Joriy 8-fevral sanasida Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida so‘z mulkining sultoni, ulug‘ shoir va mutafakkir Mir Alisher Navoiy tavalludining 581 yilligi munosabati bilan Filologiya fakulteti boshchiligida “Alisher Navoiy adabiy merosi: talqin va tahlil muammolari” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman oʻtkazildi. Anjumanda Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, universitet professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Konferensiya ishi Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov moderatorligida oʻtkazildi.
Anjumanni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori S.Davletov ochib berib, ulug‘ shoir, davlat va jamoat arbobining o‘zbek xalqi adabiyoti, tarixi, ma'naviyati va ma'rifatiga qo‘shgan buyuk hissasini e'tirof etib, bir qator misollar keltirdi.
Shundan soʻng, f.f.d.,prof. Z.Doʻsimov, Xorazm viloyati hokimining oʻzbek til masalalari boʻyicha maslahatchisi R.Xudayberganov, f.f.d., dots. A.Oʻrazboyev, “Oʻzbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri, dots. S.Matkarimova, “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primov,  f.f.d., dots. D.Yuldoshevlarning “Alisher Navoiy ijodiy merosining bashariyat ma’naviy-ma’rifiy taraqqiyotidagi o‘rni”, “Lison ut-tayr” asarida  tilshunoslik muammolari, “Xorazmlik mashoyixlar Alisher Navoiy vasfida”, “Bayoniy asarlarida Navoiyga izdoshlik”, “Alisher Navoiyning o‘zbek tili rivojiga qo‘shgan hissasi”, “Alisher Navoiy asarlarida sintaktik munosabatlar” kabi qator mavzulardagi maʼruzalari tinglandi.  Shuningdek, Yozuvchilar uyushmasidan tashrif buyurgan shoir va shoiralar o'zlaring ijod namunalarini  anjuman qatnashchilariga armug'on etdilar.
Konferensiya yakunida Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori S.Davletov  "She'riyat shohsupasi" ko'rik-tanlovining final bosqichi g'olibasi Filologiya fakulteti 185-o'zbek tili ta'lim yo'nalishi talabasi Nodira Yo'ldosheva hamda "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining final bosqichi g'olibasi Filologiya fakulteti 181-o'zbek tili ta'lim yo'nalishi talabasi Gulnoza Safoyevaga universitet rahbariyatining noutbuklarini tantanali topshirdi.
Shuningdek, Alisher Navoiy tavalludining 581 yilligi munosabati bilan o'tkazilgan "Eng yaxshi audio she'r" va  “Eng yaxshi videorolik” ko'rik-tanlovlari gʻoliblari ham munosib taqdirlandi.

On February 8, the Palace of Culture of Urgench State University hosted a scientific-practical conference on "The literary heritage of Alisher Navoi: problems of interpretation and analysis" on the occasion of the 581st anniversary of the birth of the sultan of speech, great poet and thinker Mir Alisher Navoi. The conference was attended by representatives of the Khorezm regional administration, members of the Writers' Union, university professors and students. The conference was moderated by the Dean of the Faculty of Philology D.Gayipov.
Opening the conference, S. Davletov, Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual Enlightenment of UrSU, acknowledged the great poet, statesman and public figure's great contribution to the literature, history, spirituality and enlightenment of the Uzbek people. gave a number of examples.
After that, Ph.D., prof. Z.Dosimov, Adviser to the Khorezm Region Hokim on Uzbek Language R.Khudayberganov, Ph.D., Assoc. A. Urazbaev, Head of the Department of Uzbek Language and Literature, Assoc. S.Matkarimova, Head of the Department of Uzbek Linguistics, Ph.D., Assoc. A.Primov, f.f.d., dots. D.Yuldashev's "The role of Alisher Navoi's creative heritage in the spiritual and enlightenment development of mankind", "Linguistic problems in the work" Lison ut-tayr "," Khorezm mashayiks in the name of Alisher Navoi "," Follow Navoi in the works of Bayani ", His contribution to the development of the Uzbek language ”and“ Syntactic relations in the works of Alisher Navoi ”. Also, visiting poets and poetesses from the Writers ’Union presented their creations to the conference participants.
At the end of the conference, the Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual Enlightenment S.Davletov, the winner of the final stage of the contest "Poetry Podium" Nodira Yuldasheva, a student of the Faculty of Philology 185-Uzbek language and The winner of the final stage of the contest "Reader student" Gulnoza Safoyeva, a student of the Faculty of Philology 181-Uzbek language, solemnly handed over laptops of the university administration.
The winners of the "Best Audio Poem" and "Best Video" contests dedicated to the 581st anniversary of Alisher Navoi were also awarded.