Iqtisodiyot fakulteti Urganch davlat universiteti gumanitar fanlar fakulteti va Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Urganch filialining qo`shilishi natijasida 1995 yil 9 iyulda Iqtisodiyot fakulteti nomi bilan tashkil qilingan. Fakultetga iqtisodiyot fanlari doktori, professor Abdullayev Ilyos Sultonovich rahbarlik qilmoqda. Fakultetda 4 ta kafedra faoliyat olib boradi, shu jumladan, “Iqtisodiyot” kafedrasi mudiri, PhD, Raximov To‘xtabek Jumaboyevich, “Menejment va marketing” kafedrasi mudiri, i.f.n., dotsent Ruzmetov Sherzodbek Baxtiyarovich "Turizm va mexmonxona xo'jligini boshqarish" kafedrasi mudiri PhD Ollanazarov Bekmurod Davlatmurodovich, “Buxgalteriya hisobi va audit” kafedrasi mudiri, Ph.D., dotsent Fayzullayev Nurulla Bahromovichlar hisoblanadilar.
Fakultetda 53 nafar professor-o`qituvchilar faoliyat ko`rsatayotgan bo`lib, ularning 4 nafari fan doktori va professor, 16 nafari fan nomzodlari va dotsentlar, 13 nafari katta o`qituvchi va 20 nafari assistent-o`qituvchilardan iborat.
Fakultet AQSH, Angliya, Germaniya, Ispaniya, Buyuk Britaniya, Chexiya, Rossiya, Polsha, Belgiya, Sloveniya, Italiya, Yaponiya va boshqa davlatlatning nufuzli universitetlari bilan xalqaro aloqalar o`rnatgan. Fakultet kafedralarida menejment, marketing, ekonometrika, ish yuritish, innovatsiya strategiyasi, mehnat iqtisodiyoti, mintaqaviy iqtisodiyot, agrosanoat majmuasi iqtisodiyoti, institutsional iqtisodiyot, turizm: nazariya va amaliyot, xalqaro turizm, restoran menejmenti, servis faoliyati asoslari, ekologik turizm, iqtisodiyot nazariyasi, milliy iqtisodiyot, jahon iqtisodiyoti va XIM, makroiqtisodiy tahlil va prognozlashtirish, statistika, audit, buxgalteriya hisobi nazariyasi, moliya, soliq va soliqqa tortish kabi fanlar o’qitiladi.

Факультет Экономики был основан 9 июля 1995 году, с объединением факультета гуманитарных наук Ургенчского государственного университета и Ургенчского филиала Ташкентского государственного экономического университета. Деканом факультета является доктор экономических наук, профессор Абдуллаев Илёс Султанович. На факультете 4 кафедры, в том числе заведующий кафедрой «Экономика» PhD Рахимов Тухтабек Жумабаевич, заведующий кафедрой «Менежмент и маркетинг» доцент Рузметов Шерзодбек Бахтиярович, заведующий кафедрой «Туризм и управление гостиничным хозяйством», доцент Олланазаров Бекмурод Давлатмуродович, заведующий кафедрой «Бухгалтерский учет и аудит», доцент Файзуллаев Нурулла Бахромович.
На факультете работает 53 профессоров, в том числе 4 доктора и профессора, 16 кандидатов наук и доцентов, 13 старших преподавателей и 20 ассистент-преподавателей.
Факультет имеет международные отношения с ведущими университетами США, Англии, Германии, Испании, Великобритании, Чехии, России, Польши, Бельгии, Словении, Италии, Японии и других стран. На кафедрах факультета ведутся обучения по следующим предметам: менеджмент, маркетинг, эконометрика, делопроизводство, стратегия инновации, экономика труда, региональная эконометрика, экономика агропромышленного комплекса, институциональная экономика, туризм: теория и практика, международный туризм, менеджмент ресторана, основы обслуживания, экологический туризм, теория экономики, национальная экономика, мировая экономика, макроэкономический анализ и прогнозирование, статистика, аудит, теория бухгалтерского учета, финансы, налогообложение.