Fakultetlararo chet tillar kafedrasi 2000 yilda UrDU Jahon tillari fakulteti tarkibida Fakultetlararo xorijiy tillar nomi bilan ochilgan. Kafedraga f.f.d U.S. Sotimov mudir qilib tayinlangan. Kafedra fakultetlararo talabalarga fransuz, nemis, ingliz, rus tillarini o‘qitishga ixtisoslashtirilgan. Dastlab kafedra 20 ga yaqin nemis, fransuz, ingliz, rus tillari professor o‘qituvchilari bilan ish boshlagan. O‘quv yillari ish faoliyati mobaynida kafedra professor-o‘qituvchilari o‘z faoliyatlari davomida ilmiy maqolalar, o‘quv qo‘llanmalar, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar, monografiyalar nashr qilishgan va ilmiy izlanishlar olib borganlar. Birinchi Prezidentimiz tomonidan ta’sis qilingan jamg‘arma grantlari g‘oliblari bo‘lishib, Xorijda o‘qib malaka oshirib kelishgan. 2011 yil yanvar oyida kafedra faoliyati tugatilgan. Kafedrada faoliyat ko‘rsatayotgan turli fan o‘qituvchilari mutaxassislik kafedralariga berkitilgan.
Chet tillarni o‘rganishga bo‘lgan e’tiborni butun mamlakat xududida izchil ravishda o‘stirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 12 dekabr kuni “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ -1875 qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror asosida 2013 yil sentyabr oyida Urganch davlat universiteti Chet tillari fakultetida yangi “Amaliy ingliz tili” kafedrasi tashkil etilib, kafedra mudiri etib f.f.n dotsent Jamila Ermetova tayinlangan. Kafedrada jami 18 ta professor- o‘qituvchi faoliyat ko‘rsatishib ular nofilologik yo‘nalishlardagi barcha fakultetlarda dars mashg‘ulotlari olib borishgan.
2015 yil avgust oyida nemis va fransuz tillarining nofilologik yo‘nalishlari berkitildi va kafedra nomi “Fakultetlararo chet tillar” deb o‘zgartirildi. 2018 yil mart oyidan 2024 yil 21 maygacha kafedraga PhD Radjapova Feruza mudirlik qilgan. 2024 yil 22 maydan kafedraga PhD, dotsent Bahodirova Feruza mudirlik qilib kelyapti.

Межфакультетская кафедра иностранных языков была создана в 2000 году в составе факультета мировых языков УрДУ под названием Межфакультетские иностранные языки. Кафедра была возглавлена к.ф.н. У.С. Сотимовым. Кафедра специализировалась на обучении студентов различных факультетов французскому, немецкому, английскому и русскому языкам. Изначально кафедра начала свою работу с около 20 профессоров и преподавателей, специализирующихся на немецком, французском, английском и русском языках.
За годы своей работы профессорско-преподавательский состав кафедры публиковал научные статьи, учебные пособия, методические материалы, монографии и вел научные исследования. Преподаватели кафедры стали победителями грантов, основанных первым Президентом, и прошли повышение квалификации за рубежом. В январе 2011 года деятельность кафедры была завершена, а преподаватели были переведены в профильные кафедры.
Для дальнейшего повышения внимания к изучению иностранных языков по всей территории страны, 12 декабря 2012 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по совершенствованию системы изучения иностранных языков" (PQ-1875).
В соответствии с данным указом, в сентябре 2013 года в данном Университете была создана новая кафедра "Практический английский язык" в составе факультета иностранных языков. Кафедра была возглавлена к.ф.н. доцентом Джамилей Ерметовой. В На кафедре работало 18 преподавателей, которые проводили занятия на всех нефилологических факультетах университета.
В августе 2015 года была закрыта подготовка по немецкому и французскому языкам для нефилологических направлений, и название кафедры было изменено на Межфакультетская кафедра иностранных языков.
С марта 2018 года по 21 мая 2024 года кафедрой руководила PhD, доцент Феруза Раджапова. С 22 мая 2024 года кафедру возглавляет PhD, доцент Феруза Баходирова.