Mevachilik va Sabzavotchilik kafedrasi tarixi.
Urganch davlat universiteti Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetining “Qishloq xo’jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash“ kafedrasi 2020 yilda tashkil topdi, Urganch Davlat Universitetining yangi tuzilmasiga asosan Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetining “Qishloq xo’jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash“ kafedrasi Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetining “Mevachilik va sabzavotchilik” kafedrasi qilib 2022 yil avgust oyida o’zgartirildi Tashkil etilgan yili kafedra tarkibida 3 ta dotsent, 1 katta o’qituvchi va 4 o’qituvchi, jami 8 ta o’qituvchi faoliyat olib bordi.
Kafedrada 2022-o’quv yilida jami uch ta yo’nalish mavjud bo’lgan bo’lib, bular "5411700 - Issiqxona xo'jaligini tashkil etish va yuritish", "5411000 - Mevachilik va uzumchilik, "5411600 - Sabzavotchilik, polizchilik va kartoshkachilik" yo’nalishlaridir. Ushbu o’quv yilida jami 53 ta (shundan, 12 ta erkak, 41 ta ayol) talaba tahsil oldi.
“Mevachilik va Sabzavotchilik” kafedrasi mudiri q.x.f.f.d., S.Sadullayev va Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani q.x.f.n., dots J.Ro’zimov birgalikda 2022-yilning noyabr oyida Rossiya federatsiyasi “Астрахан государственный университет имени В.Н. Татищева” universitetiga, ta’lim sohasini rivojlantirish maqsadida qo’shma ta’lim hamda ilmiy loyihalar yuzasidan bordilar va yuqoridagi masalalar bo’yicha ishlarini davom qildirmoqdalar.
2023-yil sentabr oyidan kafedra Urganch Davlat Universitetining yangi tuzilmasiga asosan "Bioinjineriya va oziq-ovqat havfsizligi" fakulteti yiriklashib "Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari" fakulteti qilib belgilandi. Shuningdek ushbu yil yana bitta yangi yo'nalish " 60820100- O'rmonchilik va aholi yashash joylarini ko'kalamzorlashtirish" kabi yo'nalish bilan birga jami 4 ta yo'nalishda jami 190 ta (shundan, 46 ta erkak, 144 ta ayol) talaba, hamda sirtqi ta'limda ham bir qancha talabalar tahsil olmoqda.
Bugungi kunda kafedrada jami 10 ta o’qituvchi jumladan 3 nafar dosent, 1 nafar katta o’qituvchi, 6 nafar o’qituvchi va o’qituvchi-stajorlar faoliyat olib bormoqdalar.
Kafedrada talabalar va o’qituvchilar uchun barcha zarur laboratoriya uskunalari va inventarlari mavjud hamda amaliyot o’tash uchun viloyatimizdagi ilmiy-tadqiqot instituti filiallari, fermer xo'jaliklari va oddiy hamda gidropon usulda ekin yetishtiradigan issiqxonalar bilan shartnomalar tuzilgan. Bular jumlasiga Sabzavot poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti Xorazm ilmiy tajriba stansiyasi, Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot instituti Xorazm ilmiy tajriba stansiyasi, Agrosanoat majmui tizimidagi akademik Mahmud Mirzayev nomli bog'dorchilik uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti Xorazm ilmiy tajriba stansiyasi, O'simliklar karantini va himoyasi ilmiy-tadqiqot instituti Xorazm filiali va shu kabi qator yirik korxonalardir.

История кафедры плодоводства и овощеводства.
Кафедра “хранение и переработка сельскохозяйственной продукции“ факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов образована в 2020 году, в соответствии с новой структурой Ургенчского государственного университета кафедра “хранение и переработка сельскохозяйственной продукции“ факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов преобразована в кафедру “плодоводство и овощеводство” факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов 2022 в год основания кафедры 3 доцента, 1 старший преподаватель и 4 преподавателя, всего работало 8 учителей.
Всего в 2022 учебном году на кафедре было три направления:" 5411700 - организация и ведение тепличного хозяйства", "5411000 - плодоводство и виноградарство", "5411600-овощеводство, бахчеводство и картофелеводство". Всего в этом учебном году обучалось 53 студента (из них 12 мужчин, 41 женщина).
Заведующий кафедрой” плодоводство и овощеводство " к.x.f.f.d., С.Садуллаев и декан факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов к.x.f.n., dots J.Ro ' Зимов совместно в ноябре 2022 года Российская Федерация подписала меморандум “Астраханский государственный университет им.В.Н. Татищева " с целью развития образовательной сферы осуществляются совместные образовательные и научные проекты и продолжаются работы по вышеуказанным вопросам.
С сентября 2023 года в соответствии с новой структурой Ургенчского государственного университета факультет "Биоинженерия и безопасность пищевых продуктов" был укрупнен и стал факультетом "естественные и Сельскохозяйственные науки". Также в этом году появится еще одно новое направление "60820100 - Лесоводство и озеленение населенных пунктов", в котором обучаются в общей сложности 190 студентов (из них 46 мужчин, 144 женщины) по 4 направлениям, а также несколько студентов по заочному обучению.
На сегодняшний день на кафедре работают 10 преподавателей, в том числе 3 доцента, 1 старший преподаватель, 6 преподавателей и преподавателей-стажеров.
Кафедра располагает всем необходимым лабораторным оборудованием и инвентарем для студентов и преподавателей, а для прохождения практики заключены договоры с филиалами научно-исследовательских институтов, фермами и теплицами, выращивающими урожай как обычным, так и гидропонным способом. К ним относятся Хорезмская научная опытная станция НИИ овощных бахчевых культур и картофелеводства, Хорезмская научная опытная станция НИИ зерновых и зернобобовых культур, Хорезмский научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева в системе АПК, Хорезмская научно-экспериментальная станция НИИ карантина и защиты растений, Хорезмский филиал и аналогичный ряд составляют крупные предприятия.