Давлат илмий-техника дастурлари доирасида бажарилиши 2019 ‒ 2021 йилларга мўлжалланган лойиҳалар танловида филол.ф.д. А.Д.Ўразбоев томонидан тақдим этилган “Қадимий ёзма ноёб қўлёзма ва манбаларни тадқиқ қилиш, уларнинг рақамлаштирилган библиотекасини яратиш” мавзусида лойиҳа ғолибликни қўлга киритиб, А-ФА-2019-9 шифри билан қайд этилди. Шунга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ( «Буюртмачи»), лойиҳа раҳбари ҳамда ижро этувчи ташкилот Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси минтақавий бўлими – Хоразм Маъмун академияси («Ижрочи») ўртасида умумий қиймати 900 000 000 (тўққиз юз миллион) сўмлик шартнома имзоланди.
Лойиҳанинг бажарилиш муддати 2019 йил 1 апрелдан 2022 йил 31 мартга қадар белгиланган.
Лойиҳа ўз фаолиятини бошлаб, тасдиқланган режа асосида иш олиб бормоқда. Дастлабки чоракда, жумладан, лойиҳа иштирокчилари 5 халқаро анжуманда иштирок этиб, ОАК эътирофида журналларда 4 та мақола эълон қилинди.

В конкурсе проектов, выполнение которых в рамках государственных программ предусмотрено на 2019-2021 годы, первенствовал проект д.ф.н. Уразбаева А.Д. на тему “Исследование древних уникальных рукописей и источников, создание их цифровизированной библиотеки”, получив шифр А-ФА-2019-9, Исходя из этого, министерство Инновационного развития Республики Узбекистан (“Заказчик”) заключило между руководителем проекта и региональным отделом АН РУз Хорезмской академией Маъмуна (“Исполнитель”) соглашение на общую сумму 900 000 000 (девятьсот миллионов сумов).
Срок выполнения соглашения с 1 апреля 2019 года до 31 марта 2022 года.
Проект уже начал осуществлять свою деятельность на основе утвержденного плана.
В первом квартала, в частности, участники проекта принимали участие на 5 международных симпозиумах, в журналах под эгидой ВАКа опубликовано 4 статьи.