2022-yilning 10-yanvar kunidan Urganch davlat universitetida pedagog va xodimlar uchun seminar-treninglar oʻz ishini boshladi.
Universitet rektorining buyrugʻiga asosan, Oʻquv-uslubiy boshqarma tomonidan fakultetlar kesimida ushbu qisqa muddatli kurslarni olib boruvchi trenerlar roʻyxati va dars jadvali shakllantirildi.
Mazkur kurslarni tashkil etishda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Oliy taʼlim tizimi pedagog va rahbar kadrlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishni tashkil etish bosh ilmiy-metodik markazining oʻquv dasturidan unumli foydalanilmoqda.
Seminar-treninglarda Hemis dasturida ishlash, Kredit-modul tizimida o‘quv jarayonini rejalashtirish va tashkil etish, Kredit-modul tizimida pedagoglar faoliyati va o‘zlashtirishni baholash tizimi, tizimda me’yoriy-huquqiy hujjatlar bilan ishlash, Kredit-modul tizimini raqamlashtirish, Kredit-modul tizimida talabalar mustaqil ishi va ARM faoliyatini tashkil etish, Kredit-modul tizimida pedagoglar faoliyati va o’zlashtirishni baholash tizimi, xorijiy davlatlardagi ushbu tizimning muhim tamoyillari to’g’risida ma’lumotlar berilmoqda.

10 января 2022 года начал свою работу семинар-тренинг для преподавателей и сотрудников Ургенчского государственного университета.
Согласно приказу ректора университета Учебно-методическим отделом составлен список преподавателей и расписание этих краткосрочных курсов на факультетах.
При организации этих курсов эффективно используются учебные планы Министерства высшего и среднего специального образования и Главного научно-методического центра переподготовки и повышения квалификации преподавателей и руководителей системы высшего образования.
Работа по программе Хемис на семинарах-тренингах, планирование и организация учебного процесса в кредитно-модульной системе, система оценки деятельности преподавателей и усвоения в кредитно-модульной системе, работа с нормативными документами в системе, оцифровка кредита -модульная система, Кредит - Информация об организации самостоятельной работы студентов и ИРК в модульной системе, системе оценивания деятельности и мастерства преподавателей в кредитно-модульной системе, важных принципах этой системы в зарубежных странах.