Filologiya fakulteti haqida
Filologiya fakulteti dastlab 1935-yilda Xorazm o‘qituvchilar tayyorlash instituti negizida O‘zbek tili va dabiyoti kulliyoti nomi bilan tashkil etilgan. So‘nggi yillarda fakultet nomi Filologiya (2011-yilgacha), Filologiya va san’at (2015-yilgacha), Filologiya (2019-yilgacha Xorijiy filologiya negizida) va yana Filologiya fakulteti tarzida faoliyat yuritmoqda.
Fakultet tarkibidagi ta’lim yo‘nalishlari:
• filologiya va tillarni o‘qitish (o‘zbek tili)
• filologiya va tillarni o‘qitish (rus tili)
• ona tili va adabiyoti (rus tili va adabiyoti o‘zga tilli guruhlarda)
• amaliy filologiya
Fakultet kafedralari:
1. O‘zbek tilshunosligi
2. O‘zbek adabiyoti
3. Rus tili va adabiyoti
Kafedralarda ilmiy salohiyatga ega bo‘lgan professor-o‘qituvchilar salmog`i ko‘pchilikni tashkil qiladi. prof.H.Abdullayev, prof.S.Ro‘zimboyev, prof.Z.Do‘simovlarning har biri o‘ndan ortiq fan nomzodi, PhD, fan doktori ilmiy darajasiga ega bo‘lgan professor-o‘qituvchilarga ilmiy rahbarlik qilishgan. Fakultet kafedralari ixtisosliklari bo‘yicha 10.00.01. – O‘zbek tili hamda 10.00.06. – Rus tili yo‘nalishlaridan katta ilmiy xodim izlanuvchilar va mustaqil izlanuvchilar ilmiy faoliyat olib bormoqda.
Fakultet tashabbusi bilan universitet miqyosida muntazam ravishda “She’riyat shohsupasi”, “Kitobxon talaba” ko‘rik-tanlovlarii,  hamda  “Yosh notiqlar, “Navoiyxon talaba” loyihalari faoliyat yuritib kelmoqda.

О филологическом факультете
Филологический факультет впервые был создан в 1935 году под названием факультета узбекского языка и литературы на базе Хорезмского педагогического института. В последние годы факультет носит название Филологический (до 2011 г.), Филолого-искусствоведческий (до 2015 г.), Филологический (на базе иностранной филологии до 2019 г.) и снова как Филологический факультет.
Образовательные направления на факультете:
филология и преподавание языков (узбекский язык)
филология и преподавание языков (русский язык)
родной язык и литература (русский язык и литература в группах иностранного языка)
прикладная филология
Кафедры факультета:
узбекское языкознание
узбекская литература
русский язык и литература
Количество профессоров и преподавателей с научным потенциалом на кафедрах составляет большинство. проф.Х.Абдуллаев, проф.С.Розимбоев, проф.З.Досимов руководили более десяти профессоров и преподавателей, имевших ученые степени кандидата наук, кандидата наук, доктора наук. 10.00.01 по специальностям кафедр факультета. - узбекский язык и 10.00.06. - Научной деятельностью занимаются старшие научные сотрудники и независимые исследователи из области русского языка.
По инициативе профессорско-преподавательского состава на университетском уровне регулярно действуют конкурсы «Поэтический подиум», «Китобхан студент», а также проекты «Молодые спикеры, «Навоийхан студент».