O‘zbek tilshunosligi kafеdrasi haqida
60230100 - Filologiya va tillarni o‘qitish (o‘zbek tili) va 60230700 - Amaliy filologiya bakalavriat ta’lim
yo‘nalishlari - ijtimoiy-gumanitar fanlar sohasining yo‘nalishi bo‘lib, O‘zbekistan Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy-tadqiqot institutlari, ommaviy axborot vositalari, davlat boshqaruvi organlari, umumiy o‘rta ta’lim maktablari va o‘rta maxsus ta’limining davlat muassasalarida kompleks masalalarni yechishni qamrab oladi. Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fan, texnika va texnologiyalarning zamonaviy yutuqlari, kadrlar buyurtmachilari talablaridan kelib chiqqan holda bakalavrlarning kasbiy faoliyat sohalarida qo‘shimcha va o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin.
60230100 - Filologiya va tillarni o‘qitish (o‘zbek tili) ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr kasbiy faoliyatlarining ob’ektlari:
- o‘zbek tilida yaratilgan badiiy matnlar; fikr ifodalashda potensial ma’no yasovchi vositalar; nutqning yaratilish jarayoni; muloqot birliklari; badiiy-estetik kommunikatsiya; matn tahlili, tushunish va idrok etish, ta’lim jarayoni me’yoriy hujjatlari, pedagogik texnologiyalar, ta’limning texnikaviy vositalarini o‘rganish, raqobatbardosh kadrlar tayyorlash.
Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fan, texnika va texnologiyalarning zamonaviy yutuqlari, kadrlar buyurtmachilari talablaridan kelib chiqqan holda bakalavrning kasbiy faoliyat ob’ektlarida qo‘shimcha va o‘zgartirishlar bo‘lishi mumkin.
yo‘nalishlari bo‘yicha kasbiy faoliyat turlari:
• ilmiy-tadqiqot;
• ma’naviy-ma’rifiy faoliyat;
• pedagogik faoliyat (umumiy o‘rta ta’lim maktablari va o‘rta maxsus ta’limi tizimida);
• tashkiliy-boshqaruv faoliyat va shu kabilarni o‘z ichiga oladi.
Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fan, texnika va texnologiyalarning zamonaviy yutuqlari, kadrlar buyurtmachilari talablaridan kelib chiqqan holda bakalavr kasbiy faoliyat turlarida qo‘shimcha va o‘zgartirishlar bo‘lishi mumkin.
Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayyorlangan bakalavr kasbiy faoliyatining muayyan turlari ta’lim jarayonining manfaatdor ishtirokchilari bilan hamkorlikda oliy ta’lim muassasasi tomonidan aniqlanadi
yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavr quyidagi:
5A120101 - Adabiyotshunoslik (o‘zbek adabiyoti);
5A120102 - Lingvistika (o‘zbek tili);
5A120103 - Mumtoz filologiya (turlari bo‘yicha);
5A120104 - Matnshunoslik va adabiy manbashunoslik;
5A120108- Folklorshunoslik va dialektologiya mutaxassisliklari bo‘yicha magistratura, shuningdek, o‘rnatilgan tartibda mustaqil tadqiqotchilik asosida ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishi mumkin.

Узбекское языкознание
60230100 – Филология и преподавание языков (узбекский язык) и 60230700 – Прикладная филология бакалавриата.
направления - направление области социальных и гуманитарных наук, Академия наук Республики Узбекистан и сеть научно-исследовательских институтов, средств массовой информации, органов государственного управления, общеобразовательных школ и средних специальных охватывает решение сложных вопросов в государственных учреждениях образования. Возможны дополнения и изменения в сферах профессиональной деятельности бакалавров исходя из современных достижений науки, техники и технологий в сфере образования, а также требований кадровых заказчиков.
60230100 – Объекты профессиональной деятельности бакалавра в области филологии и преподавания языков (узбекский язык):
- художественные тексты, созданные на узбекском языке; потенциальные инструменты смыслообразования при выражении идей; процесс создания речи; блоки связи; художественно-эстетическое общение; анализ текста, понимание и восприятие, нормативные документы образовательного процесса, педагогические технологии, изучение технических средств обучения, подготовка конкурентоспособных кадров.
На основе современных достижений науки, техники и технологий в сфере образования могут быть дополнения и изменения в объектах профессиональной деятельности бакалавра.
виды профессиональной деятельности по следующим направлениям:
• научное исследование;
• духовно-просветительская деятельность;
• педагогическая деятельность (в общеобразовательных школах и системе среднего специального образования);
• включает организационно-управленческую деятельность и тому подобное.
В зависимости от современных достижений науки, техники и технологий в сфере образования могут быть дополнения и изменения в видах профессиональной деятельности бакалавра.
Конкретные виды профессиональной деятельности бакалавра, готовящегося в сфере образования, определяются высшим учебным заведением совместно с заинтересованными участниками образовательного процесса.
степень бакалавра по следующим направлениям:
5А120101 – Литературоведение (узбекская литература);
5А120102 – Языкознание (узбекский язык);
5А120103 – Классическая филология (по видам);
5А120104 – Текстология и литературное источниковедение;
5А120108- Магистр фольклористики и диалектологии, а также может проводить научные исследования на основе самостоятельных исследований в установленном порядке.