FAKULTETNING TASHKIL ETILISH TARIXI
Kimyoviy texnologiyalar fakulteti oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2017-yil 18-martdagi №156 sonli Urganch davlat universiteti ustavini tasdiqlash to’grisidagi buyrug’iga asosan “Texnika” fakulteti tarkibidan ajralib chiqqan.
Kimyoviy – texnologiyalar fakultetida 3 ta kafedra mavjud bo‘lib, quyidagi ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavr va magistrlar tayyorlanmoqda:
Fakultetda malakali 45 nafar professor-o‘qituvchilar talabalarga zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalangan holda va yangi pedagogik texnologiyalar asosida ta’lim bermoqda. Shulardan 30 nafari asosiy shtatda va 13 nafari o‘rindoshlik asosida faoliyat olib bormoqdalar. Fakultetda 3 ta fan doktori, 2 ta universitet faxriy professori, 14 ta fan nomzodi va 3 tasi katta o‘qituvchilardir.
Yuqorida keltirilgan ta’lim yo‘nalishlarida jami 2021-2022 o’quv yili holatida 1028 nafar talaba tahsil olmoqda, shulardan 569 nafari o‘g‘il bolalar, 459 nafari esa qiz bolalarni tashkil qiladi.
Xorazm viloyatida ishlab chiqarishni yuqori darajada rivojlantirish korxonalariga oliy ma'lumotli malakali kadrlar, xususan muxandis texnologlar tayyorlab berish bilan uzviy bog'liq. Malakali mutaxassis texnologlarni tayyorlab chiqarish maqsadida 1992 yili O’zbekiston Respublikasi prezidenti farmoni bilan Urganch Davlat universiteti tarkibida Тoshkent Politexnika universiteti fakulteti tashkil etildi. Unga Toshkent shahridagi turli oliygoxlarda arxitektura, kimyoviy texnologiya va injenerlik yo'nalishlarida ta'lim olayotgan Xorazmlik talabalarning keyingi o`qishlari ko`chirib kelindi.
O`tgan davrlarda kafedrada raqobatbardosh kadrlar tayyorlashning, ya'ni o`quv-tarbiya jarayonlarini zamonaviy talablar asosida olib borishning mustahkam tizimi yaratildi. Kafedraning moddiy-texnika bazasi mustahkamlandi. Kafedra barcha talablarga javob beradigan 10 ta - «Asosiy texnologik jarayonlar va qurilmalar», «Silikat va qiyin eriydigan nometall materiallar texnologiyasi», «Oziq-ovqat texnologiyasi», «Biotexnologiya», «Qishloq xo’jalik maxsulotlarini saqlash va dastlabki qayta ishlash texnologiyasi», «Fizik kimyoviy tahlil usullari», «Avtomatika va ishlab chiqarishni avtomatik boshqarish» kabi laboratoriyalar tashkil etildi. Ularni zamonaviy jihozlash, yetarli darajada reaktivlar bilan ta'minlash ishlariga jiddiy e'tibor qaratildi. Bu ishlarga 300 mln so`mdan ortiq mablag' sarflandi. Ushbu laboratoriyalarda nafaqat o`quv jarayoni, balki yosh olimlarning ilmiy tadqiqodlar ishlari olib borilmoqda hamda korxonalarning texnologik muammolari hal qilinmoqda,
O`quv adabiyotlari bilan ta'minlash darajasi 100 foizga yetkazildi. Adabiyotlarning yangi avlodlarini yaratish ishlari kuchaytirildi. O`quv mashgulotlarini zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida olib borish an'ana tusiga kirdi. 1998-2011 yillarda kafedraning ilmiy salohiyati keskin oshdi. Nomzodlik va doktorlik himoyalar soni oshdi. Jumladan- 1998 yilda S.B.Baxtiyorov, 2003 yilda Z.K.Babaev, 2004 yilda I.R.Bayjanov, 2005 yilda Z.M.Quryazov, 2007 yilda Sh.K.Matchanov, 2009 yilda Sh.R.Qurambaevlar texnika fanlari nomzodi ilmiy darajasini oldilar. 2005 yili M.J.Jumaniyazov texnika fanlari doktori ilmiy darajasini, 2010 yili professor ilmiy unvonini oldi.
1994-2011 yillar davomida kafedra dunyoning va Respublikaning nufuzli oliygohlari va ilmiy tadqiqod institutlari bilan doimiy aloqalar bog'ladi. Jumladan, Shvedtsiya Qirollik instituti bilan hamkorlik aloqalari natijasida kafedra bitiruvchilari Masharipova Shoira, Allaberganova Inobatlar magistraturani ushbu institutda tamomladilar. Frantsiyaning Parij universiteti bilan hamkorlik samarasida dots. Z.K.Babaev ikki oylik malaka oshirishda bo`lib qaytdi. Xitoyning Shanxay universitetida kafedra a'zolaridan X.Xolmuratov, Sh.Kurambaev, Z.K.Babaevlar malakalarini oshirib keldilar. Mendeleev nomidagi Moskva Kimyo-texnologiya instituti bilan o`quv-ilmiy xamkorlik to`g'risida shartnomalar imzolandi. Chexiyaning agrar universiteti va Latviya Respublikasining Riga texnika universiteti bilan nomzodlik dissertatsiya tadqiqodlarini olib borishda xamkorlik qilinmoqda. Respublikamizdagi deyarli barcha oliygohlarning kimyo-texnologiya kafedralari bilan har tomonlama xamkorliklar shartnomalari imzolangan. O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga qarashli nufuzli ilmiy tadqiqod institutlarida talabalar amaliyot o`tkazadi va yosh olimlar ilmiy tadqiqodlar olib bormoqdalar. Bituruvchilarimiz barchasi regionning turli ishlab chiqarish sohalarida ish bilan ta'minlangan. Shu bilan birga 2003 yil bitiruvchisi Umid Boltaev, 1998 yil bitiruvchisi Alimov Umar, 1999 yili bitiruvchisi Yo'ldashev Norbeklar fan nomzodi ilmiy darajasini oldilar va xalq xo`jaligining turli sohalarida mehnat qilmoqdalar.
O`tgan 1992-2016 yillar davomida talabalarimizdan «Kimyoviy texnologiya» fanlaridan Respublika olimpiadasida K.Yuldashev 2001 da 2-o`rinni, 2005 yilda T.Musaev 1-o`rinni, J.S.Djabberganov 2006 yilda 1-o`rinni, D.Ruzibaev 2009-2010 yillarda 2-o`rini, D.Gapparov 2011 yilda, 2015 yil Sh. Ro`zimova nufuzli 2-o`rinni egalladilar. J.S.Djabberganov. 2007 yil noyabr-dekabr oylarida o`tkazilgan «Kelajak ovozi» tanlovining viloyat va Respublika bosqichlari g'olibi bo`lgan.
O`quv-tarbiya jarayonidagi sayiiy harakatlar natijasida kafedra talabalari Prezident va Davlat stipendiyalarining g'oliblari bo`ldilar. Jumladan: 1998 yilda A. Matquliev Prezident stipendiyati, 2006 yilda T. Musaev «Beruniy» nomli Davlat stipendiyati hamda 2007 yilda Xalqaro Mendeleev nomli stipendiyasi, 2007 yilda Z.Masharipova «Ulugbek» nomli Davlat stipendiyati, 2008 yilda S.Ro`zmetov «Ulug'bek» nomli Davlat stipendiyati, 2009 yilda O.Matkarimov «Ulug'bek» nomli Davlat stipendiyati, 2010 yilda Z.B.Djumaniyazov «Beruniy» nomli Davlat stipendiyati bo`ldilar.
1994 yili Urganch davlat Universitetida «Kimyoviy-texnologiya» fakulteti tashkil qilingan bo’lib, fakultet tarkibida mutaxassis chiqaruvchi asosiy kafedra - «Texnologiya asoslari» nomi bilan tashkil topgan. Kafedrada shu yildan boshlab oziq-ovqat yo’nalishining “Konservalash texnologiyasi” mutaxasisligi bo’yicha kadrlar tayyorlashni boshlangan. 1996 yili kafedra tarkibida «Oziq - ovqat texnologiyasi» mutaxassisligi bo`yicha ham malakali kadrlar tayyorlanib boshlandi. Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligini 2017 yil 18 martdagi №156 sonli buyrug’iga asosan Qishloq xo’jaligi maxsulotlarini saqlash va qayta ishlash xamda oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi” tashkil qilingan.
2019 yil yanvar oyidan “Oziq-ovqat texnologiyasi” kafedrasi tashkil qilingan. Kafedraga k.f.n. dots B.M.Ibadullayev rahbarlik qiladi. Kafedrada 5321000-oziq-ovqat texnologiyasi (mahsulot turlari bo’yicha) bakalavr, shunigdek 5A321001–oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish va qayta ishlash texnologiyasi (yog’larni qayta ishlash texnologiyasi) bo’yicha magistrlar oliy toyifali muhandislar tayyorlanadi. Xozirgi kunda kafedrada 17 nafar professor–o’qituvchilar zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalangan holda hamda yangi pedagogik texnologiyalar asosida talabalarga ta’lim bermoqda.
KIMYOVIY TEXNOLOGIYALAR KAFEDRASIDA MAVJUD TA`LIM YO`NALISHLARI
Bakalavriat yo‘nalishi bo‘yicha:
60710100 – Kimyoviy texnologiya (silikat materiallari);
60710100 – Kimyoviy texnologiya (organik moddalar);
60710100 - Kimyoviy texnologiya (yukori molekulali birikmalar),
60710100 - Kimyoviy texnologiya (noorganik moddalar)
Magistratura yo’nalishi bo’yicha:
5A320404 – Silikat va qiyin eriydigan nometall materiallar texnologiyasi.
5A320401 –Kimyoviy texnologiya (noorganik moddalar texnologiyasi)
Doktorantura yo’nalishi bo’yicha:
020013-Noorganik moddalar va ular asosidagi materiallar texnologiyasi
020015-Silikat va qiyin eriydigan nometall materiallar texnologiyasi
OZIQ-OVQAT TEXNOLOGIYASI KAFEDRASIDA   MAVJUD TA`LIM YO`NALISHLARI
5321000 – Oziq –ovqat texnologiyasi (go‘sht-sut va konserva mahsulotlari)
5321000 – Oziq –ovqat texnologiyasi (yog‘-moy mahsulotlari)
Magistratura mutaxassisligi bo‘yicha:
5A321001- Oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish va qayta ishlash texnologiyasi (yog‘larni qayta ishlash texnologiyasi)
YENGIL SANOAT TEXNOLOGIYALARI KAFEDRASIDA MAVJUD TA`LIM YO`NALISHLARI
5321600 - Yengil sanoat texnologiyasi va jihozlari
5321500 - "Yengil sanoat texnologiyalari va johozlari" (tikuv buyumlari texnologiyasi)
5321500 - "Yengil sanoat texnologiyalari va johozlari" (bo`yash -pardozlash)
5320900 - "Yengil sanoat buyumlari konstruksiyasini ishlash va texnologiyasi" (yigirilgan ip ishlab chiqarish)
5320900 - "Yengil sanoat buyumlari konstruktsiyasi ishlash va texnologiyasi" (ipak ishlab chiqarish)

HISTORY OF FACULTY ESTABLISHMENT
The Faculty of Chemical Technology was separated from the Faculty of Technology in accordance with the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education dated March 18, 2017 No. 156 on the approval of the Charter of Urgench State University.
The Faculty of Chemical Technology has 3 departments and prepares bachelors and masters in the following areas:
The faculty has 45 qualified professors and teachers who teach students using modern information technologies and new pedagogical technologies. Of those, 30 are full-time and 13 are part-time. There are 2 doctors of sciences, 1 honorary professor of the university, 14 candidates of sciences and 3 senior teachers in the faculty.
A total of 1,028 students are enrolled in the above areas of education in the 2021-2022 academic year, of which 569 are boys and 459 are girls.
The high level of production development in Khorezm region is closely linked with the training of qualified personnel with higher education, in particular, engineering technologists. In order to train qualified technologists, the faculty of Tashkent Polytechnic University was established in 1992 by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan as part of Urgench State University. Subsequent studies of Khorezm students studying architecture, chemical technology and engineering at various universities in Tashkent were transferred to him.
In the past, the department has created a strong system of training competitive personnel, that is, to conduct the educational process on the basis of modern requirements. The material and technical base of the department has been strengthened. The department has 10 departments that meet all the requirements - "Basic technological processes and devices", "Technology of silicate and refractory mirrors", "Food Technology", "Biotechnology", "Technology of storage and primary processing of agricultural products" , "Methods of physical and chemical analysis", "Automation and automatic control of production". Serious attention was paid to equipping them with modern equipment and adequate reagents. More than 300 million soums were spent on these works. In these laboratories, not only the educational process, but also the research work of young scientists and the solution of technological problems of enterprises,
The level of provision of textbooks has reached 100%. The work of creating new generations of literature has been intensified. It has become a tradition to conduct training sessions on the basis of modern pedagogical technologies. From 1998 to 2011, the scientific potential of the department increased dramatically. The number of candidate and doctoral defenses has increased. In particular, in 1998 SB Bakhtiyorov, in 2003 ZK Babayev, in 2004 IR Bayjanov, in 2005 ZM Quryazov, in 2007 Sh.K. Matchanov, in 2009 Sh.R. Kurambaev received the degree of Candidate of Technical Sciences. In 2005 MJ Jumaniyazov received the degree of Doctor of Technical Sciences, in 2010 the title of Professor.
From 1994 to 2011, the department has established regular contacts with leading universities and research institutes of the world and the Republic. In particular, as a result of cooperation with the Royal Swedish Institute, graduates of the department Masharipova Shoira, Allaberganova Inobatlar graduated from the institute. As a result of cooperation with the University of Paris, France, dots. ZK Babayev returned for a two-month training. At the Shanghai University of China, members of the department H.Kholmuratov, Sh.Kurambaev, Z.K.Babaev improved their skills. Agreements on educational and scientific cooperation were signed with the Moscow Institute of Chemical Technology named after Mendeleev. The Czech Agrarian University and the Riga Technical University of the Republic of Latvia are cooperating in conducting PhD dissertation research. Comprehensive cooperation agreements have been signed with the departments of chemical technology of almost all universities in the country. Students conduct internships at prestigious research institutes of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, and young scientists conduct research. All of our graduates are employed in various industries in the region. At the same time, Umid Boltaev, a graduate of 2003, Umar Alimov, a graduate of 1998, and Norbek Yuldashev, a graduate of 1999, received the degree of Candidate of Sciences and work in various sectors of the economy.
In 1992-2016, K. Yuldashev took the 2nd place in the Republican Olympiad in Chemical Technology, T. Musaev took the 1st place in 2005, JSDjabberganov took the 1st place in 2006. Ruzibaev took the 2nd place in 2009-2010, D.Gapparov in 2011, Sh. Ruzimova took the prestigious 2nd place. J.S.Djabberganov. In November-December 2007, he won the regional and national stages of the contest "Voice of the Future".
As a result of efforts in the educational process, students of the department became winners of Presidential and State scholarships. In particular: A. Matquliev Presidential Scholarship in 1998, T. Musaev State Scholarship "Beruniy" in 2006 and International Mendeleev Scholarship in 2007, Z. Masharipova State Scholarship "Ulugbek" in 2007, 2008
As a result of efforts in the educational process, students of the department became winners of Presidential and State scholarships. In particular: A. Matquliev Presidential Scholarship in 1998, T. Musaev State Scholarship named after Beruni in 2006 and International Mendeleev Scholarship in 2007, Z. Masharipova State Scholarship named after Ulugbek in 2007, S. Ruzmetov in 2008. The State Scholarship "Bek", in 2009 O. Matkarimov was awarded the State Scholarship "Ulugbek", in 2010 ZBDjumaniyazov was awarded the State Scholarship "Beruniy".
In 1994, the Faculty of Chemical Technology was established at Urgench State University. Starting this year, the department began training in the field of food "Canning Technology". In 1996, the department began to train qualified personnel in the specialty "Food Technology". The Department of Agricultural Storage and Processing and Food Technology was established by the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education dated March 18, 2017 No. 6156.
In January 2019, the department of "Food Technology" was established. Chair k.f.n. headed by docent BM Ibadullayev. The department prepares bachelors in 5321000-food technology (by product types), as well as masters of 5A321001-food production and processing technology (oil processing technology). Currently, the department has 17 professors and teachers who teach students using modern information technology and new pedagogical technologies.
AVAILABLE DIRECTIONS OF DEPARTMENT OF CHEMICAL TECHNOLOGIES
Undergraduate:
60710100 - Chemical technology (silicate materials);
60710100 - Chemical technology (organic substances);
60710100 - Chemical technology (high molecular weight compounds),
60710100 - Chemical technology (inorganic substances)
In the field of master's degree:
5A320404 - Technology of silicate and refractory mirrors materials.
5A320401 - Chemical technology (technology of inorganic substances)
In the field of doctoral studies:
020013-Technology of inorganic substances and materials based on them
020015-Technology of silicate and refractory mirrors
AVAILABLE DIRECTIONS OF EDUCATION AT THE DEPARTMENT OF FOOD TECHNOLOGY
5321000 - Food technology (meat, dairy and canned goods)
5321000 - Food technology (oil and fat products)
Master's degree:
5A321001- Technology of food production and processing (technology of oil processing)
AVAILABLE DIRECTIONS OF EDUCATION AT THE DEPARTMENT OF LIGHT INDUSTRIAL TECHNOLOGIES
5321600 - Light industry technology and equipment
5321500 - "Light industry technologies and equipment" (sewing technology)
5321500 - "Technologies and equipment of light industry" (painting)
5320900 - "Development and technology of construction of light industry products" (production of yarn)