Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti dekani Dilshod Gʻayipov tashabbuslari bilan Filologiya fakultetining tarixini, unda faoliyat yuritgan ilm ahllarinining erishgan yutuqlarini yosh avlodga yetkazish va bu orqali talaba-yoshlarni yanada chuqurroq bilim olishga undash maqsadida "Fakultet tarixi" muzeyi tashkil etildi. Bu muzeyning tarkibidagi eksponatlar va jihozlar fakultet professor-oʻqituvchilarining koʻp yillik samarali mehnatlarini oʻzida mujassam etadi.
Jumladan, Filologiya fakultetida uzoq yillar faoliyat yuritib ketgan, qolaversa, hozirda oʻzining izlanishlari bilan fakultet ilmiy salohiyatiga hissa qoʻshayotgan professor-oʻqituvchilarning kitoblari, fakultet hayotini hamda jamoaning erishgan yutuqlarini aks ettiruvchi fotolavhalar, faxriy yorliq va diplomlar, hamkorlik aloqalari hamda nufuzli mehmonlarning tashriflaridan iborat lavhalar ushbu muzeydan oʻrin olgan.
Shuningdek, muzeyda televizor joylashtirilgan boʻlib, unda hamisha fakultetda oʻtkazilgan muhim, yirik tadbirlar va namunali dars jarayonlari namoyish qilib boriladi.
Eʼtiborlisi shundaki, mazkur muzeyda “Esdalik va qaydnomalar” daftari shakllantirilgan boʻlib, fakultetga tashrif buyurgan nufuzli mehmonlar oʻz dastxatlari ila taassurotlarini qayd etib, esdalik qoldirishlari lozim boʻladi. Jumladan, bugun 19-noyabr sanasida ayni kunlarda Filologiya fakultetida mehmon boʻlayotgan f.f.d, professor Nurboy Jabborov va dots. Shahlo Hojiyevalar ushbu muzeyda boʻlib, unda butun bir fakultet tarixi aks etganini alohida e'tirof etdilar.

At the initiative of the Dean of the Faculty of Philology of Urgench State University Dilshod Gayipov, the Museum of the History of the Faculty was established in order to pass on the history of the Faculty of Philology, the achievements of its scientists to the younger generation. The exhibits and equipment of this museum reflect the many years of fruitful work of faculty members.
In particular, the books of professors and teachers who have worked at the Faculty of Philology for many years and now contribute to the scientific potential of the faculty, photos reflecting the life of the faculty and the achievements of the team, honorary diplomas, cooperation and visits of distinguished guests. from the museum.
The museum also has a television set, which regularly shows important, large-scale events and exemplary teaching processes at the faculty.
It is noteworthy that the museum has a notebook "Memoirs and Notes", which will allow visitors to the faculty to write down their impressions with their autographs. In particular, today, November 19, visiting the Faculty of Philology, Ph.D., Professor Nurboy Jabborov and docent. Shahlo Hojiyeva visited the museum and noted that it reflects the history of the whole faculty.