Rus tili va adabiyoti kafedrasi
Rus tili va adabiyoti kafedrasi 1938 yilda Xorazm o'qituvchilar instituti qoshida tashkil topgan, 1944 yilda esa o'quv dargoxi Davlat pedagogika va o'qituvchilar birlashtirilgan institutiga aylantirilgan. 60 chi yillarda XDPI qoshida tarix va filologiya fakulteti tashkil topdi, so'ngroq u Rus tili va adabiyoti fakulteti, rus filologiyasi fakulteti deb nomlandi. Rus tili va adabiyoti kafedrasi 2015 yildan esa yana filologiya fakulteti tasarrufida.
Bo'limda 600 dan ziyod talaba tahsil olmoqda, ular rus va o'zbek maktablari bitiruvchilari. Kafedraga Ruzmetov Surojbek Allaberganovich mudirlik qilmoqda.
Mazkur o'quv yilida kafedrada 36 ta professor-o'qituvchi faoliyat olib bormoqda (shulardan 33 - asosiy shtatda). Shulardan;
Fan doktorlari-1, Professorlar - 1, Fan nomzodlari-11, Dotsentlar - 9, Katta o'qituvchilar - 6, Assistentlar - 9 nafar. Ohirgi uch yilda kafedraning barcha professor-o'qituvchilari malaka oshirish kurslarida ishtirok qilishdi.
Hozirda kafedrada 4 nafar professor –o`qituvchi ilmiy faoliyatida ilmiy ish olib bormoqda. Asosan,” qiyosiy adabiyotshunoslik, chog`ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik” yo`nalishida. So'ngi yillarda kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan yuzdan ortiq ilmiy maqolalar (ulardan o'ndan ortig'i - nufuzli chet el jurnallarida), uchta monografiya bitta o`qituvchilari maqolalari to`plami va 12 ilmiy-uslubiy maqolalar chop qilindi.
Hozirgi kunda kafedra Astraxan davlat universiteti, Smolensk davlat universiteti, Moskva davlat pedagogika universiteti, Udmurtiya davlat universiteti, Omsk davlat universiteti, Sankt-Peterburg davlat universiteti bilan hamkorlik qilmoqda.
Kafedraning 8 nafar professor-o`qituvchilari Sank –Peterburg davlat universiteti tashabbusi bilan tashkil qilingan online malaka oshirish kurslarida faol ishtirok etishdi.
3 ta professor-o`qituvchi malaka oshirish kurslarining taqdimot marosimida qatnashish uchun Sank- Peterburg davlat universitetiga taklif qilindi va borib kelishdi.

Кафедра русского языка и литературы
В 1938 году при Хорезмском педагогическом институте была создана кафедра русского языка и литературы, а в 1944 году учебное заведение было преобразовано в Государственный единый педагогический и педагогический институт. В 60-е годы при ХДПИ был создан историко-филологический факультет, позже он стал называться факультетом русского языка и литературы, факультетом русской филологии. С 2015 года кафедра русского языка и литературы находится в ведении филологического факультета.
На кафедре обучаются более 600 студентов, они являются выпускниками русских и узбекских школ. Кафедру возглавляет Рузметов Суройбек Аллаберганович.
В этом учебном году на кафедре работают 36 профессоров-преподавателей (из них 33 – в основном штате). Из этих;
Докторов наук - 1, профессоров - 1, кандидатов наук - 11, доцентов - 9, старших преподавателей - 6, ассистентов - 9. За последние три года все профессора и преподаватели кафедры прошли курсы повышения квалификации.
В настоящее время на кафедре научную работу ведут 4 профессора-преподавателя. Преимущественно по направлению «сравнительное литературоведение, кросс лингвистика и перевод ведение». За последние годы профессорами и преподавателями кафедры опубликовано более ста научных статей (из них более десяти в престижных зарубежных журналах), три монографии, один сборник преподавательских статей, 12 научно-методических статей.
В настоящее время кафедра сотрудничает с Астраханским государственным университетом, Смоленским государственным университетом, Московским государственным педагогическим университетом, Удмуртским государственным университетом, Омским государственным университетом, Санкт-Петербургским государственным университетом.
8 профессоров и преподавателей кафедры активно участвовали в онлайн-курсах повышения квалификации, организованных по инициативе Санкт-Петербургский государственный университет.
3 профессора-преподавателя были приглашены в Санкт-Петербургский государственный университет для участия в церемонии презентации курсов повышения квалификации.