YUNESKO tashkiloti “Ipak yo‘li dasturi doirasida “Ipak yo‘li yoshlar tadqiqot granti- Ipak yo‘li tashabbusi orqali yosh tadqiqotchilar salohiyati va hissasini kuchaytirish” deb nomlangan 3-xalqaro tanlovini e’lon qildi.
Mazkur tanlovning asosiy maqsadi yosh tashkilotchilarni “Ipak yo‘lining umumiy merosini o‘rganishi uchun safarbar etishga qaratilgan bo‘lib, 35 va undan kichik yoshdagi ayollar va erkaklarga 12 ta granti ajratiladi.
Tanlovda qatnashish uchun nomzodlar 2023-yilning 31-may kuniga qadar (https://en.unesco.org/silkroad/youthgrant) veb-sahifasi orqali shaklni onlayn to‘ldirishlari so‘raladi.

Организация ЮНЕСКО объявила о третьем выпуске международного конкурса в рамках Программы Шелкового пути под названием «Укрепление потенциала и вклада молодых исследователей в развитие Шелкового пути» «Молодежный исследовательский грант Шелкового пути».
Эта инициатива, направленная на мобилизацию молодых исследователей для дальнейшего изучения общего наследия Шелкового пути, предусматривает предоставление 12 исследовательских грантов молодым женщинам и мужчинам в возрасте до 35 лет.
Кандидаты должны подать предложение, используя стандартный шаблон, представленный здесь (https://en.unesco.org/silkroad/youthgrant), до 31 мая 2023 г.