2021-yil 24-sentabr sanasida Urganch davlat universiteti hamda “Yuksalish” umummilliy harakati Xorazm viloyati bo`linmasi bilan hamkorlikda o`tkazilgan ushbu tadbir Urganch davlat universitetida professor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlari ishtirokida o`tkazildi.
Mazkur tadbirni “Yuksalish” umummilliy harakati Xorazm viloyati bo`linmasi rahbari, viloyati hokimining maslahatchisi S.Sapayeva ochib berib, moderatorlik qildi.
Tadbirda so`zga chiqqanlar, xususan UrDU Yoshlar masalalari, ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektori S.Davletov, Xotin–qizlar kengashi raisi Sh.Nurullayeva, shuningdek tadbir mehmonlari Xorazm viloyati davlat sanitariya-epidemiologiya osoyishta markazi bosh shifokor o`rinbosari Sh.Atajanov hamda viloyat Yuqimli kasalliklar shifoxonasi bosh shifokori Z.Madrimovlar bugungi kunda insoniyat hayotidagi global muammo COVID-19 pandemiyasiga qarshi mamlakatimizda olib borilayotgan chora-tadbirlar, xususan, Xorazm viloyatida vaksinatsiya jarayonlarining borishi, COVID -19 ga qarshi vaksina samarali sinov va mavjud profilaktika choralari bilan birgalikda, pandemiyani nazorat ostiga olishga yordam beradigan muhim vositaligi va u inson hayotiga xavfsiz ekanligi, hozirda emlash uchun 4 xildagi vaksina mavjudligi hamda emlanish tavsiya qilinadigan va tavsiya qilinmaydigan holatlar yuzasidan atroflicha ma`lumot berildi. Shuningdek, tadbirga yig`ilganlarni oʼzi va yaqinlarining sogʼligiga befarq boʼlmasdan, ommaviy emlash jarayonida faol bo`lishga chaqirdilar.

В Ургенчском государственном университете состоялось мероприятие на тему: “Меры профилактики от COVID-19 и вакцинация”
Мероприятие, проведенное 24 сентября 2021 года совместно с Ургенчским государственным университетом и Хорезмским областным отделением общенационального движения “Юксалиш”, было проведено с участием профессорско-преподавательского состава и студентов Ургенчского государственного университета.
Руководитель Хорезмского областного отделения общенационального движения "Юксалиш", советник хокима области С.Сапаева выступила модератором и открыла мероприятие.
Проректор УрГУ по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе С.Давлетов, председатель Совета женщин Ш.Нуруллаева, а также гости мероприятия заместитель главного врача государственного санитарно-эпидемиологического центра Хорезмской области Ш.Атажанов и главный врач областной инфекционной больницы З.Мадримов отметили меры, принимаемые в нашей стране по борьбе с пандемией COVID -19, в частности, процесс вакцинации в Хорезмской области, также была предоставлена подробная информация о том, что вакцина против COVID-19, наряду с эффективными и существующими профилактическими мерами, является важным инструментом, помогающим контролировать пандемию. Вакцина безопасна для человека, и в настоящее время существует 4 типа вакцин от коронавируса. Выступавшие на мероприятии дали информацию о показаниях и  противопоказаниях вакцинации. Также призвали быть активными в процессе массовой вакцинации, не пренебрегать здоровьем своих родных и близких.