Ta`lim sohasidagi yangi islohotlar: 2021/2022-o`quv yili qabul jarayonlari
Yurtimizda amalga oshirilayotgan ezgu islohotlarning barchasi xalqimiz kelajagini, manfaatlarini ko’zlab amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, ta`lim tizimida keng ko`lamli islohotlar, o`zgarishlar yil sayin ortiq bormoqda. Mazkur islohotlarning salmoqli qismi oliy ta`lim tizimida bo`lmoqda. Urganch davlat universitetida 2021-yilning 31-iyul sanasida o`tkazilgan matbuot anjumani aynan shu haqida: “Ta`lim sohasidagi yangi islohotlar: 2021/2022-o`quv yili qabul jarayonlari” mavzusida bo`lib o`tdi.
Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev raisligida o`tkazilgan mazkur matbuot anjumanida O`quv ishlari bo`yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Ilmiy kotib, o`qishni ko`chirish bo`yicha mas`ul xodim I.Atajonov hamda Xorijiy filologiya fakulteti dekani, joriy yilgi qabul komissiyasi kotibi Z.Jumaniyozovlar ishtirok etib, oliy ta’limda olib borilayotgan keng ko`lamli islohotlar jumladan, joriy yildagi qabul kvotalari, yangi ochilgan yo`nalish va mutaxassisliklar, o`qishni ko`chirish tartibi kabi bugungi kunning dolzarb masalalari yuzasidan ma`lumot berdilar.
Shundan so`ng, anjumanda ishtirok etayotgan OAV vakillari, blogerlar, talabalar hamda ularning ota-onalari tomonidan berilgan quyidagi savollarga javoblar berildi:
1. O'qishni ko'chirishdagi so'rovlar oliy ta'lim vazirligi tomonidan ko'rib chiqiladimi yoki o'qishni ko'chirishda talabani qabul qilayotgan universitet tomonidanmi?
2. Ikkinchi mutaxassislik uchun bakalavr yo'nalishiga o'tgan yildagi talabalar 2-kursdan qabul qilingan edi, bu imkoniyat joriy yilda ham saqlanib qoladimi?
3. Joriy yilda 3475 nafar talabani qabul qilish bo'yicha kvota tasdiqlangan, mazkur raqamlar super kantraktlarni  hisobga olsak universitet sig'imi qancha nafar talabagacha qabul qila oladi?
4. Joriy yilda 3-bosqich talabasi bo'lgan universitet talabasi o'qishini boshqa universitetga ya`ni boshqa noturdosh yo'nalishga qaytadan 2-kurs shaklida ko'chira oladimi?
5. UrDU tarkibida bo'lgan ma'nan eskirgan, ta'mirtalab o'quv binolarni qayta tamirlash ishlari boshlandimi yoki endi boshlanish arafasidami? Agar joriy yilda tamirlash rejaga kiritilgan bo'lsa, bular qaysi fakultet binolari va bu binolar qachongacha qayta tamirlash rejaga kiritilgan.

All the noble reforms being carried out in our country are being carried out e of the future of our people. Especially in the education system, large-scale reforms, changes are increasing every year. A significant part of these reforms is in the higher education system. A press conference was held at Urgench State University on July 31, 2021 on the topic: "New reforms in education: the admission process for the 2021/2022 academic year."
The press conference was chaired by the rector of Urgench State University B.Abdullayev, with the participation of the Vice-Rector for Academic Affairs S.Khodjaniyazov, Scientific Secretary, I.Atajonov in charge of transfer and Dean of the Faculty of Foreign Philology, Secretary of the Admissions Committee of this year Z.Jumaniyazov, discussed current issues such as large-scale reforms in higher education, including this year's admission quotas, newly opened areas and specialties, the order of transfer.
Afterwards, the following questions from media representatives, bloggers, students and their parents were answered:
1. Will transfer requests be handled by the Ministry of Higher Education or by the university accepting the transfer student?
2. Last year's students were admitted to the bachelor's degree for the second specialty from the 2nd year, will this opportunity be maintained this year as well?
3. The quota for admission of 3475 students has been approved this year, given the number of super contracts, how many students can the university accept?
4. Can a university student, who is a 3rd year student this year, transfer his / her studies to another university, i.e. to another non-university direction, in the form of 2nd year?
5. Has the reconstruction of the obsolete, renovated educational buildings of UrSU started or is it about to start?
If repairs are included in the plan for the current year, which faculty buildings are these and how long will these buildings be included in the renovation plan?