https://urdu.uz/user_files/user_49/%D0%BA%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B0%20%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B8%20.pdf
”Yer usti transport tizimlari (qishloq xo’jaligi mashinalari)” yo’nalishlari bo’yicha xalq xo’jaligi tarmoqlari uchun bakalavrlar tayyorlanadi.
2021-2022 o‘quv yilida “Transport tizimlari” kafedrasida 20 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat olib bormoqdalar (Kafedra mudiri t.f.n., dots. Islomboy Samandarovich Ruziyev), shulardan 3 nafar fan nomzodi (Ruziyev Islombay Samandarovich, Sobirov Baxodir Atabekovich, Xojayev Oybek Xo‘jamberdievich), 2 nafar katta o‘qituvchi (Mavlanov Faxraddin Xakimovich, Atajanova Saodat Avezovna), 15 nafar o‘qituvchi (Ataxanov Alisher Yuldashevich, Xayitov Abdulla Nurmatovich, Xusainov Baxtiyor Saparbayevich, Polvonov Quvondiq Otabayevich, Rahimov Sarvar Ibragimovich, Ataxanov Islam Saidovich, Rahimov Xursand Madraxim o‘g‘li, Matyaqubov Odilbek Egamberdiyevich, Radjapov Baxodir Sharifbaevich, Boltaev Arslon Shokir o‘g‘li, Mirzayev Otabek Taxir o’g’li, Qodirov Islom Rayimbergan o‘g‘li,  Ismoilov Mirjalol Ro’ziboy o‘g‘li, Shanozarov Otabek Ravshonbek o‘g‘li, Yo’ldashova Muhayyo Alimboyevna) faoliyat olib bormoqdalar.
Kafedra azolari tomonidan 50 dan ortik Xalkaro, Respublika miqyosidagi anjumanlarida va Skopus jurnallarida 6 maqola hamda OAK jurnallarida 20 dan ortiq maqola  chop qilingan. Kafedra o‘qituvchilari Ruziyev I.S., Ruzmetov I.Q. tomonidan “Transport vositalarining konstruksiyalari” va “Transport vositalarining gidravlik jixozlari” fanlaridan elektron o‘quv qo‘llanmalar ishlab chiqilgan. Kafedra dotsenti Oybek Xojayev tomonidan “Avtomobilsozlikka oid atamalarining o‘zbekcha-inglizcha, inglizcha-o‘zbekcha izohli lug‘ati” nashrdan chiqqan.

История кафедры "Транспортные системы”
С сентября 2015 года кафедра возобновила свою деятельность под названием “Транспортные системы” на базе кафедры” Общетехнические дисциплины ”.
На кафедре ведется подготовка бакалавров для отраслей народного хозяйства по направлениям 5310500 “Автомобилестроение и тракторостроение” и 5310600 ”Наземные транспортные системы (сельскохозяйственные машины)”.
В 2022-2023 учебном году на кафедре “Транспортные системы” работают 20 профессоров-преподавателей (заведующий кафедрой к.т.н., доц. Рузиев Исламбой Самандарович), из них 3 кандидата наук (Рузиев Исламбай Самандарович, Собиров Баходир Атабекович, Ходжаев Ойбек Ходжамбердиевич), 2 старших преподавателя (Мавланов Фахраддин Хакимович, Атажанова Саодат Авезовна), 15 учителей (Атаханов Алишер Юлдашевич, Хайитов Абдулла Нурматович, Хусаинов Бахтиер Сапарбаевич, Полвонов Кувондик Отабаевич, Рахимов Сарвар Ибрагимович, Атаханов Ислам Саидович, Рахимов Мадрахим угли, Матякубов Одилбек Эгамбердиевич, Раджапов Баходир Шарифбаевич, Болтаев Арслан Шокир угли, Мирзаев Отабек Тахирович , Кадыров Ислам Райимберганович, Исмоилов Миржалол Рузибойвич , Шанозаров Отабек Равшанбек угли, Юлдашова Мухайя Алимбаевна).
Сотрудниками кафедры опубликовано более 50 статей на международных, республиканских конференциях и 6 статей в журналах Scopus и более 20 статей в журналах OAK. Преподаватели кафедры Рузиев И.С. Рузметов И. разработали электронные учебные пособия по дисциплинам ”Конструкции транспортных средств“ и ”Гидравлические механизмы транспортных средств". Доцент кафедры Ойбек Ходжаев издал ” Узбекско-английский, англо-узбекский толковый словарь терминов автомобилестроения".