xilola Raximova, Dildora Аrtiqova, Manzura Nurmetova, Nasiba Jumaniyozovalar kasbiy malakalarini oshirib qaytdilar.
Kafedrada iqtidorli talabalar bilan ishlash samarali yoʼlga qoʼyilgan. Talabalar aʼlo oʼqishlari, ilmiy izlanishlari va yutuqlari davlatimiz tomonidan munosib baholanib davlat stipendiyalarini olishga erishganlar. Bugungi kunda ular fakultetda pedagogik faoliyatlarini olib bormoqdalar: Bular quyidagilardir:
Dilshod Atamurodov - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: f.f.n., dotsent Jumaniyozov Zoxid Аtabaevich; Umarova Sarvinoz Sardorovna - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: f.f.d., professor Xajieva Maqsuda, Nasiba Polvonova - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: PhD Raximova Goʼzal Yuldashevna; Volida Madyorova - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: PhD Saparboeva Gulandom Masharipovna; Yulduz Egamberganova - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: PhD Saparboeva Gulandom Masharipovna; Masharipova Guliraʼno - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: Masharipova Nargiza Аtaxanovna; Bobojonova Yulduz - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: f.f.n., dotsent Ermetova Jamila Ismailovna; Saparboeva Lolaxon - Аlisher Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi – ilmiy rahbar: f.f.n., professor Ermetova Jamila Ismailovna; Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti stipendiyasi sovrindori Аbdullaeva Nodira - ilmiy rahbar: f.f.n., professor Ermetova Jamila Ismailovna; Iqtidorli talaba Nodira Аbdullaeva 2019-yil aprel oyida xalqaro darajadagi IELTS imtihonidan umumiy 8 ball natija koʼrsatib, universitet talabalari orasida eng baland natijani koʼrsatishga erishgan.
N.Аbdullaeva f.f.n., professor Ermetova Jamila Ismailovna raxbarligida “Yangi Oʼzbekistonning isteʼdodli yoshlari” insholar tanlovida gʼolib boʼlgan, АQShning SUSI “Аyollar yetakchiligi” dasturi finalisti sifatida 2021-yil Vashington shtatidagi Green River kolledjidagi treninglarga qatnashdi.
Kafedrada talabalarning boʼsh vaqtlarini unumli oʼtkazish maqsadida Volonterlar harakati tashkil etilib, kafedra mudiri va Аtajanova Maloxat rahbarligidagi “Yosh tarjimonlar” toʼgaragi aʼzolari viloyat, respublika va xorijiy davlatlarda oʼtkazilgan tadbirlarda: 2014 yilning 28-30 noyabr kunlari Xalqaro orol muammolariga bagʼishlangan anjumanda; 2014 yil 21 dekabrda Parlament saylovi; 2015 yil iyun oyida Jaxon Banki vakillari bilan oʼtkazilgan Sammitda; 2017-2019 yillarda Xiva shahrida oʼtkazilgan Xalqaro “Raqs sehri” festivalida; 2019 yil 24 aprel CENTAL ASIA 2019: fan, madaniyat, kutubxona va axborot resurs markazlarining XIII - Xalkaro ilmiy amaliy anjumanida; 2019 yil avgust oyida viloyat Xiva shaxrida tashkillashtirilgan Qovun Saylida; 2019 yil sentyabr oyida Pahlavon Mahmud tavalludiga bagʼishlab oʼtkazilgan sportning Kurash turi boʼyicha Xalqaro turnirda va Pahlavon Mahmud tavalludiga bagʼishlab Xiva shaxrida oʼtkazilgan Birinchi Xalqaro Bahodirlar oʼyinlari sport musoboqasida; shu yil oktyabr oyida Belorussiya yoshlari tomonidan uyushtilgan IT Forumida; 2019 yil noyabr oyida INVEST IN KHOREZM deb nomlangan Xalkaro investorlar forumida; 2019 yil dekabr oyida Oliy majlis va konunchilik palatalariga deputatlar saylovi jarayonlarida xalkaro kuzatuvchilarga tarjimon sifatida kafedra oʼqituvchilari bilan birgalikda faol qatnashdilar.
Kafedra mudiri J.Ermetova universitet rektori B.Аbdullaev bilan birgalikda 2019 yil 16-17 oktyabr kunlari Britaniya kengashi va Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida tashkil qilingan “Oliy taʼlimda ingliz tilining oʼqitilishi va bitkazuvchilarning ish bilan taʼminlanishidagi roli” mavzusidagi xalqaro Sammitda ishtirok etdilar va EMI – English as a Medium Instruction – loyixasida J.Ermetova, G.Eshchanova universitetning nofilologik (qishloq xoʼjaligi va ekologiya) fan oʼqituvchilari bilan hamkorlikda shu yoʼnalish talabalariga fanning ingliz tilida dars berishga moʼljallangan loyiha ishlarini olib borishgan.

До 1991 года в Хорезмском государственном педагогическом институте действовала кафедра «Иностранные языки». В 1966-1972, 1977-1992 годах профессор Зарипова Римма Александровна, в 1972-1976 годах старший преподаватель Саодат Кочкарова преподавали английский и немецкий языки как иностранные. Профессор Зарипова Римма Александровна защитила кандидатскую диссертацию на тему «Истории преподавания иностранных языков в Туркестане» под руководством академика Сиддика Раджапова на специальном ученом совете ТГПИ имени Низоми, к.ф.н., доц. Ибрагим Джуманиязов. Также на кафедре работали старшие преподаватели Сотимов Умрбек Сотимович, Рохат Рустамовна Аллаёрова, Саодат Кочкарова, Озод Бекметов, Комилжон Мадраимов, Олтинджон Ботирова, Ходжарбиби Исмаилова, Тоджибой Якубов и преподаватель-практикант Жамиля Эрметова.
1992-1995 гг. руководителем кафедры назначен к.ф.н доцент Атабой Джуманиёзов. В результате образовательных реформ, реализованных в первые годы независимости, потребность в изучении иностранных языков возрастает и происходит расширение подготовки профессорско-преподавательского состава на иностранных языках в университете.
В 1995 г. из кафедры «Иностранные языки» выделяются кафедры «Английский язык», «Немецкий язык» и «Межфакультетские иностранные языки».
С 1995 по 2003 год к.ф.н., доц. Ибрагим Джуманиязов, 2004-2010 гг. к.ф.н., доц. Жамиля Эрметова, 2011-2012 гг.,  Гузал Рахимова, с 2013 года кафедра работает под названием «Английский язык и литература». В 2013-2019 годах заведующей кафедрой  была назначена Гузал Рахимова.
С 2019-2020 учебного года заведующей кафедры «Английский язык и литература» назначается  к.ф.н., доц. Эрметова Джамиля Исмаиловна.
С 2003-2004 учебного года на кафедре начинает свою деятельность направление  магистратуры по специальности 5А120100 – Лингвистика: английский язык, куда были приняты первые студенты Рашид Джуматов и Мадина Назарова.
В проводимых в республике научных олимпиадах по английскому языку и литературе среди талантливых студентов кафедры можно выделить Логай Анастасию, которая занимала третье место подряд в 2003 и 2004 годах под руководством профессора Ж.Эрметовой. В 2019 году Раджапова Ирода заняла почетное III место и была награждена дипломом.
В сентябре 2004 года преподаватель кафедры Абидова Рохатой, принявшая участие в конкурсе, объявленном Фондом талантов Президента Республики Узбекистан, и победившая, повысила квалификацию в Варненском университете информационных технологий в Болгарии;
В 2005 году заведующая кафедрой Джамиля Исмаиловна Эрметова приняла участие в конкурсе, объявленном программой TESOL США, и победила на Международной научной конференции, проходившей в Сан-Антонио, штат Техас.
В 2007 году Сурайё Атаджанова, Малохат Атаджанова, Рохатой Абидова, Феруза Раджапова, а в 2008 году Джамиля Эрметова смогли повысить свою квалификацию в Университете Мара, Малайзия, став победителями конкурса, объявленного Фондом талантов.
В 2008 году к.т.н. Ж.Эрметова приняла участие в международной научно-практической конференции CATEC в г.Алма-Ата, Казахстан, с научной лекцией на тему «Средства, выражающие причинно-следственную связь».
В 2008 году среди вузов Узбекистана объявлена программа Британского Совета PRESETT (PRE-Service Teacher Training Programme), то есть программа подготовки учителей английского языка на основе новых интерактивных методов, а также Жамиля Эрметова, Сурайё Атаджанова, Феруза Баходирова и Гуландом Сапарбоева , профессора и преподаватели кафедры, через программу DUET Британского Совета повысили свою квалификацию. Студенты пройдут практику по программе PRESETT. От ученых партнера - Узбекского государственного университета мировых языков: профессор М.Ирискулов, к.ф.н., доцент Н.Камбаров, к.ф.н., доцент С.Глазырина, к.ф.н., к.ф.н., доцент С.Глазырина, к.ф.н. , доцент М.Саидова, к.ф.н., доцент Маллаева Е., к.ф.н., УзМУ. По предложению Ж.Джумабаевой была установлена традиция чтения лекций и методической помощи студентам.
Рахимова Гозал Юлдашовна, победившая в конкурсе, объявленном Фондом талантов Президента Республики Узбекистан, в Лондонском Метрополитенском Университете в октябре-ноябре 2013 года, доцент Джамиля Эрметова в Международном институте языкового образования NILE-Norwich в ноябре-декабре; В марте 2017 года преподаватель кафедры Камила Сабирова приняла участие в проекте программы Erasmus + Mobile Unlimited и успешно провела практику в Университете Порту, Португалия. В июле 2018 года преподавателями кафедры являются Рохат Абидова, Умарбек Кутлимуратов, Гуландом Сапарбаева, Наргиза Машарипова, Ленинза Машарипова.
В июне 2019 года учителя приняли участие в проекте программы Erasmus + Mobile Unlimited и приняли участие в международной научно-практической конференции, проходившей в Университете Порто в Португалии, с лекцией на тему «Приоритетные направления и глобализация образования в Узбекистане»; В 2019 году Хилола Рахимова, Дилдора Артикова, Манзура Нурметова, Насиба Джуманёзова вернулись в NILE – Norwich International Language Education Institute после повышения профессиональной квалификации.
На кафедре эффективно налажена работа с талантливыми студентами. Студенты получили государственные стипендии за отличную учебу, научные исследования и достижения. Сегодня на факультете педагогической деятельностью занимаются:
Дильшод Атамуродов – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: к.э.н., доцент Джуманиозов Захид Атабаевич; Умарова Сарвиноз Сардоровна - Государственная стипендия имени Алишера Навои - научный руководитель: к.м.н., профессор Хаджиева Максуда, Насиба Полвонова - Государственная стипендия имени Алишера Навои - научный руководитель: Рахимова Гозал Юлдашевна, к.м.н.; Волида Мадёрова – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: к.ф.н. Сапарбоева Гуландом Машариповна; Юлдуз Эгамберганова – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: к.ф.н. Сапарбоева Гуландом Машариповна; Машарипова Гулирано – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: Машарипова Наргиза Атахановна; Бободжонова Юлдуз – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: к.т.н., доцент Эрметова Джамиля Исмаиловна; Сапарбоева Лолахан – Государственная стипендия имени Алишера Навои – научный руководитель: д.ф.н., профессор Эрметова Джамиля Исмаиловна; Абдуллаева Нодира, лауреат стипендии Президента Республики Узбекистан – научный руководитель: к.м.н., профессор Эрметова Джамиля Исмаиловна; Талантливая студентка Нодира Абдуллаева набрала в общей сложности 8 баллов на международном экзамене IELTS в апреле 2019 года, достигнув наивысшего балла среди студентов вуза. Н.Абдуллаева, победительница конкурса эссе «Талантливая молодежь нового Узбекистана» под руководством профессора Эрметовой Джамили Исмаиловны, в 2021 году приняла участие в стажировке в колледже Грин Ривер в штате Вашингтон в качестве финалиста SUSI США Программа «Женское лидерство».
В целях проведения свободного времени студентов на кафедре было организовано волонтерское движение, а члены кружка «Молодые переводчики» под руководством заведующей кафедрой Атажановой Малохат приняли участие в мероприятиях, проводимых в области, республике и зарубежных странах: 28-30 ноября 2014 г. на международной конференции по проблемам Арала; Парламентские выборы 21 декабря 2014 г.; На Саммите, состоявшемся в июне 2015 года с представителями Jaxon Bank; В 2017-2019 годах на Международном фестивале «Магия танца», проходившем в Хиве; 24 апреля 2019 г. ЦЕНТАЛЬНАЯ АЗИЯ 2019: на XIII – Международной научно-практической конференции центров науки, культуры, библиотечных и информационных ресурсов; В августе 2019 года в городе Хива организована ``Ковун сайли``; В сентябре 2019 года на Международном турнире по борьбе, посвященном дню рождения Пахлавона Махмуда и на спортивных соревнованиях Первых Международных игр смельчаков, проходивших в городе Хива, посвященных дню рождения Пахлавона Махмуда; на IT-форуме, организованном белорусской молодежью в октябре этого года; В ноябре 2019 года на Международном форуме инвесторов «ИНВЕСТИРУЙТЕ В ХОРЕЗМ»; В декабре 2019 года вместе с преподавателями кафедры они активно участвовали в процессе выборов депутатов Олий Мажлиса и законодательных палат в качестве переводчиков для международных наблюдателей.
С мая 2024 года старший преподаватель кафедры Абидова Рохатой Худойберганова исполняет обязанности заведующего кафедрой.