Oliy ta’lim tizimida zamonaviy ta’lim texnologiyalariga asoslangan o‘quv jarayonlarini joriy qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalarni tadbiq etish, jismoniy tarbiya va sport sohasi uchun kadrlar tayyorlash hamda ochiq axborot ta’lim tizimini rivojlantirishga ko‘maklashish maqsadida 2021-yil 6-noyabr sanasida Urganch davlat universitetiga Ukraina Fanlar akademiyasi a’zolari, sport sohasida ko‘plab ilmiy ishlarni olib borgan va bu orqali dunyo olimpia harakatiga ulkan hissasini qo‘shgan professorlar Platonov Vladimir Nikolayevich hamda Bulatova Mariya Mixaylovnalar ta’lim dargohiga taklif etilishdi.
Tashrif avvalida, universitet Madaniyat saroyida UrDU rahbariyati, Jismoniy madaniyat fakulteti professor-o‘qituvchilari hamda talabalari, Sport klubi, shuningdek, Xorazm viloyati Oliy sport mahorat maktabi, Bolalar va o‘smirlar sport maktablari hamda Sport federatsiyalarining murabbiylari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Mazkur uchrashuvni UrDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori Gʻ.Oʻrazboyev ochib berib, mehmonlarga universitet maʼmuriyati nomidan tashrif uchun minnatdorchilik bildirdi.
Shundan soʻng, xorijlik mutaxassislar o‘z ma’ruzalarini qatnashchilarga taqdim etishdi. Maʼruzalarning mazmunini olimpia o‘yinlarining tarixi va merosi, olimpia tizimining shakli va uning muammolari, olimpiadaga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, yuqori malakali sportchilarning ko‘p yillik tayyorgarligida zamonaviy tizimning o‘rni kabi masalalar tashkil etdi. Bundan tashqari, hozirgi kunda toʻrt yillikning eng yirik sport anjumanida sportchilarning ishtirokini ta’minlash, bu yo‘lda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan qator muhim masalalar bo‘yicha ham fikr va mulohazalar bildirib o‘tildi.
Nazariya va amaliyot birgalikda olib borilsagina, sportda rivojlanish bo‘ladi. Mehmonlar ham bugungi uchrashuvda ana shu jihatga asosiy e’tiborni qaratishdi. Ularning fikricha, mashg‘ulotlar jarayoni doimiy ravishda tahlil qilib borilishi, har bir yuklama nazorat ostida bo‘lishi lozim. Xorijlik mutaxassislarning tashrifi bizga yangi g‘oyalar va yo‘nalishni ko‘rsatib berish hamda ularni o‘rganish maqsadini ilgari suradi.

Члены Украинской академии наук посетили Ургенчский государственный университет
В целях внедрения передового зарубежного опыта внедрения современных образовательных технологий в систему высшего образования, подготовки кадров для физической культуры и спорта, а также содействия развитию открытой информационной системы образования, 2021 г. - 6 ноября 2013 г. В Ургенчский государственный университет были приглашены профессора Платонов Владимир Николаевич и Булатова Мария Михайловна, которые проделали большую научную работу в области спорта и внесли значительный вклад в мировое олимпийское движение. В начале визита во Дворце культуры университета прошла встреча с участием руководства УрГУ, профессоров и студентов факультета физической культуры, спортивного клуба, а также тренеров Хорезмской областной средней школы спорта. , Детско-юношеские спортивные школы и спортивные федерации. Встречу открыл проректор по международным связям УрГУ Г.Уразбаев, который от имени администрации университета поблагодарил гостей за визит.
После этого зарубежные эксперты представили участникам свои доклады. Лекции охватывали историю и наследие Олимпийских игр, формы и проблемы олимпийской системы, подготовку к Олимпийским играм, а также роль современной системы в долгосрочной подготовке высококвалифицированных спортсменов. Кроме того, были высказаны мнения по ряду важных вопросов, которые необходимо решить, чтобы обеспечить участие спортсменов в крупнейшей спортивной конференции последних четырех лет. Только когда теория и практика работают вместе, спорт может развиваться. Этому аспекту гости также уделили внимание на сегодняшней встрече. По их словам, тренировочный процесс нужно постоянно анализировать, и следить за каждой нагрузкой. Визит зарубежных специалистов направлен на то, чтобы познакомить нас с новыми идеями и направлениями и изучить их.
По окончании встречи академику Украины Платонову Владимиру Николаевичу и доктору педагогических наук, профессору, академику, президенту Украинской олимпийской академии Булатовой Марии Михайловне были вручены грамоты Почетного профессора Ургенчского государственного университета. В это же время гости направились в древний город Хива.