1992-1999-yillar davomida kafedrada Kimyogar o’qituvchi diplomli mutaxassislar tayyorlandi. 1999-yildan 2020-yilgacha kafedrada 5440400-kimyo yo’nalishi bo’yicha bakalavrlar tayyorlandi. 2021-2022-o'quv yilidan boshlab to hozirgi kungacha 60530100- Kimyo (turlari bo‘yicha) yo’nalishi bo’yicha bakalavrlar tayyorlanmoqda. 2003-2007-yillar davomida kafedrada magistratura yo`nalishi tashkil qilinib, 5A440403-organik kimyo mutaxassisligi bo’yicha 12 nafar magistr tayyorlandi. Ulardan 3 nafari hozirgi kunda kafedrada o’qituvchilik qilishmoqda. 2014-yildan kafedrada 5A140501-Kimyo (anorganik kimyo) mutaxassisligi bo'yicha magistratura o'z faoliyatini boshladi. 2015-2016-o’quv yilida 5 nafar magistrantlar o’qishni mufavvaqiyatli tugatdilar, shulardan uch nafari kafedrada o’z faoliyatini davom qildirmoqdalar. 2021-yildan kafedrada 70530101-Kimyo(fan yo‘nalishi bo‘yicha)mutaxassisligi bo'yicha magistratura o’z faoliyatini boshladi. 2022-2023-o’quv yilida 48 nafar magistrantlar o’qishni mufavvaqiyatli tugatdilar, shulardan 2 nafari kafedrada o’z faoliyatini davom qildirmoqdalar.
Kafedra tashkil qilingandan buyon ilmiy darajaga ega bo’lgan mutaxassislarni jalb qilish borasida katta ishlar olib borildi. Urganch davlat universiteti tashkil qilinganga qadar 2 nafar ilmiy darajaga ega bo’lgan professor-o’qituvchi faoliyat ko’rsatgan. Bular, kimyo fanlari nomzodi, professor B.Sodiqov va kimyo fanlari nomzodi, dotsent A.Matyaqubovlardir. Urganch davlat universiteti tashkil qilingangach 1992-yilning o’zidayoq ilmiy darajaga ega bo’lgan 2 nafar mutaxassislar-kimyo fanlari nomzodlari R.Eshchanov va Q.Sobirovlar kafedraga jalb qilindi. 1992-2006-yillar davomida kafedra a’zosi bo’lgan dotsent R.Eshchanov Tabiatshunoslik fakultetida dekan lavozimida ishlab kafedraning ilmiy salohiyatini kuchaytirishda o’zining munosib hissasini qo’shdi. Uning tashabbusi bilan kafedraga 2005-yil yana 2 nafar ilmiy darajaga ega bo’lgan mutaxassislar-kimyo fanlari nomzodlari T.Abduraxmanova va B.Ibodullayevlar ishga olindi. Shu bilan birga kafedraga ishga taklif qilingan yosh o’qituvchilarni ilmiy tadqiqot ishlariga jalb qilish orqali yuqori malakali imiy-pedagogik kadrlar tayyorlash borasida ko’zga ko’rinarli ishlar amalga oshirildi. Ular kafedrada o’qituvchilik qilishi bilan bir vaqtda mustaqil tadqiqotchilik asosida nomzodlik dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilishdi va kafedraning ilmiy salohiyatini ko’tarishga munosib hissalarini qo’shdilar. 2004-2023-yilar davomida kafedrada fan nomzodilari (2004-yil D. Dushamov, 2005-yil E. Eshchanov, 2007-yil M.Boltaeva, 2008-yil Y.Toxirov va Sh.Xasanovlar) va 9 nafar PhD (X.Rajabov 2019-yil, R.Usmonov 2020-yil, S.Sadikova, Z.Abdullayeva va H.Ismoilova 2021-yil, Z. Ataullayev va A.Niyazmetov 2022-yil, X. Eshchanov- 2023-yil ) tayyorlandi.
Kafedra 11 ta yo’nalishda ilmiy ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda:
1. "Tabiiy yuqori molekulyar birikmalarning xossalarini o'rganish va ular asosida yaratilgan materiallarni amaliyotga tadbiq qilish".
2. "Gеtеrohalqali birikmalarni elеktrofil almashinish rеaksiyalari va sintеz qilingan moddalarning biologik faolligini tadqiq qilish".
3. "Uzluksiz taʻlim tizimida kimyo oʻqitishni takomillashtirish" masalalari
4. "Yangi tur koordinatsion birikmalarni sintez qilish va ularni ahamiyatini o'rganish"
5. "Tabiiy manbalardan biologik faol moddalarni ajratib olish, ularning xossalarini o'rganish"
6. Sanoat chiqindilari asosida yuqori sorbsion xossalari sorbentlar olish"
7. "Turli muhitlarda mavjud ionlarni sifat va miqdoriy analiz qilishning muqobil variantlarini yaratish"
8. "Yangi organik birikmalar sintezlashning muqobil usullarini yaratish"
9. Nanozarrachalar sintezlashning yangi usullarini yaratish va nanozarrachalarni xossalarini o'rganish.
10. "Tribokimyoviy usullar asosida yangi koordinatsion birikmalar sintezlash"
11. "Mahalliy chiqindilar asosida olingan sorbentlar yordamida o'simlik moylarini tozalash"
Ushbu yo’nalishdagi ilmiy tadqiqot ishlari O’zbekiston respublikasi fanlar Akademiyasi institutlari va Ma'mun akademiyasi bilan hamkorlikda olib borilmoqda.
Bugungi kunda kafedrada o'quv jarayonlarini 42 ta professor-o'qituvchilar olib boriladi. Shundan 25 ta hodim asosiy va 17 ta hodim ichki o'rindoshlar sifatida ishlab kelmoqda. Ulardan 11 kishi fan nomzodi va 8 kishi PhD, 1 kishi katta o'qituvchi 22 nafari o'qituvchilardir.
Oxirgi yillarda kafedra o’qituvchilari va iqtidorli talabalari turli ko’rik tanlovlarda, innovatsion yarmarkalarda faol qatnashmoqdalar. Jumladan, 2015-yilda II bosqich magistranti A.Ro’zmetov Tabiiy fanlar bo’yicha Prezident stipendiyasi tanlovida g’olib bo’ldi. III bosqich talabasi A.Shigabutdinov 2017-, 2018-, 2019-yillar davomida Respublika fan olimpiadasida faxrli ikkinchi o`rinlarni olib kelmoqda. Shu bilan birga professor-o’qituvchilarimiz va iqtidorli talabalarimiz Xorazm Ma’mun akademiyasi bilan ham birgalikda ilmiy izlanishlar olib bormoqda.

История кафедры Xимии
В 1992 году на базе Хорезмского государственного педагогического института создан Ургенчский государственный университет. Кафедра начала свою деятельность в 1992 году в составе факультета Естествознания как кафедра «Химии» и в составе Химико-технологического факультета как кафедра «Общей и неорганической химии». Кафедрой «Химия» в 1992-1994 годах руководил профессор Б.Содиков, а кафедрой «Общей и неорганической химии» - кандидат химических наук, доцент К.Собиров. В 1994 году кафедры «Химия» и «Общая и неорганическая химия» объединились в одну кафедру «Общая химия» в составе факультета Естествознания. Кафедрой заведовали доц.К.Собиров (1994-1999 и 2000-2006 годы), доц. A.Матякубов (1999-2000 гг.).
Проф. Б.Содиков доц.К.Собиров доц. A.Матякубов
В 2006 году из факультета Естествознания отделился Химико-технологический факультет. С 28 августа 2006 года по 29 августа 2011 года кафедра «Общая химия» функционировала в составе Химико-технологического факультета. С 6 июля 2006 года по 29 августа 2011 года кафедрой заведовал доцент Э.Эшчанов, а до 29 августа 2012 года – доцент X.Палванов. С августа 2012 года по август 2015 года кафедрой заведовал к.х.н. Ш.Хасанов. В августе 2015 года кафедра «Общей химии» была переименована в кафедру «Химия».
доц. Э.Эшчанов доц. X.Палванов доц.Ш.Хасанов
В 2017 г. доцент Азизджанов Х., а в 2018 г. - доц. М. Балтаева была заведующей отделением. С 2019 года по настоящее время Э.У. Эшчанов работает руководителем отдела.
доц. Азизджанов Х. доц. М. Балтаева
В период 1992-1999 годов на кафедре выпускались бакалавры по специальности «Преподаватель химии». С 1999 года по сегодняшний день кафедра выпускает бакалавров по направлениям 5440400-Химия и 5140500-Химия.
В 2003-2007 годах на кафедре подготовлены 12 магистров по специальности 5A440403-Органическая химия. Из них 3 в настоящее время работают на кафедре. С 2014 года на кафедре выпускаются магистранты по специальности 5А140501-Химия (неорганическая химия). В 2015-2016 учебных года магистратуру окончили 5 магистрантов, трое из них работают на кафедре. С момента создания кафедры ведется большая работа по привлечению преподавателей с ученой степенью.
Во время создания Ургенчского государственного университета на кафедре работали 2 преподавателя с ученой степенью: профессор Б.Содиков и кандидат химических наук, доцент А.Матякубов. В 1992 году на кафедру были приняты 2 преподавателя с ученой степенью - Р. Эшчанов и К.Собиров.
В 1992-2006 годах декан факультета Естествознания, преподаватель кафедры «Общая химия» доц. Р.Эшчанов внес значительный вклад в усиление научного потенциала кафедры. По его инициативе в 2005 году на кафедру были приняты еще два специалиста с ученой степенью – кандидат химических наук Т.Абдурахманова и Б.Ибодуллаев.
В месте с тем, привлечение к научной работе молодых специалистов кафедры тоже дало свои результаты. Работая преподавателями на кафедре, они вместе с тем проводили научные исследования в качестве соискателей, защитили кандидатские диссертации и внесли свою лепту на повышение научного потенциала кафедры. В течение 2004-2021 гг. На кафедре работали 8 кандидатов наук (Д. Душамов в 2004 г., Эшчанов Э. в 2005 г., М. Болтаева в 2007 г., Ю.Тохиров и Ш.Хасанов в 2008 г.) и 5 кандидатов наук (Х.Ражабов 2019, Р. Усманов 2020, С. Садикова, З. Абдуллаева, Х. Исмаилова 2021).
Кафедра ведет научно-исследовательскую работу по 11 направлениям:
1. «Изучение свойств природных высокомолекулярных соединений и применение материалов на их основе».
2. «Изучение реакций электрофильного обмена гетероциклических соединений и биологической активности синтезированных веществ».
3. «Совершенствование преподавания химии в системе непрерывного образования».
4. «Синтез новых типов координационных соединений и изучение их значения».
5. «Извлечение биологически активных веществ из природных источников, изучение их свойств»
6. Производство сорбентов с высокими сорбционными свойствами на основе промышленных отходов »
7. «Разработка альтернативных вариантов качественного и количественного анализа ионов, присутствующих в различных средах».
8. «Разработка альтернативных методов синтеза новых органических соединений»
9. Разработка новых методов синтеза наночастиц и исследование свойств наночастиц.
10. «Синтез новых координационных соединений на основе трибохимических методов».
11. «Очистка растительных масел с помощью сорбентов, полученных на основе местных отходов».
Научно-исследовательская работа по данным направлениям проводится совместно с Институтами Академии Наук Республики Узбекистан и Хорезмской академией Маъмуна.
Учебные курсы на кафедре ведут 26 преподавателя. Из них 1 доктор наук, 10 кандидатов наук, 3 старших преподавателя и на должности ассистента работают 15 учителей.
В последние годы преподаватели и талантливые студенты кафедры принимают активное участие в различных конкурсах, инновационных ярмарках. В частности, в 2015 году выпускник второго курса А.Розметов стал победителем конкурса президентских стипендий по естественным наукам. А. Шигабутдинов, студент 3 курса, занял второе место на республиканской олимпиаде в 2017, 2018, 2019 годах.
Вместе с тем преподаватели кафедры ведут научные исследования в тесном контакте с учеными Хорезмской Академии Маъмуна.